edebiyat ve patates turtası derneği

a good day to die a good day to die
bir netflix filmi. "mary ann shaffer ve annie barrows'un çok satan ve çok sevilen romanı edebiyat ve patates turtasi derneği'nden uyarlanan filmin yönetmenliğini mike newell üstleniyor. 2. dünya savaşı'nda guernsey adası'nın işgali sırasında kurulan keyifli ve eksantrik edebiyat ve patates turtası derneği hakkında bir kitap yazmaya karar veren ve dernek üyeleriyle hayatını değiştiren nitelikte bir bağ kuran özgür ruhlu yazar juliet ashton rolünde ise lily james var.


www.imdb.com
www.rottentomatoes.com
bona fide bona fide
bu günkü uykusuzluk sebebimdir. bi yarım saatini izleyeyim sonra uyurum dedim, film bittiğinde saat 03.00 olmuştu ve farkında bile değildim. film o kadar güzel, o kadar sıcak ki bana gerçek samimiyeti ve dostluğu tekrar hatırlattı. dünyada guernsey diye bir yer olduğunu bilmek bile insana nasıl umut veriyor anlatamam. doğası muhteşem. zaten filmde de oldukça yansıtılmış bu husus.

özellikle lily james rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. güzel gülümsemeleri beni benden aldı diyebilirim.

filmde en sevdiğim karakter ise üstün cesareti sebebiyle elizabeth oldu. isola ile juliet'in yatakta yaptığı muhabbet çok samimiydi ve gülümsetti. spoiler vermemek adına çok fazla yazmadan kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. uzun zamandır izlediğim en iyi film diyebilirim. en kısa zamanda kitabını da alıp okumak istiyorum.

filmde geçen şu sözü de yazmadan edemeyeceğim:
''dünya, tanıdık yüzleri arayarak geçmek zorunda olduğum bir çöle benziyordu''
charles lamb
bona fide bona fide
filmde farkettiğim bir detay çok hoşuma gitti. juliet ile dawsey bir barda otururlar. dawsey juliet'in nasıl biri olduğu hakkındaki tahminlerine ilişkin abartılı yorumlar yapar gülerler ve juliet'in tahminlerini sorar.

dawsey: beklediğim gibi değilsin.
juliet: bana mektup yazarken beni nasıl hayal ettin bay adams?
................
................
dawsey: ya sen? mektup yazan domuz yetiştiricisi kimdi?
juliet: birkaç fikrim vardı. ama ondan önemlisi; beni anlayan birine yazıyordum. kendimi çok da açıklamama gerek yoktu.

ne güzel değil mi? kendini açıklama gereği duymadığın ve seni anlayan birine yazmak. bence bu filmi kesinlikle izleyin.