dreadnought

rosencroix rosencroix
1916'da denize indirilen, büyük toplarla donatılmış ingiliz zırhlısı. izleyen 35 yıl boyunca, dretnot tipi gemiler birçok ülkenin deniz gücünün belkemiğini oluşturdular.
" dreadnought "un deplasmanı 21,845 tondu. 160 m uzunluğundaki gemi 800 mürettebatla işletiliyordu. geleneksel buharlı pistonlar yerine buhar türbinlerine bağlı dört uskurlu şaftı ona saatte 21 deniz mili gibi büyük bir hız sağlıyordu.
deniz silahlarındaki son gelişmeler, kısa erimli çarpışmalar için hazırlanmayı gereksiz hale getirdiğinden, gemiye küçük kalibreli silah yerleştirilmemişti. bunun yerine beş taret üzerine yerleştirilmiş 305 mm'lik 10 topla donatılmıştı. ek olarak destroyerlere ve torpil gemilerine karşı kullanılmak üzere 76.2 mm'lik 27 adet topu, 5 adet maxim makineli tüfeği ve 457.2 mm'lik 5 torpil kovanı vardı.
" dreadnought " kısa sürede öbür gemilere karşı büyük üstünlük sağladı, ama i. dünya savaşı sırasında daha büyük silahlarla donatılmış " süperdretnot "ların ortaya çıkmasıyla kendisi de aşılmış oldu. 1 eylül 1906'da hizmete giren " dreadnought "un en önemli savaş başarısı 18 mart 1915 tarihinde iskoçya'nın pentland firth bölgesi açıklarında bir alman u-boot'unu ( u-29 ) mahmuzlayarak batırması oldu. 1919'da yedeğe çekilen gemi, ertesi yıl hurda olarak satıldı ve 1923'de parçalandı.
chameleon chameleon
ingilizce korkusuz anlamına gelmektedir ve bir gemi ismiyken bir gemi sınıfını oluşturmuştur. ingiliz'lerin hms dreadnought 'ı üretmelerinden sonra abd, almanya, japonya, fransa ve italya 'da hemen bu tarz gemi üretimine başlamışlardır ama yeni üretilen gemi tipinin genel olarak kullanılan adı dreadnought değil abd'nin verdiği isim olan battleship olmuştur. türkçe'ye ise zırhlı olarak çevirilebilir.

özellikle 2. dünya savaşında bu üretim yarış halini almıştır. bir çok kişi tarafından yanlış bilinen konu ise üretilmiş en büyük dreadnought=battleship 'in alman dkm bismarck değil, japon ijn yamato olduğudur. dkm bismarck'ın deplasmanı 50.000 ton civarındayken, yamato sınıfının deplasmanı 70.000 ton civarındadır. abd'nin dünya'da en son kullanımdan kalkan ve hawaii'de müze olarak kullanılan ünlü uss missouri zırhlısının dahil olduğu iowa sınıfı gemilerinin deplasmanı ise 48.000 ton kadardır.
bluelantern bluelantern
2. dünya savaşında tamamen "en büyük benimki" mantığıyla özellikle mihver devletleri devasa dretnotlar inşa etmişlerdir. ama müttefiklerin üstün hava gücü karşısında hepsi denizin dibini boyladığından devasa dretnot devri 2. dünya savaşıyla kapanmış, yerini devasa uçak gemilerine bırakmıştır.
sithin sene sithin sene
aslen bir gemi adı olmasına rağmen (bkz: hms dreadnought), bir tür adına dönüşmüştür. amerikan donanmasında karşılığı battleship, yani savaş gemisidir. zırhlı savaş gemilerinin son dönemini temsil ederler. mantaliteleri, ne kadar büyük o kadar iyi şeklinde özetlenebilir.

uçakların ve denizaltıların etkinlik kazanması ile önemini yitirene kadar en prestijli ve güvenilir donanma unsuru olmuşlar, gerek deniz operasyonları, gerek kıyı saldırılarında donanmaların bel kemiğini oluşturmuş yüzen kalelerdir.

saldırı maksadı ile uzun ve orta menzilli pek çok topla donatılan zırhlıların savunma gereksinimi kalın zırh kaplama ile sağlanmıştır.

türk donanmasında hiç dreadnought bulunmamıştır, birinci dünya savaşına girmemize sebep olan yavuz zırhlısı aslen bir dreadnought değil, savaş kruvazörüdür. (sonraları tcg yavuz) yanında gelen ve osmanlı donanmasına dahil edilmesinden sonra midilli adını alan sms breslau birinci dünya savaşından sağ çıkamamış ancak yavuz, uzun yıllar hizmet vermiştir. ömrünü tamamlayınca nedense almanya ya satın alması için teklif verilen ancak kabul görmeyen tcg yavuzun akıbeti maalesef jilet olmak olmuştur.

en büyük örneği yamato, en meşhur örneği bismarckdır.
anglaclel anglaclel
savaş alanında ölümcül yara alan veya herhangi bir şekilde iyileştirilemeyen askerin bedeni, bir nevi tabut-mezar formundaki bu zırhın içine yerleştirilir. zırh, insanoğlu için bilinen en sert madde olan adamantium'dan yapılmış olup, en acımasız düşman saldırılarına karşılık verebilecek silahlarla donatılmıştır. dreadnought'lar emperor için her zaman ve her yerde savaşmaya hazır, hayli kabiliyetli tanklardır. fakat onları, asıl önemli kılan savaş alanındaki üstün kabiliyetlerinden yanı sıra, yüzyıllardır katıldıkları sayısız savaş ve dolayısıyla edindikleri bilgelikleridir. bedenen ve ruhen, insan imparatorluğunun zorunlu hizmetinde olan dreadnought'lar için, görev ölünce dahi bitmez. zira, emperor için ölmek, kendin için yaşamaktan yeğdir.

(bkz: warhammer 40k)
anglaclel anglaclel
şu giriye cevaben;

(bkz: #16570396)

ama ilk önce hikayesiyle başlayalım, cevaba sonra geliriz. hms dreadnought 1906 da ilk suya indirildiğinde dünya üzerinde ki hiç bir ülkenin donanmasının bu gemiye karşı koyacak güçte ne bir gemisi ne de bir donanması vardı. hms dreadnought bütün dünya donanmalarının karşısına tek başına çıksa bile hepsini tek başına perişan edebilecek bir güçte bir gemi olarak görünüyordu. 320 mm'lik ana bataryalarıyla, yardımcı ikinci bataryalarıyla(bir yandan da kruvazör ve destroyerler ile savaşmak için) ve ölümcül darbeye hiç bir zaman izin vermeyen çok kalın zırhıyla o güne kadar yapılmış gelmiş geçmiş en güçlü savaş gemisiydi.

şimdi gelelim malum giriye cevap vermeye;

zırhlı savaş gemilerinin son dönemi değil ilk dönemini temsil eder. mantalitesi, ne kadar ateş gücü ve zırh o kadar iyidir.

dreadnougth'lar birinci dünya savaşı gemileri olduğu için çokta fazla uçakların ve denizaltıların önemi yoktur. uçaklar ve denizaltılar ikinci dünya savaşı'nda önemli olmuştur ve zırhlıların miladı o zaman bitmiştir.

türkiye' de hiç bir örneği yoktur. tcg yavuz (bkz: sms goeben) bir dreadnought değil battlecruiser yani muharebe kruvazöru ya da ağır kruvazör olarak adlandırır. midilli (bkz: sms breslau) ise light cruiser yani hafif kruvazördür.

en büyük örneği ıjn yamato değil hms queen elizabeth'tir. en meşhur örneği dkm bismarck değil 1941 de jopanya'nın abd'ye yaptığı pearl harbor baskını'nda havaya uçurulan uss arizona'dır.