faraday kafesi

1 /
zeus zeus
itü fuat külünk yüksek gerilim laboratuarında bu kafes ilgili bir deney bulunmaktadır..yaklaşık 1000kv (1mv) mertebesine çıkabilen bir darbe generatörü sayesinde korona olayı, atlama (delinme deneyleri) ve bilumum eğlencelik deneyler yapılmaktadır..söz konusu 1mv ac olunca tabiki de işin şakası olmaz..

yine büyük laboratuarda yaklaşık 150kv ac ile faraday kafesine atlama gerçekleştiriliyor..kafesin içersinde bulunan ve ilk atlamaya kadar üç buçuk atan birisi olaraktan ilgilenenler açısından gezilmesi ve görülmesini temenni ettiğim bir alettir..

hatta bizim labdaki şöyle birşeydir; (bkz:http://www.elk.itu.edu.tr/~ozcan/hvlab/2mfaradaykafesi.jpg
azwepsa azwepsa
michael faraday'ın bu kafesle ilgili ilk deneyi de ilginçtir. bakır tellerden yapılmış bir kafesin içine asistanını koymuştur. kafese verilen büyük gerilime rağmen asistan o kafesten sağ çıkmayı başarmıştır. houdini'nin gösterileri gibi bir deney-şov.
missile missile
çevresi iletken bir kafesle kapatılan sistemler çevredeki her türlü elektromanyetik dalgadan korunurlar; çevresindeki dalgalardan korumak istenen her türlü malzeme faraday kafesi ile korunur. çevremizde bir çok uygulaması vardır. örneğin koaksiyel kablo olarak bilinen anten kablolarda yayının etkilenmemesi için faraday kafesi sistemi kullanılır: bunun dışında birçok hoparlörde de çevredeki dalgalardan korunmak için faraday kafesi kullanılır. yeni nesil abs sistemleri de faraday kafesi uygulamalarındandır. araca binince cep telefonlarımızı kapatmaya ihtiyaç duymayalım diye...
diskonnektus erektus diskonnektus erektus
her ne kadar yaşıtlarım arasında kafe açma hayali olmayanı karakolda ıslatsalar da benim öyle bir hayalim yok. lakin günün birinde kafe açacak olursam kullanacağım kelime oyunlu cin kafe ismi olacaktır faraday kafesi. duvarları hakikaten tel ile kaplayıp topraklayarak gerçekten de bir faraday kafesi yaratıp böylelikle içeride radyo, cep telefonu vs çekmesini engelleyerek insanların cep ile ulaşılma endişesi olmadan iki çay kahve içmesine imkan sağlayan bir mekanın adı olacak faraday kafe'si. evet lan. doğru.
misuf misuf
yapılarından dolayı uçaklar birer faraday kafesi olarak kabul edilir. yıldırım çarptığında elektrik akımı gövdeden içeri girmez, gövde üzerinden akar, kanatlardan çıkar. uçağın bazı elektronik göstergeleri dışında zarar görmesi çok enderdir.

(bkz: #2837709)
bu da bonus: uçağa yıldırım çarparsa ne olur?/teknoloji/milliyet blog yıldırım düştüğü an arabanın içinde bulunmanın emniyetli olmasının sebebinin lastiklerin elektrik akımını yere iletmemeleri olduğu zannedilir. halb... milliyet

şunu da eklemek istiyorum, faraday kafesi, uçaklara konulan bir parça değildir. tamam uçak kuş gibidir ama kafese girmez. bunu gazeteci arkadaşlara anlatmak lazım.
"her uçakta bulunan faraday kafesi (elektrik akımından koruyan ağ) sayesinde uçak zarar görmedi."
sabah - 01/03/2005 - ata uçağında korku ve fıkra dolu saatler türkiye'nin en iyi gazetesi. sabah
ben olan ben ben olan ben
bir mekan içerisindeki elektromanyetik alanın dışarıya gitmesine, dışardaki elektromanyetik alanın da içeriye girmesine engel olan bir çeşit metal oda, kafestir.

tüm elektromanyetik alan bu kafes üzerinde toplanır ve topraklanır. bu sayede dinlenemeyen, izlenemeyen odalar (`sağır oda) yapılabilir (karşı istihbarat ve ulusal bilgi güvenliği sistemleri), data merkezlerinin korumaları yapılabilir, mri veya eeg gibi elektromanyetik alan ile hassas ölçüm yapan cihazların çevreden etkilenmesi engellenir, enerji merkezlerinin elektromanyetik alan koruma kalkanı yapılabilir, nanoteknoloji labratuarları ve yankısız oda sistemleri yapılabilir.
sedatif sedatif
elektrostatik toz boya işleminde insanı canından bezdiren olgu.

parçanın kimi bölgelerine oluşan bu kafes yüzünden boyayı istediğin bölgeye gönderemezsin, orası boyasız kalır ve olaylar gelişir.
lordofthething lordofthething
taşınabilir bir prototipini yapmayı düşündüğüm kafes. yalnız benim kafamdaki tam olarak tellerle örülü bir şey değil.

yatağımdan kalkınca denemelerime başlıycam. dipnot: bilgisi olanlar bana mesajla ulaşabilir.
alle alle
çarpık bir şekilde gelişen ve yarı kentleşmiş şehirlerde yaşayan günümüz çakma-modern insanların; yaşam alanı dedikleri yerlerde, sosyal açıdan bakıldığında bu kafeslerin bir örneğidir.
nickim bile yok benim nickim bile yok benim
şimdi efenim diyelim ormanda gezerken pikachuyla karşılaştınız, 'pika pika' diyip size elektriği bi saplasa duman olursunuz. mecazi olarak değil gerçek anlamda duman olursunuz. ama yanınızda bir adet faraday kafesi bulunsa ve içine girseniz, pikachu istediği kadar götünü yırtsın, 'pikkaaaa pikkkaaaaaaaaa' diye yıldırımlar indirsin başınıza, bişe olmaz. neden bişey olmaz peki? çünkü bu faraday kafesi içinde ki hacmi dışarda ki elektrik alandan korur. kısaca faraday kafesi budur. uçaklara yıldırım düşünce içinde ki yolculara zarar vermemesinden tutun asansördeyken ya da tünellere girdiğinizde telefonunuzun çekmemesinin sebebi de budur.
1 /