evlenirken hiçbir şey istemiyorum diyen gelin

boleynkızı boleynkızı
bu hikayedeki insan evladı benim evlenirken hiç birşey istemedim mutlumuyum çok seviyormuyum çok peki bunun kıymeti biliniyor mu karşınızdaki adam düzgün biriyse evet hiç pişman değilim
benallahınbirlütfuyum benallahınbirlütfuyum
"yeter ki evleneyim, kocam olsun, kendi yuvam olsun, ailemden ve onların baskısından kurtulayım" tarzı düşünen gelin de olabilir
"önemli olan birbirimize olan sevgi ve saygımız, zamanla her şey olur" tarzı düşünen gelin de olabilir.
yani gösteriş için evlenen de olur, sevdiği için evlenen de.
derun derun
bu olsa olsa düğün esnasında kendisine anlık yöneltilen :"gelin hanım bir ihtiyacınız var mı?" sorusuna bu şekilde cevap vermiş/verecek gelindir. diğer türlü bu insan mal mı? niçin evlilik sürecinde hiçbir talebi olmasın?!
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
büyük yalancıdır. düğünü yüzüğü, balayını siktir edelim, gelinlik de mi giymek istemiyorsun? oğlum evlenmek istesem müstakbel eşimin en azından bi gelinlik giymesini isterdim, gönül ilişkisiz, formalite icabı nikah kıyar gibi günlük kıyafetle mi dünya evine girelim yani?

bana ne amına koyim, evlenecek olan kerizler düşünsün.
bizzatsahsen bizzatsahsen
şimdi olaya sosyolojik ve psikolojik şartlanmalardan, sosyo ekonomik düzeyden bakalım.etrafımda evlenen iki üç tip kadından örnek göstereceğim bu sürecin kesinlikle yaş, eğitim maddi güç kültürle alakası olduğunu düşünüyorum.
birinci tip:yakın arkadaşım eğitim odtü mimarlık, 4 yıl yurt dışı yaşantısı, dönüşte kendi şirketini kurma, evlilik yaşı 32. bu vatandaş ne balayı istedi, ne düğün.düğünü zorla yaptık o da boğazda bir mekanda resepsiyon gibiydi.sonra yunanistanda bizim damat toplu bir parti verdi gittik eğlendik o kadar. balayı yok.ev değiştirme yok.zaten nişanlıyken eşi zaten yanına taşınmıştu iki yıl sonra da evlendiler hala aynı evde aynı eşyalarla yaşıyorlar düğünde takı falan takılmadı.ikisi de güzel para kazanan hayatı yaşayan insanlar.balayına niye gidilmedi.ikisi de tanışmadan önce temiz 10 ar ülke zaten gezmiş öğrenciyken.beraberken de bir 10 gezdiler ne gerek var oldular işimiz gücümüz var.

ikinci tip amcamın gelini :eğitim iki yıllık üniversite iş bir mağazada sorumlu evlilik yaşı 25.damada 30000 kredi çektirilip takı aldırıldı evin içi için ayrıca 15000 daha kredi damat telekomda çalışıyor siz düşünün durumunu halini.balayı istediğim gibi olmazsa kendi bilir değil birlikte olmak beni öpemez bile demiş annesine.tabiki de evlenmeden olmazcı bekaretini satan tayfadan.amcamın oğlu da aman mümkünse benden önce bir erkek konuşmuş bile olmasıncı tayfadan.sonuç 3 yıl süren evlilik 1 yaşında çocuk.amcamla oturan 28 yaşında gelirinin çoğunu nafaka olarak ödeyen genç hayatı kararmış bir adam.

özetle ailesi tarafından alt kültürle yetişmiş koca bulmaya programlı bunun dışında gezmemiş yaşamamış üretmemiş kendini tanımamış amaçsız bir kadın hayatta her şeyi evlendikten sonra yapabilirim başka türlüsü yasak günah bu benim için bir eşik gözüyle bakarsa size,hayatınız sikildi demektir zaten beyler.siz de bunu arıyorsanız susun sizi sömürecek eş adaylarınızı bekleyin.

öbür tarafta bir kadın olarak istediklerini yapmış kendini tamamlamış üreten güçlü kocayı bir eşik olarak görmeyen sadece aşık olduğu için hayatına alan yaşamak isteyen sonra da bunu resmiyete döken bir kadın.bunu istiyorsanız da böyle yaşarsınız.

her şeyi içinde evlenmek için biriktirmiş kendini kısıtlamış bastırmış, sevmemiş sevişmemiş hayatı insanları şehirleri görmemiş ayakları üzerinde durmaktan kaçan kadın balayı da ister en pahalı düğünü de ister.sizi instagrama malzeme de yapar.

etrafımda kendini bilen maddi gücü olan kimseye bağlı olmayan kadınların evliliklerinin ilişkilerinin her zaman daha sade olduklarını hep gözlemliyorum.nerde varoş tip var hep gösteriş hep kroluk tesadüf olamaz yani.