eylül 2020 azerbaycan ermenistan savaşı

1 /
nautilus nautilus
her iki tarafın büyük kayıpları var. azerbaycan biraz toprak kazanmış. rusya ve iran ermenistan' a; türkiye ve israil in azerbaycan a yardım ettiği söyleniyor.

sanırım ermenistan türkiye nin doğrudan savaşa karışmasından korkuyor.

sadece öğrendiğim haberler
4
dumrul korkut dumrul korkut
israille türkiyenin arasının düzelmesine vesile olmasını dilediğim savaş.

israil savaşta azerbaycana destek verirse işgal altındaki topraklar kurtarılabilir.

önemli olan suriye ve libyadaki hatalar tekrarlanıp, saldırı kesilmesin.
bloody monday bloody monday
chp genel başkan yardımcısı ünal çeviköz'ün skandal sözleri "malesef türkiye'den azerbaycan'a silah yardımı yapılıyor...."
azerbaycan a maalesef derler , kobanide ki terörist piçlere yardım etmedik diye şehirleri yakıp yıkan orospu çocuklarını desteklerler.
2
kanaat onderi kanaat onderi
türkiye'nin yalanladığı suriyede'ki cihatçı paralı militanların türkiye kanalıyla ermenistan sınırına sevkine ve saldırılarına dair konuyla ilgili olarak örgüt ve militan isimleri bazı rus basın sitelerinde yayınlandı.

many syrian mercenaries sent to azerbaijan to fight armenia have been killed.

according to media sources loyal to the turkish occupation, more than 4000 armed syrian mercenaries from the so-called syrian national army of the turkish occupation are now engaged in battles of azerbaijan against armenia, guarding border points in azerbaijan. in the same context (81) eighty-one syrian mercenaries have reportedly been killed. the dead mercenaries belonged to the following pro-turkey rebel groups:
1- al-sharqiya army lost 19 militants.
2- al-hamzat division, lost 4 .
3- division 51 lost 9 militants.
4- jaish alnukhba lost 11 militants.
5- the levant front lost. 22 militants were killed
6- al-furqan brigade lost 32 militants were killed
7- al-mu'tasim division, lost 6 militants. the identities of some of the mercenaries who have been killed:
1- muhammad abdul sattar al-khalaf.
2_ hussein al-taweel
3_ firas awaid
4_abdul latif hassani
5_ muhammad mahdi
6- mazen mohammed
7 _ abd al-rahman al-khatib
8- hamza al-shami
9_abdulrahman al-shami
10_radwan rahal
11_mohammed abdel muti

human rights organization - afrin - syria.

kaynak:
https://infoteka24.ru/2020/09/27/70766/?fbclid=IwAR3t7UizX94GKQI97pVtXoarhflCGnnefp1pLKHmJmPwbbrtMLtH_mXkuQk
a la carte a la carte
hepimiz ermeniyiz tayfasını karabağ'a davet ettiğim savaş. bunlar bizim klavye canavarlarından daha bir cevvaldi bir zamanlar. kobani 1 erivan 2.

bu arada azerbaycan türkleri sessiz sedasız sınır ilçe ve köylerini azad etmiş. go on fucking the armenians diyerekten international mesaj veriyorum. belki okuyan gavurlar olur.

unutmadan, verilen ahlaksız ve dayanaksız demeçler sonrası hdp için de istiklal mahkemeleri ve darağaçlarının da kurulma vakti gelmiştir. yok ki memlekette bir tane daha sarı saçlım mavi gözlüm şu memlekette sürsün şunları ülkenin berisine.
9
nautilus nautilus
anladığım ermenistan ın uzun sürecek bir savaşı kaldıracak durumu yok. azerbaycan ın da savaşı durdurmak isteği (şimdilik) yok.
ferrarisi olmayan adam ferrarisi olmayan adam
özellikle sosyal medyada ermeni düşmanlığı yapılmasına karşın, azerbaycan'ın dağlık karabağ'daki sivillere yönelik hiç bir silahlı müdahelede bulunmayacağını ve cenevre sözleşmesine uygun hareket edileceğini deklare etti. şuana kadar da ermenilerin hocalıda kendilerine yapılana benzer bir katliamı ermenilere uygulamamıştır. doğru ve ahlaki olan da burdur. savaşın da bi hukuku vardır. bu nedenle azerbaycan'ı tebrik etmek gerekir. mücadelesini -kimi kafayı ermenilerle bozmuş ırkçılara rağmen- meşru zeminde sürdürmektedir. haklı iken haksız konuma düşürmemiştir kendisini.
sychtianarch sychtianarch
şu aralar rte ne açıklma yaparsa haklı olduğumuz konularda kendisine muhalefet eden bağzı kesimler var. esasen eleştirilmesi gereken konular, rte denen adamın diplomasiyi ele alış biçimi. yoksa suriye ve mısır konusunda haksız diye türkiyenin çıkarlarını gözetmemek olmaz.

doğu akdeniz vs gibi konularda en azından geri adım atmaması (bronson, mavi marmara, uçak krizi ve ruslara verilen bir çok ödün) adına sürekli gözetilmesi gereken bir çok mesele var. bunlar kıbrıs sorunu, pyd yapılanması (maalesef rte sebep olmuştur) ve azerbaycan ermenistan çatışması.

azerbaycan bizim kardeşimizdir. hocalı soykırımını unutamayız. elbette türkiye'deki her ermeni asıllı türk vatandaşının aklını okuyamayız. demk istediğim burada bu olaylar ermeni karşıtlığına dönmemeli. çünkü türkiye'de ırkçılık ile milliyetçiliği karıştıran bir çok kesim var, sol ve sağdan radikal gruplar tencere kapak olmuşlar. her gerginlik sonrası toplumu gerecek laflar ediyorlar. elbette insan olmanın gereği her daimaklı selim davranmaktır.

iran'da yaşayan azerbaycan türklerinden dolayı -ki oldukça etkin nüfusa sahipler- türkiye'nin akıllı hareket ederek iran'ı taraf olmaya zorlamalı. bugünkü azerbaycan iran'ın bir parçasıydı. iran'ın kuzeyi'nde yaşayan türklerin bulunduğu bölge güney azerbaycan olarak geçiyor. vakti ile ermenistan ziyaretinde ahmedi memat protokol gereği sözde soykırım müzesine götürülmek istendiğinde kabul etmemiştir. aksi halde ülkenin kuzey bölgesi ayaklanabilirdi. iran için ermenistan azebaycan çatışması, halihazırda idam edilen güreşçi nedeniyle iç gerginlik yaşayan iran'ı zor duruma düşürecektir.

işin rusya boyutu malum, s-400'cüler (avrasyacı dangalaklar) umarım burada insanları kızdıracak açıklamalar yapmazlar. türkiye rusya'dan gol yiyecektir. diğer türki cumhuriyetlerin ve türk konseyi'nin alacağı karar ne gibi bir tepki doğurur, çok da beklenti içne girmemek lazım.irbirinden bağlantısızmış gibi görülen olaylar bağlantılı olabilir. ermenistan rusya ve fransa'yı babası veya kollayıcısı olarak görmektedir. bu iki ülke 1. dünya savaşında ermeni vatandaşları müslümanlara karşı dolduruşa getirmekten hiç çekinmemiştir. türkiye ve yunanistan gibi ülkeler türkiye ne zaman zorlu bir süreçten geçse ortalığı boş bulurlar. bu refleksler bu devletlerin kimlik siyasetinin bir sonucudur ve hatta varlık nedenidir.

türkiye'nin güvenlikçi siyaset izlemesi oldukça anlaşırdır. elbette akepe döenmi boyunca ege, akdeniz sorunlarında ve özellikle kıbrıs meselesinde çok büyük ödünler verildi. bugün çomarların taşkınlıkları, milliyetçi söylemleri bana hiçbir şey ifade etmiyor.

umarım rte azerbaycan türklerini yüzüstü bırakmaz.


#18095027
böyle buyurdu kontes böyle buyurdu kontes
rusya'nın belirtmese de gizliden gizliye azerbaycan'ı desteklediği savaştır.
bakın çok basit!
aslında şaşırmamak gerek. neden? çünkü zamanında paşinyan amariga güzellemesi yapıp demeçler verirse,rusya durur mu? durmaz. unutur mu? asla!
peki ermenistan'ın arkasındaki güç kim? fransa. zamanlama manidar,bakın burası çokomelli, daha dün ege de it dalaşı yaptırmak zorunda bırakıp,şimdi kartlarını türkiye'yenin ilgisini dağıtmak ve gücünü kaybettirmek için yunanistan ayağını kesip kafkaslara yöneldi. neden? çünkü türkiye'nin azerbaycan'ın yanında duracağını macron pek iyi biliyor.
fiilen destekleyen kim? iran.
bana göre hamle güzel.oyun daha bitmedi. bence kafkaslarda yeni sınırlar çizilebilir.

karabağ qalp! swh
nautilus nautilus
hem benim sezgilerim hem de okuduklarım ermenistan ın gücünün sonuna doğru geldiğidir. kayıpları öyle kolay kapatılacak durumda değil. zaten üç komşusu sınırlarını kapattı. azerbaycan, türkiye, gürcistan. bir tek iran dan ikmali var, sınırın diğer tarafında da azeri nüfus yaşıyor ve bu yol daha zor olacaktır.

bir türk genelkurmay aklı olduğu hissediliyor. taktikler gayet başarılı. ermeni hava savunma sistemi çöktüğü anda gökyüzü azeri uçakları dolar. sihalar yine çok başarılı. ermenistan ın bütün zırhlılarını, topçularını, cephaneliklerini ve sanırım komuta kontrol noktalarını vuruyor. şu anda sihaları en iyi kullanan türkler ve amerikalılar.

dünya bu savaşla pek ilgilenmiyor. ermenistan yalnız kaldı. biraz iran yardım ediyor. azerbaycan ise iyi bir türkiye yardımı, israil yardımı, amerika ve rusya nın zımni yardımını alıyor. hatta pakistan bile yardım ediyor galiba.

bu hızla ermeni cephesinin çökmesi çok zaman almayacak.

soru; azeri genelkurmayı, ermenistan dan, karabağ a yola çıkan s-300 hava savunma sistemi karabağ sınırından girer girmez vururuz dedi. sizce s-300 ün yola çıktığını kim söyledi?
6
1 /