faust

1 /
skin skin
charles gaunod tarafından bestelenen bir fransız operasıdır.ilk kez 1859da pariste sahnelenmiştir.eserin aslı alman yazar goetheye aittir.
my dying bride my dying bride
tanrı, faust'a kulumdur deyip şeytanın gazlamalarına gelmeyeceği üzerine şeytanla bir iddia'ya girer ve oyun başlar. oyun tarzında yazılmış, materyalizmle daşşak geçen aşırı etkileyici bir başyapıttır, tanrıyı arayan faust'un hikayesi...
thor thor
popodan sallama bir tespit ve istatistik yapılırsa; okurken insanı mest eder ve ağzının suyunu akıtır. düşündürüyor ve edebi olarak hazzın doruklarına çıkarıyor olmakla birlikte kitap kapatılıp bir köşeye konduğundan yaklaşık 5 dk sonra..."ya ben demin hangi bölümü okudum? yada " şurda ne olmuştu?" şeklinde sorular sorduran eser.
heleloyloyloy heleloyloyloy
gayet basit bir olay örgüsü içine döşenmiş(bildiğin masal), esprinin ise diyaloglarda olduğu,felsefenin dibine vurulduğu goethe nin manzum biçiminde yazılmış eseridir.aslında faust doğal bir cermen efsanesi ve birçok esere ilham olan bir deli kaynak imiş.goethe de bu kaynaktan faydalanan bir adammış.iyiki de yararlanmış.*
jeffrey jeffrey
faust ruhunu şeytana sadece bir kez-bir kadın için satar;bu güzel ve gerçekçi bir şeydir.
çevirisinde bile dili oldukça şairanedir,bu nedenle almancası daha da merak uyandırır;sadece bu kitap -şaheser- için almanca öğrenilebilinir.
axolotl axolotl
yönetmenliğini jan svankmajer'in üstlendiği 1994 yapımı film. animasyon sinema türünün en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen çek yönetmen, kuklacı olarak başladığı kariyerini canlandırma sinema alanında sürdürmüş ve dünyanın bu daldaki en önemli isimleri arasına girmiştir. kuklalarla insanların, tiyatroyla gerçek hayatın iç içe geçtiği bu faust uyarlaması ise svankmajer’in en önemli filmlerinden biri. kendine özgü fantastik bir dünya kuran svankmajer izleyiciyi tekinsiz ama olağanüstü bir yolculuğa davet ediyor.
metropolsalagi metropolsalagi
faust esprisinden yola çıkarak yapılmış özgün bir türk filmi de mevcuttur:"(bkz: arkadaşım şeytan )".
başrollerinde mazhar alanson ve ali poyrazoğlu vardı. yönetmeni atıf yılmaz.

bana göre,faust esprisi bağlamında,senaryosu ve taşıdığı özgünlük açısından yapılmış en güzel türk filmlerinden biridir. mazhar alanson ve ali poyrazoğlu'nun oyunculuklarını anlatmaya gerek yok zaten.
axolotl axolotl
bir sahnesinde, cam balon içinde gerçekleşen reaksiyonlar sonucunda kilden bir bebek * meydana gelen film. bebeğin oluşumu öyle damdan düşer gibi gerçekleşmez, ana rahmindeki oluşum sürecinin hızlandırılmış hali şeklinde vuku bulur, büyüler insanı.
1 /