ekşi sözlük kapatılsın

1 /
nomenklatura nomenklatura
tabiki saçma bir istek. internet gibi ekşisözlük, hakaret varsa silinir engellenir,ama bi kişi bile bir sürü hakaret edebilir anında. e nasıl engelleyeceksin? bunları engellemek uzun sürer. bu yüzden niye komple ekşi sözlük kapatılsın? bi blog kötü diye interneti kapatmak gibi birşey bu.

ama işte yukarıdaki mantık herşeyin düzgün,adilane gittiği bir sistemde işler. fakat ekşisözlükte çaktırılmamaya çalışılan,üst düzey yönetimin dahil olduğu bir yandaşlık var. yani ne kadar ulusalcı,solcumsu varsa oraya tıkılmış ve pohpohlanıyor,aksi düşüncedekiler dışlanıyor,kovuluyor. hani ekşiyi okusan neden ödp,ip ya da tkp iktidarda değil dersin.

ekşisözlükte yıllardır yazar bir arkadaşıma neden tkplileri vs eleştiren yazı yazmıyorsun dediğimde: "eğer böyle bişey yazarsam anında beni dışlarlar,çaylak bile olabilirim,o yüzden korkumdan yazmıyorum.amacım hatun düşürmek abi,böyle iktidar yanlısı görünmiyeyim"'di.

çok basit bir örnek vereyim:
melih altınok melih altınok taraf'ın kendinden menkul "solaçık" yazarı. taraf'a geçtiğinden beridir bulunduğu gazeteye zarar verdiği kanaatini taşıyorum. yani en azından, işte... eksisozluk başlığında onlarca bu yazarı,yazdıklarını,kullandığı dili öven entry vardı. çünkü o sırada birgün gazetesinde yazıyordu. ama ne zaman taraf gazetesine geçti, o entrylerden çoğu silindi ve bu sefer miladmış gibi onlarca "ıyğ,çok kötü yazıyo" tarzı entryler girildi. tam 169 entry oldu. birgünden tarafa geçtiği dakika birden komple kötü bir yazar mı oldu? hayır bi de tarafa geçtikten sonra ,son bir yıl birgünde yazdığı yazıları,yanlı ve tarafa iş başvurusu olarak görmeye başlamışlar. e o zaman birgünde bunları yazarken eleştirseydiniz ekşi sözlükte. o zaman iyi yazıyor diyordunuz?

yani saçma sapan ,tam taraflı bir durum var ekşisözlükte. otobaskı var. ipler ip'liler,ödp'lilerin,tkp'lilerin,ulusalcıların,chp'lilerin elinde.yoksa dışlanıyorsunuz,şakirt gibi terimlerle dedikleriniz aşağılanıyor,damgalanıyor,çaylak yapılıyorsunuz.
o yüzden bu kadar basit değil bu isyan. ama kapatılmasını istemek tabi ki saçma.

belki şöyle bir çözüm olmalı. insanlar yorum yapabilmeli,cevap verebilmeli.dışarıdaki insanlar facebooktaki gibi "içerik uygunsuz" diye şikayet edebilmeli.çünkü şimdi üyelik başvurusu yapsan, 5 yıl sonra alacaklar. heralde kimse o kadar bekleyecek kadar boşbeleş insan değildir.
alameti farika alameti farika
desteklemediğim kampanya olmakla birlikte, özellikle ekşi sözlükte bu tür tepki çeken söylemler oldukça yoğun bir biçimde oluyor. bugün siz yaşayan birine aleni hakaret veya küfür edemiyorsunuz ettiğiniz zaman, adam mahkemeye veriyor, sonra sözlügünüzün patronları da sizi ifşa ediyor polise savcıya veriyor bilgilerinizi. sonra noluyor? sonra o şahıs hakkında atıp tutamıyorsunuz kolay kolay. öyle bir deneme yaparsanız noluyor, patronlar anında uçuruyor sizi. aynı durum itüsözlük için de geçerli adnan hoca hazretleri(!) için tek kelime edilemiyor burada neden? çünkü mahkeme kararı var.

peki hal böyleyken dünyada milyonlarca müslümanın adını ağzına alırken selavat getirdiği kutsal kıldığı ve her şeyden önce şu an yaşamayan bir insana sövmenin, hakaret etmenin bir karşılığı var mı? yok. çünkü ipler patronun elinde, kendi düşüncesi de aynı yöndeyse siklemez. herkes istediğini yazma özgürlüğüne kavuşur. sen inanmayabilirsin, karşı da çıkabilirsin ancak bunu aktarırken küfür hakaret söylemlerine giremezsin, buna ifade özgürlüğü diyemezsin. neticede özgürlüğün kısa ve genel bir tanımı vardır, kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. o başkası ölmüş olsa bile. ki ölmüş olması daha hassas davranmayı gerektirir yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü.

velhasıl kelam bu yazılanlara kesinlikle bir ayar çekilmesi gerektiğini düşünmekle birlikte sözlük kapatmanın abesle iştigal edeceğini düşünmekteyim.
bring to front bring to front
kaç gündür götümüzü yırtıyoruz ses çıkaralım diye. biz ses çıkarmadıkça daha kötü olacak bu işler.

bu kafa ile gidersek istediklerini alacaklarını ve daha fazlasını isteyeceklerini gösteren istektir.

(bkz: #7955667)
(bkz: #7941492)
minik sizofren panda minik sizofren panda
adını duymadığım ve kim oldukları hakkında fikir sahibi olmadığım kişilerin gündeme getirdiği kampanya.

sanırım bu şahıslar bu ülkede sallanmıyor ki, gündeme gelmeye çalışıyorlar. kaile alınacak bir durum değil kişi ya da sözde kampanyaları.

işleri güçleri yok sanırım bugün ne yapsak da gündeme gelsek diye kıçlarını yırtıyorlar.

bunu yaparken de iktidar partisinin yolundan gidiyorlar. "din elden gidiyor dostlar" naraları atarak toplumu kin ve nefrete sürüklüyorlar.

madımak otelini de böyleleri yakmadı mı zaten. asıl bu şekilde davrananlar hakkında suç duyurusunda bulunmak gerek.
mess mess
dünya genelinde hükümetlere karşı muhalif hareketler internet ve malumunuz sosyal medya üzerinden başladığı için bizim aydınlarımızın(!)ve kanaat önderlerimizin(!)paçaları tutuştuğuna dalalet kampanyadır.
çok seslilik anlayışı rasim ozan kütahyalı'nın canlı yayında desibel rekoru kırmasından ibaret bir kamuoyuna da bu kadar mükemmel bir fikir yakışırdı zaten.
serbestdalis serbestdalis
demokrasilerde hukuk ceza kesmek için değil, suç oranının en aza inmesı için çalışması gerektiğinden; son derece anti demokrat bulduğum bir önerme.

ancak ekşi sözlük'teki bahsi geçen bu yazarın içerisinde nefret söylemi barındıran yazısı delil kabul edilerek, bu yazar sözlükten uzaklaştırılmalı ve kanunlar bağlamında bir yaptırıma maruz kalması sağlanmalıdır.

insanların kutsallarını alaylı bir biçimde eleştirmek bir hakaret kapsamına girebileceğinden bu husus önemlidir. ekşi sözlükteki bu yazar bir nefret suçu işlemiştir.

fakat hali hazırda nefret suçu yalnız kutsallara yapılan hakaretlerle sınırlı olmamalıdır. insanların ırkına, milletine, cinsiyetine ve dahil olduğu gruba ilişkin maruz kaldıkları nefret söylemleri, çıkarılacak yasalarla daha sıkı denetlenmeye başlanmalıdır. bir kimsenin dini, milleti, ırkı, soyu sopu gereği şiddete ve yahutta nefret söylemine maruz bırakılmaması için bu tür olaylar bir ders olmalıdır.

ekşi sözlük kapatılamaz. fakat bu tür platformlar (bkz: uludağ sözlük), (bkz: ekşi sözlük) içerisinde nefret söylemi barındıran entryler giren yazarlarını derhal uzaklaştırma yoluna gitmelidirler.

bu durum diğer sözlüklerde de sıkça karşılaşılan bir durumdur. eleştiriyle hakareti, sempatiyle empatiyi karıştıran yurdum insanlarına duyurulur!
1 /