erdoğan ın yazacağı uluslararası siyaset kitabı

1 /
harici gazelhan harici gazelhan
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın "uluslararası siyasette edindiği tecrübeyle ilgili olarak, "bu noktada epeyce tecrübe edindik, hakikaten kitabımız oluşuyor. inşallah bu iş bittiğinde bunları kaleme alacağız. gerçekleri daha çok ortaya koyacağız" sözleriyle müjdelediği ve muhtemelen ismi de "dünya beşten büyüktür" olacak kitaptır.

www.birgun.net
harici gazelhan harici gazelhan
"eyy dünya sen kimsin yav" isminin verilmesi halinde tırsak italyanların"mamma li erdogan" diye bağırarak evlerine saklanacak olmaları sebebiyle kimse satın alamayacağı için italya'da best seller olamayacak kitaptır.
harici gazelhan harici gazelhan
sadece türkçe olarak kalması ve başka dillere çevrilmemesi halinde insanlığın feyz alamaması nedeniyle genel olarak "çok ta fifi" etkisinde olacak kitaptır.
kahtalı niçe kahtalı niçe
ortada kitabı yazılacak bir şey yok, şu emperyalist hegemonya krizi 90'larda da olsaydı bugün aksakallı dede gibi andığımız o tonton özal'ın, aydın türk kadını çiller'in, gözlük mesut'un da içindeki canavarı görürdük. misal avrasyacılık diye bir şey 80'lerde olsaydı ve amerika türk ordusundaki avrasyacı kanadı tasfiye edicem derken orduyu şebeğe çevirseydi turgut özal'ı biz sevimli bir tonton olarak mı görürdük ekranlarda? sanırım onun içindeki müslümanla da tez vakitte tanışmış olurduk.

dış politikaya gelince...

sonunda bir şekilde geri vites yapılsa da bütün bu atar gider, one minute'ler, eyyy amerika'lar bu hegemonya boşluğunun ürünü. iki kutup arasında cambazlık yapabildiğin için geri vitese takma kaydıyla kahvedeki adamı gaza getiren bu tür çıkışlar yapabiliyorsun işte.

en şanslı olduğu noktaya gelelim. 2000'den sonra dünya çapında ticaret hacmi geçmiş yıllara göre çok büyüdü. bu da tüm neo liberal güvencesizliğe, ekonomik krizlere rağmen bir nisbi refah yarattı. bu dönemde avrupa ülkelerindeki ekonomik krizden dolayı sermayenin yöneldiği ülkelerden birisi de türkiye'ydi. akp bu akışı borçlanma ve özelleştirme yoluyla daha da arttırdı ki şimdiki cari açık bunun eseri. yani dünyada dolaşan sıcak para zaten artmıştı da türkiye'deki sıcak para daha da arttı. ama türkiye'nin aynı ligde olduğu, sıcak para akışından faydalanmış benzer kimi ülkelerin aksine bu parayı yüksek teknoloji yatırımlarına yöneltmede o kadar başarılı olamadı. bu yüzden lig atlamadı, ligini korudu ama dünyadaki ticaret hacminin büyümesi daha yüksek bir refah ve yaşam düzeyi olarak geri döndü. bu da vatandaşta "egonomi çoh eyi" hissi yarattı. 90'larda ciddi ciddi manyetolu telefon geldi diye özal övenler hatırlansın. bu alet pazara girdikten sonra elbette türk pazarına girecekti zaten. sanki tontonum oturdu manyetolu telefonu icad etti. şimdi de nokia 3210 yerine iphone alınca güçlü türkiye olduk zannediyoruz.

yani ben tayyip erdoğan'ın çok ekstrem bir adam olduğunu düşünmüyorum. dünya ve türkiye özel bir dönemden geçiyor ve bu dönemin ruhuna en uygun siyasetçi erdoğan. ben erdoğan karizmasının mevcut dönemin özelliklerinden ayrı olduğunu düşünmüyorum. muhtemelen tayyip erdoğan diye birisi hiç doğmamış olsaydı bile türkiye kapitalizmi böyle bir evrede onun gibi bir lidere ihtiyaç duyacaktı. ama tayyip'in agency'sini de küçümsememek gerekir, şu dönemin gerektirdikleri fazlasıyla mevcut adamda. bir kere geçmiş merkez sağ liderlere göre çok daha büyük bir tutku ve aşırılıklarla dolu kişiliği. muhtemelen ömrü yetseydi ve iktidarda olsaydı tonton özal'ın içindeki canavarı da görmüş olurduk. ama baş harfi f olan yönetim biçiminin gerektirdiği tutku ve hızlı dönüşleri bu kadar yapabilir miydi? ben zannetmiyorum.
problemlenedirkardeş problemlenedirkardeş
başlık: 15 temmuz milli irade ve demokrasi

giriş: hocam feto. seçimleri kazanmak için ne yapmalı ayrıntılı anlatım.

gelişme: gücü elde tutma yolları. yalnız kalmak için ne yapmalı. güç dengesi elden giderse yapılacaklar. en gizli para saklama yerleri kutular...

sonuç: kandırıldım. duble yol nasıl yapılır. kandırıldım. nasıl tek adam kalınır. kandırıldım.
erimcekadam erimcekadam
...

... eyyyy almanya sen kimsin ya?

...

... eyyyy ingiltere sen kimsin ya?

...

... eyyyy ameriga sen kimsin ya?

...

... eyyyy rusya sen kimsin ya?

...
1 /