eğitim bölgesi ve sınavsız yerleştirme sistemi

1 /
hope is gone hope is gone
liselere yerleşimde yeni sınav sistemimizin adı.

artık her öğrencinin evine en yakın okula yerleştirmesi yapılacağı milli eğitim bakanı ismet yılmaz tarafından açıklandı. ayriyeten, girilecek sınavın sözel ve sayısal bölümlerden oluşacağı belirtildi. 60 sorunun 90 dakikalık sürede tamamlanacağından söz edildi. okul tercihlerinde en fazla 5 tercih hakkı bulunacak ve aynı zamanda farklı akademik becerilerin bir arada olacağı konusunda açıklamalarda bulunuldu. yeni sistemin, tüm öğrenciler adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

edit: sınav süresi konusunda ek düzenleme yapıldı.
al cenneti çal başına al cenneti çal başına
öğrenci istemediği okula yerleştirilmeyip 5 seçenek tanınacakmış. yalan !
her bölgede bu kadar seçenek var mı ?
nitelikli okullar sınav yapacakmış, hani sınav stresi yüzünden değiştiriyordunuz sistemi ? ayrıca sınavlar ücretsiz mi olacak ?
her okula ayrı ayrı sınav ücreti mi ödenecek ?
kim belirleyecek bunu ?
sınav sonucu yerleştirmeler merkezi yapılıyorda sınav neden merkezi olmuyor ?

eğer sırf reis sınavı istemedi diyip ortaya boyle ucube bi sistem çıkarmadılarsa ( ki bu bile olabiliyor artık bu ülkede) amaç alt/orta gelir seviyesindeki zeki/çalışkan çocukların önünü kesmek gibi geldi bana. iyi liselerde yoksul çocuklarının eğitim almasını hazmedemediler.( bu oran zenginlerdeki özel ders/dershane/özel hoca takviyesine rağmen azımsanamayacak oranda fazlaydı)

böylece bilmemne bakanının çocuğu baraj puanını aşamadı muhabbeti son bulacak. galatasaray lisesinde, istanbul erkek lisesinde, fen liselerinde ailevi durumu iyi olan çocuklar okuyacak.

yoksulun çalışkan çocuğu imam hatiplerde harcanacak.
1
mor sümbül soğanı mor sümbül soğanı
sistemin içeriğini okuyunca sinirden gözlerim doldu. kırk yılda bi küfrederim, yeni kırk yıllık küfrümü bununla doldurdum. sonra sakin kafayla bi düşüneyim, dedim. adamlar yapmışsa benim göremediğim bi güzellik vardır, diye düşündüm. gerçekten düşündüm ama bulamadım. düşündükçe sinirim katlandı. iki basamaklı zeka seviyesine sahip insanların elinde oyuncak olduk.

tüm boktan okulları anadolu lisesi yaptılar. neye göre seçecekler bu okullara gidenleri? staj yaptığım anadolu lisesinde pırıl pırıl çocuklar var, görseniz hepsi de geleceğin güzel kalpli doktoru, mühendisi, öğretmeni, ressamı olmaya aday. sonra memleketimdeki anadolu lisesini düşünüyorum, okumak için okuyorlar, hayat amaçlarında okumak, öğrenmek alt basamaklarda yer alıyor. bu sisteme göre staj yaptığım okuldaki çocuğu memleketimdeki okula göndermek mi adalet?

bi de demezler mi "bir başarılı öğrenci diğerlerini de çalışmaya özendirir." küfür olmadığı halde küfür etkisi yapan sözlerde inceleyebiliriz bunu. homojen sınıflarda bile çocuklar arasındaki rekabet çoğu zaman yorarken kendinden kat kat iyi öğrenci ile aynı sınıfta olmak çoğu öğrenciyi olumsuz etkiler. eğitimde bireysel farklılıklar her zaman vardır ama bunu mümkün mertebe alt seviyeye indirmek gerekirken nasıl arttırsak diye bakıyorlar. o başarılı çocuğa veya evine yakın diye kendinden üst seviyede bir okula yerleşen çocuğa hangi öğretmen farklı etkinlikler hazırlayacak?

neresinden bakarsan bak boktan bir sistem yapmışlar. ismimiz rte değil ki şikayet edip "ne halt ettiğinizi sanıyorsunuz siz?" desek de bu sistemi iki günde değiştirsinler.
tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni
bu yıllar öncesinin sistemi değil mi yahu? herkes evine yakın okula gidiyor, isteyen de sınava girip iyi okullara girmeye çalışıyor. babamın okuduğu zaman böyleymiş yani. tabi iyi okul sayısı bir iki tane falan.

her şehirdeki en iyi 2 okula (min 2- şehir büyüklüğüne göre sayı artar) sınavla alım yaparlarsa olayda bir değişim kalmıyor. ben liseye girerken bizde zaten 5 tane mi ne anadolu lisesi 1 tane de fen lisesi vardı. oralara sınavla giriyordun. kalan herkes evine yakın okula. mahalledeki tüm arkadaşlarım aynı okuldan çıkıp aynı liseye gitmişlerdi. okul sonraları da beraberler. ben aralarına geç gidiyordum baya da kıskanıyordum. hatta şimdi de hala beraberler, starbucksa girdiler hep beraber. özledim. neyse işte o sistemde de sonra sonra bokunu çıkarıp önce süper liseyi kaldırıp anadolu lisesi yaptılar sonra her yeri anadolu lisesi yaptılar da karıştıydı ortalık.

şimdi burada kritik nokta şu ki kaç okulu sınavlı yapacaklar. inşallah min 2 olur her şehirde.
persipnei persipnei
sanırım emlak piyasasını hareketlendirmek için yapıldı bu uygulama. eğitim açısından olur yanı yok çünkü... farkli seviyelerdeki çocuklara nasıl ders anlatacağız acaba?
juniper10 juniper10
eski milli savunma bakanı, günümüz milli eğitim bakanının an itibariyle açıkladığı liseye yerleştirme sistemi.

öğrenciler artık adreslerine en yakın liseye yerleşecek.

nitelikli okullar için tek sınav yapılacak.
dumrul dumrul
saray tuvaletlerinden sıkıldığı için "bugün yine neyin içine sıçsam" diye düşünürken aniden ortaya fırlayıp "teog kalksın, bu ne biçim sistem? bu sistemi getiren cehape zihniyetinin ta aq" diye bağırmaya başlayan diktatör şimdi rahatlamıştır herhalde.

cahil bir diktatörün günlük kaprislerine göre yönetilen ülkede beklentilerinizi düşük tutmanız gerek. ne bekliyordunuz ki?
elma yemeyi reddeden adem elma yemeyi reddeden adem
adam diyor ki ardahan'da yaşayanın anasını zaten bizden öncekiler sikmişti ben de kalanını sikeceğim ki dargınlık küskünlük olmasın.

ben oks'nin ilk üretim artığıyım, allah'ın siktir ettiği bir yerden zor bela, güzel bir liseye girdim. zaten ondan sonrası geldi, ben o allah'ın siktir ettiği yerde okusaydım şu anki ben olamazdım o lise ve oradaki hocalar benim şu an ki ben olmamın sebebidir. her zaman hürmetlerimi sunarım kendilerine. öğretmenlik mesleğine saygı duymamın tek sebebi o güzel insanlar.

ben o güzelim liseyi kazanamasaydım, oraya gitme şansım olmasaydı bırak güzel bir işte çalışmayı, güzel insanlarla sohbet muhabbet etmeyi, belki şuraya yazı bile yazamayacaktım.

eğitimin bence en zayıf halkası lise. eğer iyi bir lise eğitimi almazsa öğrencinin hayatı bayağı zorlaşıyor. zaten siktiğim memlekette her yere imam hatip açtılar, seviyeyi yerlere çektiler bir de bu ucube sistemler ile azıcık da olsa fırsat eşitliğine sahip olma şansını ortadan kaldırdılar.

bundan sonra çoban hacettepe'yi odtü'yü boğaziçi'ni kazandı haberi falan çıkmayacak. yazık üzülüyorum.

şu ülkede akepeden sonra en çok canımı sıkan şey genç işsizliği. öyle arkadaşlarım var ki tek başına dev kadro olacak nitelikte insanlar. ama iş bulamıyor. 2 saat dışarı çıkacak ama annesine babasına el açıyor. gelemiyor. benim 20 tane böyle arkadaşım var hepsi de süper liselerden mezun insanlar, potansiyelleri de var. bu insanlar iş bulamazken bu sikik sistemde yetişecek çocuklar yarrak iş bulur. hepsi intihar potansiyeli olan insanlara dönüşecekler.

bazen diyorum lan sana ne, sen zaten kıçını kurtarmışsın az kaldı siktir olup gitmene, kardeşini de yanına alırsın, annen baban da zaten çile içinde doğmuşlar peşinden gelmeseler bile ben mutlu olayım diye canını verecek insanlar.

ama olmuyor, insan acıyor.

ne diyelim ki. edecek küfürden başka ne kaldı. ne yapalım. verecek 1 tane oyumuz var onu da çalıyor mına koyduklarım.
backboard backboard
ben 2004 te lgs ye girdim, kazanamasaydim istedigim bir duz liseye gidicektim,
eski sistemlere bakip bakip bu sene hangisini yapsak diye dusunuyorlar heralde
mehmetorçan mehmetorçan
aklımda soru işareti şu : yabancı öğretim kurumları kendi sınavlarını yapabilir deniyor bu ne demek? alman lisesi, robert kolej,saint joseph vs milli eğitim den ayrı özerk bir yapısı mı var?
madem böyle bir şey yapılabiliyor üniversitelere de verilmeli bu hak.
azınlıklar için ve misyoner amaçlı kurulmuş bu okullar "eğitimde eşitlik" olan cumhuriyetin milli eğitimin temel ilkelerine tezatlık değil mi? benim kaçırdığım bir nokta mı var ?
1 /