ebu zer el gifari

a la carte a la carte
hakkinda filmler, belgeseller çekilecek kadar sıra dışı bir kişiliğe sahip, islamiyeti kabul eden ilk muslumanlardandir. her şeyden önce belki de tarihin ilk anti-kapitaliydi. rivayet odur ki, muaviye'nin yaptırmış olduğu qasru'l-beyza yani günümüz türkçesiyle ak-saray'a! gider ve yapımının israf olduğu düşündüğü bu saray için muaviye'ye; 'ey muaviye! eğer bu sarayı kendi paranla yapıyorsan israftır, yok eğer halkın parasıyla yapıyorsan ihanettir. '' demiştir. öyle ki onur unlu'nun itirazım var filmindeki o meşhur vaaz sahnesi, kendisinin hayatından esinlenerek çekilmiştir.

sadakati, mutevaziligi ve daha da bilineni yalnizligiyla anılır. hz. muhammed; "allahü teâlâ, yalnız başına yürüyen, yalnız başına vefât edecek ve yalnız başına haşr olunacak olan ebû zer'e rahmet eylesin." demiştir ve nitekim öyle de olmuştur.

muaviye ve hz. osman ile olan munakasalari ile bilinir ve muaviye tarafından sürgüne gönderildiği bi' yerde kimsecikler olmadan öldü ve kendisi için bir kefen dahi bulunamadı. zaten evvelinde, kefen parasının devletin parasıyla alınmamasını istemişti.

halen, muaviye ve hz. osman ile olan anlaşmazlıkları ilahiyatçılar arasında bir tartışma konusudur.