eloy

1 /
choban choban
almanlar yaptı mı böyle yapıyorlar.
kurucusu ve solisti frank bornemann. çok sakin ve rahat bir sesi ve yorumu var.
düpedüz üstün bir müziği olan grup.
albümleri genelde konsept albüm dediğimiz türden. kayıp uygarlık atlantis falan gibi konuları da işlemişler. albümler (genellikle) baştan sonra bir bütün halinde ilerliyor, sanki her albüm bir senfoni gibi. müzik, insanı çevreden rahatlıkla koparıyor.
ayrıca barış manço'yu derinden etkilemiş bir gruptur (kendisi böyle söylüyor)
floydian floydian
müzikal anlamda sound ve tarz olarak pink floyd'a en çok benzetilen gruptur. pink floyd denildiğinde yanında dipnot olarak eloy da verilir. pink floyd ile karşılaştırmamak, ayrıca dinlemek gerekir. yoksa pink floyd ağırlığı yanında eriyecek ve yazık olacak bir gruptur. diğer yandan krautrock akımının önemli temsilcilerindendir. yer yer hardrock albümler yapsalar da genel tema progresiftir. albümlerinde genelde gerçeküstü konuları işlerler.
mecmua melahat mecmua melahat
progressive tarihinde mükemmel bir yer edinmiş gruptur.albüm kapakları olsun yaptıkları olağanüstü ritmler olsun kanlı ve canlı olarak tadından yenmez bir festival havasındadır.isimleri bile o kadar tatlı ağızdan çıkar ki bir daha söylemek isterseniz.eloy progressive'in eniştesidir.
minstrel minstrel
1969 yılında kurulmuş olup ilk albümleri olan eloy'u 1971 yılında çıkarmış olan prog. rockın üstün gruplarından birisidir. genelde müzikleri vangelis'inkiylede benzerlikler taşıyan klavye egemenliğindedir ve ritimleri melodik bas gitarlar oluşturur. 1976 yılında çıkardıkları dawn isimli albümleri ile büyük bir başarı yakalmış, 1977 yılında çıkarmış oldukları ocean isimli müthiş ötesi albümleri ile tüm dünyayı sarsmışlardır.
witness the hysteric witness the hysteric
tanışıldığında bırakılamayacak güzide bir grup.. özel de .. grubun isminin söylendiği gibi h g wells'in zaman makinası adlı romanından geldiği bilinmekte. kitaba göre yıllar sonra insanlık çok ilerleyecek; fakat bu onları felakete sürükleyecek. ekosistem bozulacak, yaşanacak yerler hızla azalacak, ilkelliğe geri dönülecek. yeraltında ve yer üstünde yaşayan ırklar olarak ikiye bölünecek insanlık. işte yer üstünde yaşayan zeki ve üstün ırk eloi diye geçiyor kitapta. diğer alt ırk ise morlock. böyle işte.
morado morado
elimden gelse herkese dinlettireceğim bu grubu. öylesine bi istek var içimde. sevmiyor ama kimse. üzülüyorum. sevsenize gayler!
1 /