eski girileri okumak

1 /
azureel azureel
yazarın, kendi eski girileriyle karşılaşması durumunda daha güzel olur. hele hele, yazdığını unuttuğu bir başlığa rast gelmiş ise kişi, okur okur yazıları ta ki birinde takılana kadar.
"aklımı okumuş şerefsiz" diye notlandırılır, yazara bakınca "aferim sayın kendim" der, "ahaha süfer yazmışım lan kendimi tebrik ettim" diye de ekler.
vice versa, önceden yazılan girinin sonradan mide bulandırması da söz konusu olabilir, "bunu ben mi yazmışım? sileyim çabuk, öf sinirden kendimi sikicem şimdi" der kişi kendine öyle bir durumda.
olsun gene de güzeldir: insanın zamanla nasıl evrildiğini farketmesi.
arkhe arkhe
garip bir duygudur.
insanın gelişim sürecini ortaya koyar en açık, en acı şekilde.
nelerin değiştiğini görebilir insan eski girilere bir göz atınca.
saçmalamakla kendince harikalar yaratmak arasındaki ince çizgide gider, gelir.

"auahsduahsd sıçmışım lan resmen." de denebilir, "vay be! ne güzel yazmışım." da.
şahsen bu gün bir dönüp okudum da farkettim ki insan bir ay içinde bile değişebiliyormuş fazlasıyla. gerek yazış tarzı, gerek fikirleri, gerek cümlelere hakimiyeti gelişiyormuş.
belli bir süreye kadar artan ivmeyle gelişen akıl, çok değişik oyunlar oynuyormuş insana.*

okudum, güldüm; dalga geçtim on dakika kendimle. silmeyi de düşündüm bazılarını ama bunun onlardan kurtuluş olmadığını anladım.
onları yazan da benim. bir ay önceydi ama yine de ben yazdım.
silmek geçmişi yok etmeye çalışmak gibi anlamsız bir çaba olur bence.
çöp kutumda durması da rahatsız eder beni. birilerinden bir şeyler saklamaya çalışır gibi davranmak.

belki bir iki ay sonra bu giriyle de 'ne ağlak yazmışım zıhe zıhe' diye dalga geçerim ama yazdım gitti anasını satayım!
cahap cahap
geleceği görmeye ithafen yazılmış şeylerin doğru çıkmaması.

geçen gün birini inceledim 2004 de yazılmış bir yorum, 2010 yılında bilgisayar ile ilgili neler olacak diye ama o beklenilen 2011 olmasına rağmen gerçekleşememiş
ishizaki kun ishizaki kun
ara ara yapılması gereken hoş olay.

(bkz: güldürürken düşündürmek)

özellikle her yeni nesil yazar alımı döneminde gelişine giydirmek yerine eski girileri hatırlayıp ne yollardan geçildiğini görmek açısından faydalı olabilir.

okunan girilerle birlikte hatıralar canlanmakta. eski bir fotoğraf albümüne bakma gibi...
pudra pudra
bu aralar yaptığım ya da yapmak zorunda kaldığım şey. seri eksi oy veren ibne varsa eğer bunun yanına bir de "yazarın eski girilerinden en hatalı olanlarını bulup bunları manidar bir şekilde oylayan kişi" versiyonunu eklemek lazım bence. bu sevimli sinsi kimse, benim en sikik, en ergen eski girilerimi buluyor ve artı oyu basmak suretiyle dikkatimi çekmeye çalışıyor. i see what you did here diyorum kendisine ve gadasından alıyorum.
tekillaseventavşan tekillaseventavşan
sözlükte azalan kaliteli yazar popülasyonunda dolayı iyi bir yazar keşfettiğimde dibine kadar gerçekleştirdiğim eylemdir. hani bir gün 2010dan kalmış gibi giriniz beğenilirse ben beğenmiş olabilirim bilginiz olsun. öperim.
1 /