enneagram

1 /
whisper whisper
bambaşka bir kâinat sembolü ve kâinat hakkında, onun temsil ettiğini ileri sürdüğü matematik kanunlarına dayalı bir bilgi kaynağı. modern kültür ve medeniyetin kendinden uzaklaştırdığı insanı aslî özüne döndürmek ve bu şekilde her ferdi aslî özüne dördürmek suretiyle yeryüzünde genel âhengi sağlamak. aynı zamanda, modern kültür ve medeniyetin meydana getirdiği yıkımı giderip vahye dayalı dinlerin oluşturamadığı yeni insan tipini oluşturmayı hedefleyen bir yol.
chacra chacra
bütün insanların 9 kişilikten oluştuğunu belirten psikolojik öğreti.tabi insanları 9 kişilikle sınırlamıyor,sinirli,mutlu,üzgün... olmana göre renk değiştirebiliyorsun.yani 3 numaralı kişiliğe aitken sinirlendiğinde 4 olmak gibi.enne yunanca 9 demek,agram da kişilik demek.bu kişlikler şöyle sıralanıyor:
1-reformcu
2-yardımcı
3-başarılı
4-bireysel
5-araştırmacı(gözlemci)
6-sadık
7-ehl-i keyif
8-lider
9-barışcı
hepsinin artı ve eksi yönleri var.
zedt zedt
insanları 9 ana karaktere ayıran, ayırırken de kalın çizgiler koymayan sınıflandırma.insanın normal, stres ve rahat anlarında nereye kayacağını da ön görür.mesela, bu sınıflandırmaya göre, türk kadınlarının çoğunun içinde bulunduğu yardımcı yani tip2 normal şartlar altında yardım etmeye sevmeyi ve sevilmeyi ön planda tutan bir çizgideyken stres anında tip8 yani meydan okuyan bir hal alıyor vs...

tabi bunla ilgili 4-5 satır okuyup ilgi duymanızı bekleyemem ama, tipleri inceleyip yakın çevrenizdekilerle eşleştirip analiz yaptığınızda daha fazla ilginizi çektiğini farkedebilirsiniz.

en azından insanları karakteri doğrultusunda inceliyor, burçlardaki gibi akrepsin sokarsın yengeçsin kaçarsın demiyor...
drsculptr drsculptr
okudukça her tipte bazı dsm kriterlerini az çok gördüğüm; ve dsmnin kesinliği yanında bana astroloji gibi gelen ama bir o kadar ilginç ve doğruluk payı olan hede.

mesela 7 de narsisist 3 de bence. biri extrovert biri inverte narsisist diyebiliriz.
2lerden bagımlı kişilik bozukluğu ya da abartırlarsa histriyonikler çıkabilir.
5 tam bir şizoid gibi duruyor.
4 biraz borderline, ya da olsa olsa depresif bipolar. yine narsisizm kırıntıları var.
6paranoyak ama sadece bununla açıklayamam, tam bu değil. çözemedim.
9 pasif agresif görünümlü bir okb. c kümemsi yani.
8 antisosyal kb hafif narsizme de kayıyor.
1de obsesif olabilir çünkü mükemmelliyetçi
denizseldüşler denizseldüşler
ayrıntılı olarak öğrenmek istediğim kişilik analizi sistemidir. bireyleri tek bir etikete tabii tutmaması ile ilgimi çekmiştir.

'temel motivasyon kaynağınız, farklı ve özel bir birey olmak, kendinizi özgün bir şekilde ifade
edebilmek ve duygularınızı yaşayabilmek. bireyselliğinizi ve yaratıcılığınızı çok önemsiyorsunuz.
otantiklik, estetik ve güzellik sizin için anahtar kavramlar. en büyük korkunuz sıradan biri olmak, basit
ve anlamsız bir hayat sürmek.'
1
fıraterniti fıraterniti
gereği kadar derine iner ve profesyonel yardım alırsanız iyi mesafe aldıran bir psiko-spritüel kişilik analizi sistemi. burç aptallıkları gibi sabit kalıplar da dayatmıyor. sağlık seviyenize göre ruh hallerinin değişimini gören, tipten tipe geçici kaymaların farkına varan bi öğreti.

tam olarak bilimsel değil. lakin sezgisel ve mistik tarafları olduğundan bu çok normal.
drsculptr drsculptr
üzerine onlarca kitap okuduğum bilim.

burçlar vs ye sinir olan biri olarak, enneagramı 9 kişilikten ibaret sayan kişi iddia ediyorum ki, üzerine tek bir kitap bile okumamıştır.

yıllar geçti , psikolojiyi daha iyi çözen bir şey bulamadım.

sırf insanlar okusun da üzerine muhabbet dönsün diye fazladan kitap alıp hediye ettim. psikiyatri okuyanlar bile ilgi göstermedi. kişisel gelişimi seven, koçluk yaapan arkadaşlarım ciddiye almadı.

bir hemşire ve bir yoğun bakım hocası ile ise ennegaram bildiğimizi öğrenir öğrenme memleketli gibi sarıldık.

başlamak isterseniz eğer helen palmer ile başlayın.
helen bir tipi anlatırken her tipin 9 sağlık seviyesinden örnekleri ortaya karışık şekilde anlatır. dolyısıyla okurken bu bende var bu yok diyebilirsiniz. ama yine de onunla başlayın

richard don riso ise daha detaycı ve sistematik anlatmasına rağmen belki başta sıkıcı bulunabilir.

şöyle de bir akım başlamış:
(bkz: millennial enneagram)
kibarmortis kibarmortis
adını da isminden alan , yazarını unuttuğum ama beni çok etkileyen kitap. evet bir büyü değil ama olaylar birbiriyle çok güzel ilişkilendirilmiş ve analiz çok güzel yapılmış. kitabı okuduğumda "sahiden çözmüşler olayı" dedirtmişti. sayısal veriler gerçekten işe yarıyor bizzat denemişliğim var. kitabını mutlaka inceleyin derim
1 /