fazıl küçük

neondental neondental
haklı kıbrıs davasının en önemli lideri. adadaki türk varlığının bugünlere kadar gelmesini saglayan yegane insandır. tarihsel anlamda en önemli kıbrıslı türktür. adada siyasi görüşü kim olursa olsun herkesin üstünde hemfikir oldugu kararlı ilkeli onurlu duruşu ve direnişidir. kişiliği ise bir o kadar mütevazi ve babacandı.
dertler deryasındaki kayık dertler deryasındaki kayık
kktc'nin varoluş payesi olan doktor şahsiyet.
adiminizi attığınız çoğu yerde, kıbrıs sokaklarında bir büstünü, adını vs ona ait olan onu anımsatan nesneler görebilirsiniz. pek çok yere adı verilmiştir. abd'nin washington'u gibi, almanya'nin bismarc'ı gibi ülkenin kalbinde ve hafızasında yer etmiş efsanevi lider.
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
dr. fazıl...

pratisyen hekim, önder, baba adam. kıbrıs türkleri'nin ulusal kahramanlarından.

1906'da lefkoşa'da doğmuştur. 1923'te lozan'daki tıp eğitimini tamamladıktan sonra, baba ocağına lefkoşa'ya dönerek, girne caddesi üzerinde muayenehane kurdu. bi taraftan kıbrıs türk halkını iyileştirmek için uğraşırken, diğer taraftan ellerinden çıkmak üzere olan anavatan kaygısıyla yaşıyordu, muayenehanesinin hemen yanındaki apartmanda bayrak (halkın sesi) gazetesini kurarak, adanın dört bir köşesinde yaşayan kıbrıs türklerini bilinçlendirmeye başladı.

1948'den sonra britanya'nın güneş ülkeleri çözülme sürecine girmiş, bir ingiliz sömürgesi olan adada r*mlar enosis diye bağırmaya başlamıştı. örgütlenme aşamasına geçildi. önce kıbrıs türk azınlık birliğiyle, kıbrıs türk halk partisi'ni birleştirip genel başkanlığına seçildi.

adadaki türk meslek erbabını, işçilerini r*mlardan ayırdı ve adadaki vakıflar idaresi'nin yönetiminde sadece türklerin yer almasını sağladı, böylelikle vakıf malı olan osmanlı döneminden kalma tüm eserler koruma altına alınmış oldu. toplum içinde örgütlenme tamamlanmıştı. sırada kıbrıs türkü'nün var olma mücadelesini dünyaya duyurmak vardı.

diğer tarafta lefkoşa metropoliti makarios iii ve askeri kanadını yunanistan'dan gelen georgios grivas'ın yönettiği ilk eoka örgütü ingiliz hakimiyetine karşı kurulmuş, silahlı eylemlere girişmekte gecikmemişti. ingiliz jandarmalarıyla çatışıyor, ingilizler de zaman kazanmak için türklerden oluşan ayrıca bir polis örgütü kurup rumlarla türkler'i çatıştırarak zaman kazanmaya çalışıyordu.

1955'te londra trafalgar meydanı'na çıktı ve kıbrıs türkleri için 5000 kişiye hitap etti. 1958'de de adayla düne kadar doğru dürüst ilgilenmeyen türkiye'de mitingler vererek türk halkını davasına bağladı. bu arada ingiltere, türkiye ve yunanistan'ın garantörlüğünde kıbrıs cumhuriyeti kurulmuş, dr. fazıl yeni kurulan bağımsız ülkenin cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmiştir.

1963'ün sonlarında, kanlı noel patlak verdi. r*mlar yeniden örgütlendi, ama bu sefer kıbrıs türklerini avlamak için. makarios iii, dini kimliğini kullanarak rum halkını tesir altına almış, bu sefer müslüman türk halkına karşı cihat ilan etmişti. din adamı gibi giyinmiş r*m gerillalar zaman zaman türk köylerine baskınlar vermekteydi. silahlı direnişten başka çare kalmamıştı. dr. fazıl türk mukavemet teşkilatının kurucuları arasında yer aldı ve geçici kıbrıs türk yönetiminin başına geçti.

adadaki rumların da türkleri yok etmek için ayrışmaya başladığı bir dönemde, 1973'te cumhurbaşkanı yardımcılığından ayrıldı ve 1950'li yıllardan beri yol arkadaşı olduğu ikinci nesil kıbrıs türkü'ne, avukat rauf denktaş'a, rauf baba'ya bayrağı devretti.

ömrünü verdiği varoluş mücadelesinin meyvesi olan kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin kuruluşunu gören dr. fazıl, 1984'te vefat etmiştir. hamitköy'deki anıt mezarından lefkoşa'yı seyretmektedir.

mutlu barış harekatı'nın 45. yıl dönümünde kendisine, rauf baba'ya rahmet, kıbrıs türk halkına sonsuz saadet diliyorum.