eti cin

1 /
viola viola
portakal jöleli ya da çilek jöleli iki adet çeşidi olan portakallısının üstünde kakaolu, çileklisinin üstünde çilekli küçük basil şeklinde hani boyu eninden uzun şekerlemelerin olduğu senelerce sırf o şekerlemeler yüzünden yemediğim şimdiyse o yıllarıma acımama sebep olan abur cubur. gerçi hala sevmiyorum pastanın üstünde o şekerlemeleri ama eti cin'de oldu mu bir başka oluyor *
guest8644 guest8644
önce kenarlarındaki bisküvili kısım iyice kemirilip,daha sonra ortasındaki jöleli ve çuklata* parçacıklı kısım sona bırakılan ve en lezzetli kısmı olan bu yuvarlak parça da 2 veyahut 3 hamlede mideye yuvarlanan,fakat asla 1 taneyle tadına doyulamadığından bu işlem 3-5 kez tekrarlanan çok çok yenilesi aburumsu cubur.
nightwish nightwish
tadı haricinde dikkat çekici bir diğer noktası ise, poşetinin üstündeki gülen surattır. öyle ki zamanında poşeti çıkardıktan sonra da bisküvi üstünde o suratı arardım. bir kere bunu tecrübe etmem yetmedi, ancak yirminci eti cinden sonra bunun poşetle alakalı olduğunu anlamıştım. bu tatlıya dair söylenebilecek son söz, sakın nemli ortamda bırakmayın, bisküvi kısmı yumuşuyor ve yenmez hale geliyor. *
amy amy
efendim petibör bisküvi ile birlikte portakal yediğinizde (ama ikisini de aynı anda yemelisiniz) kendinizi eti cin yemiş gibi hissediyosunuz.. hani olur da birgün eticin bulamazsınız, yada piyasadan kalkar falan..
eden eden
beşi bir yerde olan paketlerden alıp kimseye vermediğim bisküvi. yine böyle bir günde ben eti cinleri mideye indirirken yanımdan geçen teyze.
- kazık kadar adam olmuş hala eti cin yiyiyor.
+ senin yaşına geleyim gene yiyecem teyze.
- terbiyesiz..
kun3uli kun3uli
en güzel özelliği kimseyle paylaşılamaması olan abur cubur. paylaşmak isteseniz de, kopartmaya çalıştıkça kırılacak ve jölesi sünecektir. bu haliyle de karşınızdakinin iştahını kapatması ve lezzintin size kalması an meselesidir.
1 /