ehliyet alma sürecinin vatandaşın bütçesini aşması

rose whisper rose whisper
ehliyet alma sürecinin vatandaşın bütçesini sikmesi şeklindeki ifadenin yumuşatılmış halidir.

özel ders al özel ders al özel ders al. sınav parası öde sınav parası öde vs vs. ulan biz de insanız, vatandaşın çoğunun günlük yevmiyesi 100 lirayı bulmuyor, soktuğumun adamları bizden habire para istiyor sanki kazanması çok kolaymış gibi.

sikeyim ben böyle d....

şimdi birileri çıkıp ders veriyorlar ki zaten, ekstra ders alma sen de diye gevşek gevşek konuşmasın. 14 saatlik dersle şoför koltuğunu hayatında görmemiş adam nasıl otomobile hakim olsun. bu kadar ders saati ile ehliyet alanlar yeteneklidir ama alamayanlar da çok haklılar. gelip bunun üzerinden ego kasmayın çok rica ediyorum.
sakil sakil
üniversite yıllarımda bir yazlık öğrenim kredimi bu işe gömmüştüm. yazın yatan paranın kuruşuna dokunmayıp üzerine az biraz daha artırdıklarımdan ekleyip ancak alabilmiştim. hakikaten insanı yıpratan bir para oluyor. gerçi ülkede neye verdiğimiz para bizi yıpratmıyor ki amk? alım gücü yerin dibinde.
kurbanım aman kurbanım aman
bu dönemde almak için, 1 aylık asgari ücretin biraz üstünde bir masraf gerekmektedir.

ehliyet kursunun tanıdık olduğunu farzediyorum. size 1.500 tl kurs ücreti verildi. bu ücreti uzatabilirsiniz ama ne yazık ki bazı kurslar, yatırmadığınız her ay için faiz koyabilirler.

elektronik sınav 100 tl. son sınav ise bildiğim kadarıyla 150 olması lazım.

sınavları geçtiniz ve 810 tl ehliyet için verdiğiniz katkı payı var.

yani ehliyet masrafı ortalama düzeyde 2,560 tl'dir. bu ise çok fazla bir miktardır...

daha 3-5 sene öncesine kadar üst düzeyde 1500 tl ile çözülüyordu bu işler...
2