en son neyi sorguladın

üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
türkiye'deki insan kaynakları kültürünü. daha doğrusu kültürsüzlüğünü.

6 aydır hatta 7 aydır, mühendislik alanında kariyerimi şekillendireceğim "ve deneyim yapacağım" bir iş arıyorum. malum okul da bitti, aldık diplomayı, yeni mezunum yani, hani şirketlerin işe almaktan imtina ettiği türden. mesela bu kariyer.net gibi sitelerde firmaların açtığı genel başvuru ilanlarına kafayı taktım.

hani belli bir pozisyona yönelik olmayan, adayların özgeçmişlerini toplama amaçlı olan ilanlar. mesela aşağıda toyota'nın yeni mezunlara yönelik açtığı ilanın detaylarını görmektesiniz:


bunu en başta toyota yöneticilerinin ve ardından işkur'un, çalışma bakanlığının da görmesini istiyorum. türkiye'nin çeşitli üniversitelerinin çeşitli bölümlerinden 67224 yeni mezun sakarya'daki tek bir fabrikaya başvurmuş. hani fabrikanın çalışan kapasitesini geçtim, kıyaslayacak olursak toyota'nın japonya'da yerleşik tüm fabrikalarının çalışan mevcudunu toplasanız (auto body, central, kanto, tohoku, hino, daihatsu'yu falan dahil edersek) 70000'i anca buluyor.

o sakarya'daki fabrikanın sadece 10 kişilik bir ik ekibine sahip olduğunu ve bu 67224 kişinin cv'lerini değerlendireceğini düşünün. düşünemediniz di mi? çünkü hiç biri değerlendirilmeyecek, geri dönüş yapılmayacak veya taahhüt edildiği üzere uygun bir pozisyon bulunmayacak. adam başı 6000 küsürden fazla başvuru düşüyor. tek bi adam 6000 küsür cv'yi nasıl incelesin, sunucu bilgisayar olsa anakart yakar. işte acınacak halimiz bu.

ve esas mesele ne biliyor musunuz, henüz oraya gelemedim bile. 67224 tane başvuru, en az o kadar özgeçmiş dosyası demek.

firma bu kadar özgeçmişi topluyor da, kısa bir süre sonra güncelliğini yitirecek bu dosyalar için bu kadar insanın umuduyla oynamaya ne gerek var? benim en son sorguladığım şey bu. çünkü özgeçmiş dosyası bu, her ne kadar statik görünse de, aslında son derece dinamik, sürekli değişikliğe uğrayan bir dosyadır.

özgeçmiş sahibi adam belki yeni bir eğitime katıldı sertifika aldı, belki başka bir okula başladı, belki referanslarının bilgileri değişmiştir, belki askerlik durumu değişmiştir, yeni bir ehliyet almıştır, belki meslek değiştirmiştir. belki de ölmüştür o aday ölmüş. düşünsenize bir pozisyonda açık oldu, eleman ihtiyacı var, kazara önceki genel başvurulardan aranan niteliklere uygun bir özgeçmiş sahibi aday buluyorsunuz, bi açıyorsunuz telefon, telefonun ucunda anası babası, meğer aradığınız adam ölmüş... hadi bakalım. yaşanmış bu olaylar ya.

her insan gibi çalışmazsa iş yapmazsa deneyim sahibi olamayacak yeni mezunu da, yeni mezun diye, deneyimsiz diye işe kabul etmemenin mantığı motivasyonu ne ona hiç girmeyeceğim, o ayrıca sorgulanacak bir mesele.
wendera wendera
falcinin senden hoşlanan 6 kişi var deyince parmaklarımı sayıp hesaplama yapan bahçeli gibi mevcutta yuruyen erkekleri sorguladım.