farenjit

1 /
düzen ve kargaşa düzen ve kargaşa
baş ağrısı, halsizlik, bulantı, iştahsızlık ve en önemlisi öksürük gibi belirtileri olan, yutak bölgesinin iltahaplanmasıyla oluşan bir hastalık. virüsler aracılığıyla bulaşır, bu türü akut farenjit olarak adlandırılır. ancak uzun yıllar devam eder ve boğaza yerleşip kalıcı hale gelirse kronik farenjit adını almaktadır ki eğer kronikleşirse sigara dumanı, toz*, sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler ardı arkası kesilmeyen öksürük nöbetlerine tutulmanıza neden olabilir. bu yüzden bu etkenlerden uzak durmaya çalışılmalıdır. bu etkenler dışında gastroözofageal reflü de bu hastalığın nedenlerinden birisi olabilir. tedavi edilmelidir aksi takdirde astıma da çevirebilme tehlikesi vardır. insanı yaşayan bir ölüye çeviren, düşünme yeteneğini elinden alan bu hastalık, öğretmenlerin büyük çoğunluğunda görüldüğü için öğretmen hastalığı olarak da adlandırılmakta.
felis felis
üç gündür beni benden alan, boğazımın özerkliğini ilan ettiği illet.
günde iki bin miligram antibiotik yüklenmeme sebep olmuştur.
gülümsün gülümsün
boğaz iltihabıdır. geceleri bol bol öksürmenize neden olur. bir an boğulur gibi olursunuz, sonra peş peş diziliverir öksürükler, öhü öhü diye. üst solunum yolları enfeksiyonu da diyebiliriz bu hastalığa. doktorun vereceği ilaçlar arasında antibiyotikler ve kuru öksürüklerin kesilmesi için benical adlı şurup yer alır. bu ilaçları kullanmaya başladığınız andan itibaren (bazı bünyeler) bulutların üzerinde uçarlar. yani yan etkiler kendini göstermiştir. öksürüğün yerini uyku almıştır. kah kuh diye ertafta dolanan siz adeta melek olmuş sessiz sedasız bir kenara kıvrılıvermişsinizdir; (bkz: ilaçların yan etkileri). yukarıda söylediğim ilaçları kullanıp ilaçların yan etkileriyle uğraşmak istemiyorsanız; ıhlamur içebilirsiniz, bir kaşık balın üzerine çörek otu serpiştirip bu karışımı yiyebilirsiniz. ama bunlar faranjiti ilerlememiş olanlar içindir, altını çizerim.
işin ilginç tarafı (en azından bana ilginç geldi); yılın belli zamanlarında kendini yine gösteren, kronik bir hastalıkmış bu faranjit, bu boğazda üreyen mikrop.
chrystal chrystal
soğuk bir yerden sıcak bir yere girince boğazınızın bir acayip olmasına gözünüzden yaşlar boşanmasına sebep olan hastalık. hatta ileri safhalarında uykudan bile uyandırır. su içseniz bie geçmez o rahatsızlık hissi. fazla uğraşmadan antibiyotikleri yutup mutlu günleri beklemelisiniz. kronik faranjiti olanlar ise sigaradan, asitli içeceklerden, soğuk su içmekten sakınmalıdır.
spoiled spoiled
farenjitte sıkılıkla kuruluk ve koyulaşmış akıntı vardır. tuzlu su hem kuruluğu giderir hem de birikmiş akıntıların temizlenmesine yardımcı olur. ayrıca az miktarda antibakteriel özelliği de vardır. yemeklerden önce veya sonra -ya da her ikiside- parmağınızın ucunu tuza batırıp ağzınızda eritirseniz ağzınızdaki mikroplardan arınmış olursunuz. ağız sağlığına fazla dikkat etmeyenler için güzel bir yöntemdir.
delilah delilah
boğazınızda yutmak isteyip yutamadığınız birşeydir. her yutkunmada insana azap verir. işe yararsa diye kullanılan pastilin gargaranın haddi hesabı yoktur. çözümü doktor tavsiyesiyle alınan antibiyotiktir.
kuzudis kuzudis
konuşurken boğazınınzdaki cam ve jilet kırıkları varmış gibi acı çektiren bir hastalık. aynı bünyenin, aynı jilet ve cam kırıkları ile öksürürken çektiği acıyı varın siz düşünün. burnun alt kısmı kullandığınız kağıt mendil ve benzeri şeylerden ötürü yara olmak üzeredir. ateşiniz vardır. kulağınızda sürekli bir uğuldama devam eder. geceleri ağzınız açık uyumak zorunda kalırsınız ve onlarca kez burun temizliği için yataktan kalkmanız gerekir. kabuslarda gördürdüğü vakidir. tedavi için anlayışlı bir patrondan alacağınız 3 günlük istirahat birebirdir. yok o da olmuyorsa sıkı giyinip, dirayetli olup 15 gün sonunda artık hastalığın size işkence etmekten sıkıldığını anlarsınız. arkasından bir daha ki sene görüşmek üzere el bile sallayabilirsiniz. öyle samimi bir hava eser aranızda.
granata35 granata35
bademciği alınanların ve sinüzit olanların bu hastalığa yakalanmaları çok daha kolaydır,bademciğin genizdeki akıntıyı yok etme özelliği olduğu için bademciği olmayanların ve alınanların bu hastalıktan çekeceği vardır
butterfly butterfly
geçen sene beni resmen süründüren, bir türlü iyi olamadığım hatta; "acaba beta mikrobu mu taşıyorum?" diye düşündürdüğü için sağlık ocağı ve hastaneleri mesken tutturan, kronikleşmesin diye doktor kontrolünde antibiyotikler, ağrı kesiciler ve spreyler-gargaralar kullandıran resmen illet bir hastalık. öyle ki; yaz-kış ateşten süründürür kişiyi. sigara dokunur, sigara içen kişileri vurmak istersin. tozlu yerlerde durmak, cereyanda kalmamakta gereklidir. tabiki en önemlisi; soğuk su içmemek, dondurma yememektir. bu eylemleri gerçekleştirirken bin kere düşünüp bir kere uygulamak gereklidir. aksi taktirde; ilaçlardan medet ummak zorunda kalınır.
marigold marigold
2 yıldır periyodik olarak beni mahveden ateş boğazımın düğümlenmesi ile baş gösteren sonra halsizlilkten öldüren doktorun konuşmamı yasaklamasına sebep olan hastalık.
buz dağının görünmeyen yüzü buz dağının görünmeyen yüzü
boğazda iltihaplanmadır. sabah inanılmaz bir yorgunluk, boğazınızda, burnunuzda kuruluk ve yanmayla uyanırsınız tabi akşam öksürükten uyuyabildiyseniz. okula ya da işe gitmeniz gerekiyorsa nasıl kalkıp gideceğim şimdi diye kara kara düşünürsünüz, yataktan kalkamayacağınızı sanarsınız. kalkmayı başarabildiyseniz ağzınızı açıp aynanın karşısına geçtiğinizde kırmızı bir yutakla karşılaşırsınız, daha kırmızı kabarıklık(lar) da olabilir o bölgede, ayrıca bademciklerinizde de iltihaplanma olması muhtemeldir. hele bir de allerjiniz de varsa yandınız! her türlü toz, -başta sigara olmak üzere- duman ve koku sizi rahatsız eder, kuruluğu arttırır.
faranjitten korunmak için boğazımızı tahriş edebilecek her şeyden uzak durmak gerekir. çok sıcak ya da soğuk şeyler yenilip içilmemeli, tozlu ve kirli ortamda bulunulmamalı, kesinlikle sigara kullanılmamalı, asitli içecekler içilmemeli, acı ve baharatlı yiyecekler yenmemeli, uykusuz kalmamaya dikkat edilmeli ve burundan nefes alınmalıdır. gün içinde belli aralıklarla ıhlamur içmek iyi gelir o bölgeyi yumuşatmak açısından. gece yatmadan önce de gargara yapmak faydalıdır.
chladoceran chladoceran
2 haftadır beni benden alan hastalık doktorun soylediğine göre bir de kronikmiş benimkisi şu an ileri safhada bir öksürük tutuyor geceleri allah düşmanıma vermesin dediğim bir hastalık.
1 /