eski solcu

1 /
sitare sitare
çoğunlukla deniz gezmiş, mahir çayan, sinan cemgil, ve ibrahim kaypakkayayla hayatında mutlaka bir kere olsun yollarının kesiştiğini iddia eden ve omuz omuza mücadele ettiklerini söyleyen; ama ne yazık ki bu mücadeleyi günümüze taşıyamamış, şu an kodamanlaşmış ve memleketin en önemli köşelerini tutmuş, kızılayda gazete satmaya kalakan gençlere ''komünizm mi kaldı'' diyip ankara siyasalda zamanında 1000lerce kişiyle eylem yaptıklarını anlatarak tatmin olan bir zamanların gençleri şimdinin yaşlı delikanlıları. bir de artık bunların yeni nesilleri türedi solcu, devrimci olamyı sadece üniversitede yapılan bir iş gibi algılayan kimi veliahtları da var bu amcaların...
derya derya
eski solcuların kafalarını yediklerini düşünüyorum....hayatlarını bile adadıkları devrimi yapamadılar...ideolojileri dünyada çöktü....inançları yıkıldı.. duvarlar misali...e şimdi ellisinde, çoğu..yapamadıkları devrimi kendi özel hayatlarında yapmaya başladılar...çoğu ilk karısını boşayarak yapıyor bu devrimi....kendilerini çok da zeki görürler..ama ileriyi öngöremeyen zekalar işte....yazık.....hala rakı sofralarında tek konuştukları da budur.....akşam söyler sabah unuturlar çoğu şeyleri de.....çok yazık...
jenesaispas jenesaispas
(bkz: eski çamlar bardak oldu)

edit: bu girimin en sevilmeyenlerimde olmasını, sözlükte hala solcuların olduğuna bağlamak istiyorum. yalnız, eski solcuların nasıl bir evrim geçirdiğini en son anlatanlardan biri olan son ders in görülmesini tavsiye ederim. dünün bazı eski solcuları, bugünün kapitalistleridirler. bu filmde bunun nasıl ve neden böyle olduğu da işlenmektedir. ayrıca, bu dönüşüme uğrayan insanları yargılama hakkı da görmüyorum kendimde, dönemin işkence gerçeğini hatırla sevgili den öğrenmemiş biri olarak. son olarak şunu da eklemek isterim ki, tüm dünyada tüm kavramlar revize olmuştur. sol eski sol değildir, dolayısıyla solcu da eski solcu değildir. o yüzden, eski çamlar bardak olmuştur.
avluda oturan sizofren avluda oturan sizofren
vakti zamanında sol şeritte hızla seyredip, şimdi sağda müsait bir yerde durmuş olan insan. kendi geçmişine küfretmiyorsa sorun yok, ediyorsa onun sorunu. ama genelde korkmak lazım, onu da söyleyeyim. herşeyin sonradan görmüşünden korkmak lazım. tuhaf bir fanatizmleri oluyor. gerçi burada eski tabiri de yanlış ama işin etimolojisine dadanmayalım şimdi.
çaylakadam çaylakadam
basmayın ulan, kaldırın ayağınızı. eski solcu dediğin o kadar da kötü bi insan değildir ki, iyi bi insandır aslında. hem eski olmasa da hâlâ yeni olsa, belki de hayatta olmazdı. belki de ölüvermişti bi yerde. bakınız vereyim mi? yeter mi sözlüğün altyapısı?

eski solcu deyip geçmemeli; gönül insanıdır. hayatla öyle güçlü bi bağı falan da yoktur. gelecekten pek bişi beklemez. umutları geride kalmıştır. yaşıyordur sadece, büyük umutları eskimiştir. muhabbet arar, iyi vakit geçirir, kalp kırmamaya çalışır.

arada bir eski günleri anar, gözleri dolar,

fark ettirmez.

eski arkadaşları hatırlar, kadeh kaldırır onlara.

gömüler bir yerde saklıdır ama,

hiç unutmaz...
1 /