fatma betül sayan kaya

1 /
breh breh breh breh
yeni, aile ve sosyal politikalar bakanı. yine "muhafazakar + kadın" olsun mantığıyla, bakanlığın iskeletini oluşturan mesleklerle alakasız biri daha getirildi bu bakanlığın başına.

sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji gibi bölümler acilen muhafazakar kadınlar yetiştirmeli(!)
kayıp balık kayıp balık
kendisi fatih'te hukukçu bir ailenin 3.çocuğu olarak dünyaya gelmiş, beyoğlu anadolu lisesini bitirmiş ve üniversite sınavında dereceyle bilkent üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği'ni burslu kazanmış. buradan şeref derecesiyle mezun olduktan sonra amerika'da newyork üniversitesi nde biyomedikal alanında burslu doktora kazanmış. meme kanseri üzerinde görüntüleme çalışmalarında bulunduktan sonra türkiye'ye dönüp bu kez cerrahpaşa tıp fakültesi nde öğrenciliğe başlamış ve tıp doktoru olarak mezun olmuş. sonrası ak parti hikayesi falan filan..

bugün kendisi aile ve sosyal politikalar bakanı olarak kabinedeki tek kadın bakan.

ne bileyim yani şu cv ile tayyip fedaisi olmak...demek ki neymiş efendim, iyi okumakla illa ki siyasi görüşümüz de iyi ve mantıklı olacak diye bir şey yokmuş.
bu adam gitti gider bu adam gitti gider
meme kanserinin termal görüntülenmesi üzerine tıbbi çalışmalar da yapmış. bu kadar ilim irfan sahibiyken siyasetle uğraşmak yerine bilim kadını olarak kalması daha iyi olurdu sanki. kendi tercihi bu yönde olmuş ne diyelim. umarım sema ramazanoğlu gibi "bi kereden bir şey olmaz" kafasında bir insan değildir.
ıasybd ıasybd
ismi de cv si de bitmek bilmeyen bakan kişisi.

bu ne lan böyle brezilyalı futbolcu adı gibi. sırf isimdeki bu zincirleme yüzünden eğitim hayatını da zincirlemiş.

eğitim başarıları için kendisini tebrik ederken, bu parlak zihnini siyaset gibi rezil birşey yerine bilime ayırmamış olmasını üzücü buldugumu belirtmek isterim.
anarşistkedi anarşistkedi
elektrik elektronik mühendisliği ve tıp doktorluğu arasında ilişik kurulamamasına vesile olmuş yeni bakan. halbuki operasyonların hekimlerden çok makinelere devredildiği ve mühendislerin tasarladığı makinelerle birçok operasyonun artık daha işlevsel bir hale geldiği günümüzde türkiye insanın hayal sınırlarının dâhi yetmediği bir ilişki kurmuştur. muhtemelen meme kanserinin görüntülenmesi noktasındaki çalışmalarını da bu ilişki ekseninde kurgulamıştır.

siyasi kariyeri de akademik kariyeri kadar ilerici ve bütünlüklü olur temennilerimi iletiyorum, ancak pek de bir ümit göremiyorum.
paul k paul k
bu kadında garip bişeyler var...

birincisi son iki saatte türkiye'den yapılan google aramalarında "fatma betül sayan kaya kaç yaşında? " ilk sırada ve ilginçtir doğum tarihi ile ilgili tek bir bilgi yok...bakan olduğu haberini geçen siteler bile yaşını yazmıyor...

ikincisi bu kişi, cerrahpaşa tıp fakültesine 2009 yılında kayıt olmuş ve mezun olduğuna dair tek bir emare yok. işin daha ilginci tıp okurken geçen süre içinde 2009 yılındann itibaren 3 yıl akp istanbul il yönetim kurulu üyeliği, 2012 yılından itibaren 2 yıl başbakan danışmanlığı, 2014 yılında cumhurbaşkanı seçimi pr sorumluluğu ve 2015 yılında 6 ay süren iki ayrı seçimde milletvekili adaylığı yapmış...
şimdi tıp okuyan herkese soruyorum, devam mecburiyeti ve ağır koşulları olan istanbul'daki fakülteyi neredeyse 4 yıl ankara'da yoğun çalışan bir siyasetçi nasıl bitirir?
takdir kamuoyunun...
herze herze
özgeçmişinde hayretlere gark olunacak ne var anlayamadım. mühendislik okumuş. çalışma hayatına atılmış. nyu'da burslu doktora kazanmış ama yapmış mı belli değil. sonra tıp okumuş. biyomedikal alanında çalışmaları olduğu söyleniyor ama hiçbir yerde net bir özgeçmişi yok. eğitimini ne için kullandığı belirsiz. 2009 yılında aktif siyasete atıldığı ve aynı yıl tıp eğitimine başladığı düşünülürse özgeçmişten ziyade kafası bir hayli çalışan bir insan görüyorum ben.

gerçi derin stratejici profesörden ancelina coli görünce sürahiye dönüşen bakanlara kadar geniş bir yelpazeyi deneyimlediğimizi düşünürsek mevcut kabinede kesinlikle kötü değil.
okandmn okandmn
böyle bakanlarin olmasi guzel bişey.en azından cvsi göz dolduruyor diğer bakanların da bu sekilde bir cvsi olmasi gerekir.kadinin en azından hem sayısal kafasi hem sözel kafasi var .ülkemizde bu sekilde kafalar cok az
tali müşavir tali müşavir
bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı daha fazla yakışacak cv sahibidir. ama sırf kadın olduğu için aile bakanı olduğunu düşünüyorum.

şöyle demiş olabilirler; sen tam bakan olacak kadınsın ama elimizde sadece aile bakanlığı kaldı!
1 /