erdem şimşek

galak galak
kılavuz - dost kervanı 2 albümündeki sır şarkısı, lal bağlama dörtlüsü ve bengi bağlama üçlüsü'nden tanıdığım genç bağlama virtüözü. buyrunuz alıntı biyografisi;

1984 yılında ankara’da doğdu. bağlama çalmaya, dedesi aşık süleyman koçak ve dayısı hüseyin koçak’tan etkilenerek, çok küçük yaşlarda başladı. ilk müzik eğitimini, bağlama icrasının usta isimleri arasında yer alan ihsan öztürk’ten aldı. daha sonra, kişisel tekniğinin gelişiminde asıl önemli katkıyı sağlayacak olan okan murat öztürk’den dersler almaya başladı. bu çalışmalar süresince, geleneksel bağlama çalma tekniklerini ve anadolu müziğindeki icra üsluplarını tanıma ve teknik olarak kendini geliştirme olanağı buldu.

2003 yılında bengi bağlama üçlüsü’ne katıldı. üçlü içinde cura ve diğer küçük boy bağlamaların icrası üzerinde yoğunlaşan şimşek, trt gençlik korosu’nda da bağlama icracısı olarak görev yapmıştır.

bağlamanın elle çalınış tarzı olan "döğme" ve "şelpe" teknikleri üzerinde, yerel kaynaklara ve usta yorumcuların icralarına dayanarak kişisel tekniğini geliştirmeye dönük çalışmalar gerçekleştirdi. bu arada perdesiz gitarın öncüsü ve halen dünyadaki en önemli icracısı olan erkan oğur’dan büyük çapta etkilenerek, perdesiz bağlamanın icrası konusuna da ilgi duydu.

özel bir sanatevinde başladığı bağlama eğitmenliğine, odtü-thbt’de devam etmekte olan şimşek, thbt bağlama orkestrası, lâl bağlama topluluğu ve bâd-ı saba müzik gruplarıyla da konserler vermekte ve halen odtü jeoloji mühendisliği bölümü’nde, lisans eğitimini sürdürmektedir.