dramatik ironi

floydian floydian
bir oyun, hikaye ya da filmde karakterin başına gelecek olayları karakter haricinde herkesin bilmesidir. emrah filmlerinde bolca görülür.
portakallı haribo mahmut portakallı haribo mahmut
ingilizcesi dramatical irony. biraz adından da anlaşılacağı üzere çoğunlukla hikayelerde, romanlarda görülen irony türüdür. örnekle açıklamak gerekirse: bir hikayedeki anlatıcının(narrator, limited) bir kahraman olarak bahsedip tanıştıracağı bir karakterin, günün birinde ülkesini, askerlerini vs satıp gitmesi; veya ondan beklenmeyecek şekilde kötülük yapması olaylarının hepsi dramatical(veya dramatic) irony olarak adlandırılabilinir.
ridiculus mus ridiculus mus
seyredilenin bilmediği ama seyredenin bildiği şey. okuyanın bildiği ama kitaptaki karekterin bilmediği şey ya da. sonucu bile bile üzülmek, gülmek ve şaşırmak da cabası.
erenok erenok
burnun açılsın diye sıktığın spreyin bir süre sonra burnunu tamamen tıkaması daha dramatiği varsa buyursun.normal yollardan nefes almak ne nimetmiş
geçmiş zaman yolcusu geçmiş zaman yolcusu
genellikle, bir anlatının herhangi bir noktasında, ilerleyen bir zamanda gerçekleşecek olayların önceden haber verilmesi olarak tanımlanır. dolayısıyla dramatik ironi okurla anlatıcı arasında, kahramana karşı yapılan bir işbirliği gibi düşünülür. halbuki anlatı bileşenleri son zamanlarda artmıştır. bu nedenle anlatıcının farkında olmadığı, fakat kahramanla okurun bildiği bir bilginin anlatıda yer alması çok şaşırılacak bir durum değil. böyle bir duruma booth 'anlatıcının güvenilmezliği' adını verir.

dramatik ironinin etkisi, gizemlileştirmenin tam tersidir. yani bir anlatıda eğer dramatik ironi kullanılırsa okura her şey söylenmiş olur ve böylece ortada saklanacak bir sır kalmaz. tersi durumda, okuru gizemlerin peşinde sürüklemek isteyen bir anlatıcı, zorunlu olarak ketum davranmak zorundadır. fakat bu tür anlatılar, ikinci okumada tüm gizemler ortaya çıkmış olacağı için okura cazip gelmez. polisiye romanların kullan-at karakteri bütünüyle dramatik ironinin bu kullanımından kaynaklanır.