duygusal zeka

1 /
quarantine quarantine
kişide varlığı kendini tanıma, kendine ve kapasitesine güvenme, toplum içinde iyi ilişkiler kurabilme, yeniliğe açık olma, yaşadığı hayatla ve kendiyle barışık olma şeklinde görülür. duygusal zekaya sahip insanların empati yeteneği de çok gelişmiştir. hayatın her alanında gösterilecek gelişmelerin en az ıq kadar duygusal zekaya da bağlı olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlamıştır.
glory glory
daniel goleman ın eq nun ıq dan daha önemli olduğunu kanıtladığı okumaya değer biraz sıkıcı ama faydalı kitabının adı
frankribery frankribery
bilinçsizce tartışılan ve her tarafa çekilen bir kavram. duygusal zeka çok geniş bir yetenekler bütününü temsil etmektedir. kanımca soyut duygusal zeka tartışmaları değil, duygusal zekanın göstergesi olarak değerlendirilebilecek somut yeteneklere ve onların geliştirilmelerine yönelik tartışmalar daha ufuk açıcı olacaktır.
aquila aquila
iş hayatında başarının temel koşullarından biridir, ki özellikle yönetici pozisyonundakilerin bu kavramdan yoksun olanları çalışanların verimini düşürmede birebirdirler.
capslost capslost
ebebeynlerin zeki olmayan normal zekada(a kalın) olan çocuklarında olduğunu düşündükleri zeka çeşidi.
-benimkinin duygusal zekası gelişmiş.sizinki hiperaktifdi değil mi.bu da zeki ama çalışmıyor.falan falan.
mimiksiz kereste mimiksiz kereste
duygusal zeka, kalıtımsal değil öğrenilebilir bir davranış biçimidir. iq'su yüksek olmasına rağmen iş, okul hayatında başarısız olan kişilerin başarısızlık nedeninin duygusal zekanın (eq) gelişmiş olmaması olduğu bilim adamları tarafından söylenmektedir. duygusal zekası gelişmiş kişiler uyumlu, iyimser, kararlı, empati yeteneği gelişmiş ve olumlu kişilerdir.
borçlusunsenyaşamınkendisine borçlusunsenyaşamınkendisine
duygusal zeka;
"kendi duygularımızı ve diğerlerinin duygularını tanıma,kendimizi motive etme,empati kurma ve ilişkilerde duyguları zenginleştirme ve düzenleyebilme yetisidir."
#kendini harekete geçirebilme
#aksiliklere rağmen yoluna devam edebilme
#dürtüleri kontrol edecek tatmini erteleyebilme
#sıkıntıların düşünmeyi engellemesine izin vermeme
#kendini başkasının yerine koyabilme (empati)
#umut besleme...
düttürü dünya düttürü dünya
sahip olunan statüyle, banka hesabıyla, öss puanıyla ölçüldüğü zannedilen şu meşhur iq dan onbeş bin kat daha değerli, ama anlaşılamamışlıkta da bir o kadar talihsiz zeka türü.
quantumu anlayabilirsiniz.odtü'de elektronik metalürji çift anadalı yapabilirsiniz.dünyayı dolaşabilirsiniz tekneyle.
havalı olursunuz ve arzulanası.ama duygusal zeka olmadan da bir teletubby kadar ruhsuz ve salaksınız işte.
bitti.bu kadar.
arctic fur ve elementium plated exhaust pipe arctic fur ve elementium plated exhaust pipe
bir canlının, sistemi içerisinde açığa çıkan kimyasal reaksiyonları algılama yetisidir. belirli canlılarda veya bireylerde güçlü, diğerlerinde güç yoksunu olma ihtimali yüksektir. kişinin benliğini değil, benliğini algılama biçimini ölçmeye ve kontrol etmeye yarayan bir mekanizmadır. bu sebeple, aslında yetenek dışı ve zerre soyut değildir.

lakin mekanize zeka diye de tabir edebileceğiniz ezikliğin aksine, tamamen kas gibi çalışır. yani çalıştıkça gelişir. kısa yollara ihtiyaç duymaz. pratikliğe önem vermez. iki nokta arasındaki uzaklık anlam kazanamaz. iki noktanın varlığının bir önemi olamaz. pratik zekayı delirtir. hastalıklı beyinleri manipüle eder. kontrol dışı kalırsa her şeyi manipüle eder.

çünkü iyi veya kötü ayrımına ihtiyaç duymaz. sadece reaksiyonlar ve uyardıkları yapıların eşikleri; bu eşiklerin tetikleyeceği bir canlı bulunmaktadır. terbiye edilebilir ama terbiye edilmesi imkansızdır.

varlığın ve yokluğun arasında sıkışıp kalmış olmasına karşın, aslında sinir sisteminin bir canlıyı kontrol edişine tanık olmaktan ötesine gidemez, bu yapıya bakabilmiş herhangi bir cesur.

modern insan tarafından terk edilmiştir. sahip çıkanlar ise katledilmiştir.
havadansudan havadansudan
bu kavramın ne olduğuna dair bi fikriniz yoksa gerçekten çok şanslısınız, araştırmayın bile, okumayın hakkında hiçbişey, bilmeden yaşayın, mutlu yaşayın.
1 /