earldom of orkney

milan kundura milan kundura
iskoçya' nın kuzeyinde 12 ve 14. yy lar arasında domine olmuş norveç kökenli topluluk. faroe adaları ve wick adası ile 13.yy' da iskoçya ile yapılan savaşları kazanarak inverness' a kadar inmeyi başarmışlardır. norveç kralı hakoon' un, aslen britanya' yı ele geçirmek için kurduğu tampon bölgedir.
hatta macbeth' in başındaki savaş sahnesi bu ülke iledir.
(bkz: norveç krallığı)
seanvictorydawn seanvictorydawn
1776'da amerika'yi fetheden 9 ingiliz kolonisinden biridir orkney .
çay ve kurabiye gelenekleri meshurdur.

boston çay partisi denilen siyasal direniste,

" the boston tea party was a political and mercantile protest by the sons of liberty in boston, massachusetts, on december 16, 1773. the target was the tea act of may 10, 1773, which allowed the british east india company to sell tea from china in american colonies without paying taxes apart from those imposed by the townshend acts. american patriots strongly opposed the taxes in the townshend act as a violation of their rights. demonstrators, some disguised as native americans, destroyed an entire shipment of tea sent by the east india company "

amerikalilarin yaninda bir amerikali gibi ticari boykota katilmislardir. 1790 itibariyle de hindistan'dan seylan'dan ve çin'den ithal çay almak yerine; earl grey ingiliz çayi uretimine geçilmistir.

earl grey çayi ingiliz çayidir; ama boston da kurulmustur. sebebi de bu direnistir.

orkney ailesi varisleri bugun eylul,2020'de hala faroe adalari'nda yasamaktadirlar. dunyanin en zengin ailelerinden biridir ve açikça buyuk britanya'nin en zengin, en soylu ailesidir. orkney ailesi illuminati 'nin de kurucularindan biridir, masondurlar. ingiliz kraliçesi çay'a ve midilli polosu oynamaya helikopterle orkney'lere ziyarete gider.
(bkz: en zengin 85 kişinin 3 5 milyar insana eşit olması)