erkeklerin birdenbire sevgilisinden soğuması

1 /
denizabeth denizabeth
anlam veremediğim şey.

yahu nasıl oluyor? nasıl yapıyorsunuz, hangi düşünceyle? bunun adı soğumak mı yoksa arayış içine girmek mi? bilmiyorum

herkes yapar diyordum. bütün erkekler şerefsizdir ama benim abim asla bir kızın duygularıyla oynamaz diyordum. onu kendine bağlayıp bir süre sonra ayrılmaz, eğer umut veriyorsa mutlaka sonu evlilikle biter diyordum.

4 senelik bi ilişkisi vardı. askere gitti geldi tam söz, nişan bilmem ne yaparız diyorduk ki; geldikten 1 hafta sonra ayrıldı kızdan. açıklama da şu; 'duygularımdan emin değilim'

bu erkeklere has bir özellik mi? duygularımdan emin değilim ne demek oluyor? kız gelmiş 27 yaşına. en güzel dönemlerini sana harcamış lan şimdi nasıl bu kadar geniş bi şekilde; 'duygularımdan emin değilim yeaa' diyorsun. sonra gelip bana; 'deniz bana bi facebook açalım mı?' diye soruyorsun. yazıklar olsun...

diyeceğim o ki; büyük konuşmuşum mınakoyım.

bütün erkeklerden özür diliyorum! hepinizi şerefsiz ilân edip, abimi ayırmıştım. haksızlık etmişim özür dilerim. meğer hepiniz şerefsizmişsiniz.

not: babalarımız hariç. o kadar da terbiyeliyimdir yani.
erolborek erolborek
her şey birdenbire oldu.
birdenbire vurdu gün ışığı yere;
gökyüzü birdenbire oldu;
mavi birdenbire.
her şey birdenbire oldu;
birdenbire tütmeye başladı duman topraktan;
filiz birdenbire oldu, tomurcuk birdenbire.
yemiş birdenbire oldu.

birdenbire,
birdenbire;
her şey birdenbire oldu.
kız birdenbire, oğlan birdenbire;
yollar, kırlar, kediler, insanlar...
aşk birdenbire oldu,
sevinç birdenbire.

orhan veli
birdenbire


bu güzel şiiri de okuduktan sonra:

hiç bir şey birdenbire olmaz. her duygunun, düşüncenin, eylemin kendince, görece kısa ve uzun süreçleri vardır.
bütün genellemeler en azından bir örnek için yanlış olmakla birlikte:
biz erkeklerin süreçleri kadınlardan farklı işler. daha baskın mekanizmalarımız, daha katı kurallarımız, daha keskin kenarlarımız vardır.
duygularımızı, dolayısı ile süreçlerimizi kadınlar kadar açık yaşamayız. bunun karekteristik iki sonucu vardır.

1.karşı cinste süreçler arasında kopukluk hissi yaratır.
2.açığa vurulmayan duygular nedeni ile geri dönüt(eleştiri, yorum) alamayacağımızdan, süreçleri kendi zihnimizin girdabında yaşarız.

bir erkek için başlangıç ile sonuç arasında bulunan süreç tamamen iç dünyada yaşanır. sonuçlarından etkilenenlerin bulunduğu süreçler, ancak sonuç ortaya çıktığında dışarıdan anlaşılabilir. yeterli veriye sahip olmayan insanlar için açıklanabilir şeyler değildir genelde sonuçlar.
(bkz: şeref sizsiniz erkekler)
barva barva
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)

soğumak nedir ki?

bir insan niye soğur durduk yere sevgilisinden, bir parçasından, her şeyinden..

(bunu hobi olarak yapanlara değil onların amacı kadınları meta olarak gördüğünden duyguları pek önemli değildir...)

ben karşılıklı sevgiden bahsediyorum hani köpek gibi aşık olduğun bir insandan, neden soğursun zamanla...

bunun cevabı da sizde gizli aslında, yaşadığınız olumsuzluklarda, yaptığın kavgalarda hep bir gedik ararsınız ya iyi şeyler akla gelmez.. sanki onca yıl/ay iyi bir şey yaşamamışsınız akla gelen ilk bunlar olur... işte zamanla soğuma evresi başlar bu nedenle... birden başlamaz hiçbir şey...
jai vu jai vu
açıklaması basit olan hededir. hâl geliyor abi. şahitlerim var, hâl geliyor.

mesela kendimden örnek vereyim -bir arkadaşım ekolüne de kafam girsin-. ben lisedeyken -sen nerdeyken nerdeyken? ya bi dur cıvıma amına koyim.-, şöyle uzunca bi ilişkim olmuştu. o yaşlarda o kadar uzun ilişki kurmamanın gerekliliğini de o sayede öğrenmiştim. ulan bilmem kaç ay olmuş, hâlâ aynı geyikler, aynı tripler, aynı nazlar... ya hu ben seni benimle vakit geçir diye ikna edene kadar kırk takla atmışım zaten, sen beni hâlâ iki saat oturup çay içicez diye kasıyorsun. ayıp be... tabi o zamanlar bunun farkında değilim. bi gün yine bi oturup çay içelim -hep de çay içiyoruz amına koyim, lise zamanları para yok tabi öğrenci adamız eheh.- dedim, yine bi tripler falan "ben hazırlanmadım, keşke daha önce söyleseydin.". hay amına koyim bu ne şimdi? bi kere de hazırlanma bir şey için. işte o an o hâl geldi, geliş o geliş...

edit: hâlâ arada buluşup sevişiyoruz sdlşfksdlşf
takuma takuma
ikizler burcu erkeği olsa dahi hiç bir erkek sebebi olmadan bindiği dalı kesmezler. kesiyorlarsa akıl hastası olmaları dışında vardır bi bildikleri.

ancak şu mazeretleri geçerli sayılabilir.

1- akıl hastasıdır.
2- bindiği daldan sıkılıp, başka bir dala atlamıştır. (bkz: daldan dala atlamak)
3- daha güzelini, daha kalçalısını, göğüsleri daha büyükçe olanı ya da daha zayıfını bulmuşlardır.
4- düşük ama olması muhtemel bir durum da şudur ki ibne olmuştur.
5- halet-i ruhiyyesini ahirete yönlendirmiş, (bkz: yönlendirmek) dünya nimetlerinden el ayak çekmiştir.
6- ve son olarak; belki de kız orospudur.
fesmekan fesmekan
her burçtan her yaştan her bireyde gözlemlenebilcek olan "şey"..

erkeğin sevgilisinden soğumasını inceleyeceksek önce "erkeğin hayattan soğuması" ihtimalini göz önüne almak gerekir.. zira bunu göz önüne almamak hayattan soğuduğu için her şeyden uzak kalıp kafasını dinleyerek zaman geçirmek isteyen erkeği kaybetmenize sebep olacaktır(tabii ki karıştırmasanız da erkek hayattan soğumuş olsa siz bunu bilip buna göre davransanız da yine kaybedebilirsiniz, sonuçta hayat bu hiçbir şeyin garantisi yok).. dediğimiz durumda olup yalnız kalmak isteyen erkeğe, "hmm benden soğuyor ilişkimiz tehlikede, şöyle yapayım böyle yapayım da heyecan katalım ilişkimize" şeklinde yaklaşan kızın çabalarının hiçbir etki yaratmaması da bu sebeptendir.. çünkü erkek "kimseyle" ki buna canı, aşkı, her şeyi olarak baktığı (bakmıyor da olabilir) sevgilisi de dahildir.. aradaki farkı anladıysanız ilişkiyi kurtarmaya çalışmak yerine(gerçi ilişkiyi canlandırcak bilmem ne yapacak hareketler de genel moral düzeyini arttırabilcek şeyler ise işe yarayabilir), erkeğe zaman tanımak ya da onu genel olarak mutlu edecek şeyler bulmaya çalışmak daha mantıklıdır bence (yani ben öyle bir dönem yaşarsam bana öyle davranılmasını isterdim).. buraya kadar olan kısım "erkeklerin mağaraya kapanma dönemi" adı altında incelenmiş zaten..

gelelim erkeğin "sevgilisinden" soğuması olayı.. hemen meşalelere yabalara sarılan kişilerin ateşli bir şekilde savunduğunun aksine olay başka birini bulmakla ilgili değildir çoğunlukla.. sanırım bu noktada madde madde işlemek daha mantıklı olacak olası sebepleri..

-- kızın farkında olarak ya da olmadan söylediği bir söz, yaptığı bir hareket ya da kızda olan ve erkeğin o ana dek fark etmediği bir kusur(fiziksel ya da konuşma tarzı ya da kişisel ya da ... )..

-- 7/24 trip atan ya da erkeğin daha önceden bildiği ya da bilmediği ama sevmediği bir şeyi yapan (mesela erkek "bilmemne" yapılmasından nefret etmek olayında "bilmemne" olayını henüz yaşamadığı için o konuda bir şey söylemediğinden, kız bir nevi kaza kurşununa gitmiş olacaktır) kıza karşı sabrın taşması, son damlanın bardağı taşırması ya da olmadık bir anında, tahammülsüzlük anında, yapılması bunların ve erkeğin artık kaldıramayacak hale gelmesi..

-- kızın "kaçan kovalanır" ya da herhahi başka bir mantıkla ilişkide daha az çaba sarf eden taraf olması ve erkeğin artık kovalayacak, uğraşacak vs. gücü kalmaması

-- erkeğin başından beri hissettiklerinin "aşk" olmadığını fark etmesi.. bu genelde erkeğin yalnızlık, sevgiye muhtaçlık, ilgiye muhtaçlık vs. dönemlerinde hayata giren sevgilinin duyacağı sebeptir.. (bunun için istediğiniz küfürü edebilirsiniz.. zira erkek de piç değilse küfürü kabul edece, hatasından dolayı siz kabul etmeseniz ya da tatmin olmasanız da özür dileyecek susacaktır)

-- ilişkinin heyacanını yitirmesi ya da çok fazla kendini taklit eder hale gelmesi ve erkeğin sıkılması.. (bu durum taraflardan sadece birinin ya da ikisinin de çaba sarf edip düzelmemesi ya da çeşitli sebeplerden dolayı çabalamamak istememesi olabilir)

-- erkeğin ilgisiz kalmasından dolayı başkasını bulmuş olması..

-- erkeğin daha x birini / başkasını bulmuş olması.. (x burda kişiden kişiye göre değişir..) evet işte bu kızların büyük bir çoğunluğunun kendine toz konduramaması yüzünden aklına ilk gelen ama aslında tahmin ettiklerinden daha düşük ihtimalle gerçekleşen şey.. hepsi ilişkide ellerinden geleni fazlasıyla yaptıklarını zannederler, halbuki erkeği düşünün çok azdır aralarında.. çoğunun yaptığı kendi kafasında kurduğu "ilişki" şeklini gerçekleştirmek için çabalamaktır, erkek ise tamamen kızın istekleri doğrultusunda şekillenmiş olan bu "ilişki" için gönüllü olmadığında ya da sevmediği bir şeyi belirttiğinde "öküz" olur, "erkekler ilişkide çabalamayan taraf" olur, "kızlar ilişkileri yaşatmaya çalışır" olur.. erkeklerin çoğu sizin o romanlarda, dizilerde, filmlerde gördüğünüz ve dayatmaya çalıştığınız ilişkiden memnun değildir, onu memnun olmayacağı bir şeyi yapmaya uğraşmadığı için yargılamayın, siz de onun isteklerini red ederken dediğiniz gibi bencilcedir bu davranış.. burda tekrar söylüyorum öyle yaptığını sanan ya da iddia eden değil gerçekten iki tarafında mutlu olcağı bir "ilişki" için çabalayan kızları ayrı tutuyorum bu söylediklerimden, onların değerini bilmeyen erkekler için içinizden geldiği gibi sövebilirsiniz..

daha da devam eder bu ama şimdilik aklıma gelen bunlar..
neltharion the earth warder neltharion the earth warder
"bütün erkekler şerefsizdir" tarzı bir genellemeyi yaptıracak kadar sık görülen bir durum değildir bu şey. gayet karşı cins üyelerinden de bu şekilde davrananlar vardır (hatta yakın zamanda bir tanesini çevremde yaşadım bile), bu durumda erkeğin biri kalkıp "bütün kızlar şerefsizdir" dese gene buna benzer gereksiz bir genelleme ortaya çıkacaktır.

ayrıca erkekler sevgililerinden birdenbire soğurlar mı bilemem, mevzubahis cinsiyetin bir üyesi olarak şimdiye kadar böyle bir vukuatım yoktu, ancak hoşlandıkları kızlardan, gerek karşı tarafın saçma sapan davranışlarından, gerek işin fazla uzamasından dolayı gerçekten de birdenbire soğuyabildikleri defalarca görülmüştür. ama zaten ortada kişiye bel bağlayan birisi olmadığından dolayı bu işlemi şerefsizlik olarak addetmek de yanlış olacaktır.
col pengueni col pengueni
şerefsizlik olarak düşünülmemesi gereken davranıştır. çoğunlukla kadınlar, ilişkilerde açıksözlülüğü, duygusal tepkileri yada maddi kaygıları şerefsizlikle suçlarlar. kadınların erkeklerin duygularını, düşüncelerini, davranışlarını tam anlamiya okuyamamasından, onları kendileri gibi her duyguyu sözcüklere dökebilecek organizmalar olarak kabullenmesinden dolayı, ilişki boyunca oluşan sorunlar erkek için sorun kadın içinse önemsiz ayrıntılardır. özellikle erkek hani şu kadınların öve öve bitiremediği duygusal ve karşıdakine değer veren bir tipse. erkek kadına derdini incitmeden, güzel bir dille anlatsa bile kadın aklına yerleşmiş olan "aman onun beynin sadece sol yarısı çalışıyor, zaten onu da değil bacaklarının arasındaki kafasını kullanır" düşüncesiyle bu serzenişleri yok sayar.

erkeğin içinde biriktiren bu sorunlar gün gelir o kadınların "pek çalışmaz zaten" dediği beyninde bi iki kıvılcım yaratır ve erkek kendine "ya arkadaş sen mal misin? bu hatundan sana yar olmaz zorlamaaa" fikri yerleşir. ondan sonra erkeği ayrılmanın eşiğinden döndürecek pek bir neden yoktur. tüm bu süreç aslında kadının gözleri önünde olur. ama kibirli ve karşındakini küçümseyici kadın tarafımız bunları göremez. erkek sonunda dile geldiginde, " bu böyle gitmez verengul, ben mutlu değilim ilişkimizden, ayrılmak en iyi sanırım" dediğinde kadın tarafından önce fikrinden geri caydırılmaya çalışılır, sonra da şerefsiz, iki yüzlü, adı olarak adlandırılır. peki kadına "hanım hanım çocuğun ağzını açtırmadın ne zamandır, derdini dinlemedin, şimdi mi aklına geldi ne derdin var diye sormak" demezler mi?

kadınlara tavsiyem bu tür ıssız adam sendromları yaşamamak için siz yine efendi adam yerine piçleri tercih edin. onlar en azından sizin ruhunuz duymadan ne ruhlar götürür arkada. kimse de üzülmez. bir nevi win win situation taktiği.

edit: (bkz: 19 yaşında hayatı anladığını sanan geri zekalılar )
valakispilato valakispilato
sevgili olmaya birden karar verilmiş, iyi tanımadan başlanım işlerin sonucudur. sadece dış güzelliğe bakılmış veya kişiyi tam tanımamışsa oluşabilecek sendromdur. bu tür durumlarda soğumamak nadir rastlanan bir durumdur. maksimum 2-3 hafta içinde olur.
1 /