fenerbahçe doğuş

1 /
anarşistkedi anarşistkedi
fenerbahçe basketbol'un gelecek sezondan itibaren kullanacağı yeni adı. 15 milyon euro civarında bir sözleşmeyle fenerbahçe borçlarından arınmış ve daha sağlıklı bir basketbol kulübü olarak ortaya çıkacak. elbette temennimiz bu birleşmenin altyapı tarafında da hissedilmesi ve bir an önce aşağıdan oyuncu çıkartmaya başlanması. zira mevcut paralarla sürdürülebilirlik çok zor ve bunun sıkıntılarını da bu yıl ortaya çıkan borçlarla gördü fenerbahçe basketbol şubesi.
anarşistkedi anarşistkedi
cumartesi günü aziz yıldırım tarafından resmen açıklanan gelişme. fenerbahçe 2017-2018 sezonundan itibaren doğuş grubuyla geniş çaplı bir sponsorluk anlaşması imzalıyor ve 2020 yılına kadar bu anlaşma devam ediyor. kulüp bütçesinin yarısı, yani 15 milyon euro, doğuş grubu tarafından karşılanacak. geri kalan kısmıysa kulüp tarafından karşılanacak. bunun yanında daha önce hiçbir yerde geçmemiş olan farklı bir sponsorluk daha oluştu. doğuş grubu yelken şubesine de sponsorluk yapacak. türkiye'de çok az ilgi gören yelken sporuna bu denli büyük bir sponsorluk kazandırılmış olması da en az basketbol takımı kadar önemli bence.

fenerbahçe kendini en iyi pazarlayabilen spor kulübü hâlini aldı türkiye'de. özellikle amatör branşlar olarak adlandırılan yapıları inanılmaz fonluyor sponsorlar. ülker'den sonra şimdi doğuş grubunun çok yönlü sponsorluğu önemli. zira kulübe salonunu kazandıran ülker grubu oldu. bu salon sadece basketbol ve voleybol maçlarının oynanması dışında çeşitli faaliyetlerle de kulübe önemli bütçe sağlıyor. bu anlamda umarım doğuş'la olan sponsorluk sonrasında ülker grubu spor kompleksinin çevresi için daha öncesinde ortaya atılan ama bildiğim kadarıyla henüz gerçekleşmeyen projeleri tekrar gündemine getirir.

daha önce de belirttim, yine söylemek gerek. fenerbahçe avrupa'nın en büyük bütçelerinden biri, avrupa'nın en kaliteli ekiplerinden biri ve avrupa'nın en önemli coach'una sahip takım. bu dönemde altyapı oldukça ihmal edildi ve büyük bir hata bu. yarın birden bire yabancı sınırlaması gelirse veyahut sürdürülebilirlik sağlanamazsa elimizde kalacak olan en önemli şey altyapı olacak. biz hâlâ altyapıdan oyuncu çıkartamıyoruz ve euroleague şampiyonu olan kadroda, ana kadroda, tek bir yerli oyuncumuz bile yok. bu bir milliyetçilik mevzusu falan değil, sportif realite sadece. siz sadece oyuncu transfer ederek başarılı olamazsınız, oyuncu yetiştirmek de zorundasınız. kulüpler bazında, bu sadece fenerbahçe'nin işi değil, ve milli takım bazında altyapı oyuncularına sürerlilik kazandıramadığımız sürece bir basketbol ekolünden bahsedemeyiz. fenerbahçe isterse 10 yıl üst üste f4 oynasın, kısıtlı kalmaya devam ederiz. yerli oyuncu, yerli coach ve yerli hakem yetiştirip bunları da avrupa basketboluna kazandıramadığınız sürece olay pazarlamayla alakalı kalıyor sadece.

not: itin götüne sokulabiliteme karşın belirteyim, fenerbahçeliyim. sadece basketbolla ilgili bir fenerbahçeliyim üstelik.
anarşistkedi anarşistkedi
herkes özellikle wanamaker transferiyle birlikte müthiş bir kadro oluşturulduğundan bahsediyor ama emin olamadığım takım.

şimdi bogdanovic ve udoh euroleague sezonun ilk 5'inde yer alan oyunculardı ve gittiler. bunların yerine 5 yeni oyuncu geldi ve bunlardan melli ile wanamaker ikinci en iyi 5'indeydi geçen sezonun. mevcut kadro rotasyonu bence geçen seneden çok daha derin ama kalite ve uyum noktasında sorunlar var. en büyük sorun hangi iki oyuncunun lisansı çıkartılmayacak. tbf'nin verdiği yabancı sayısının üstünde şu an fenerbahçe ve bu sezon 2 yabancının türkiye'de oynamayacağı anlamına geliyor bu. bir euroleague takımı için büyük bir sorun olmayabilir ama kondisyon işi nasıl halledilecek?

geçen sezon bunu yaşadık. antic uzun süre türkiye'de oynatılmadı, lisansı iptal oldu. euroleague maçlarında kendine yer buldu ama oradaki süresi de kısıtlıydı. bu sezon herkes gitmesini beklerken antic kadroda tutuldu ve rotasyon daha da genişletildi.

türkiye ligi ve kupayı zaten düşünmüyoruz ve bunun için oluşturulacak rotasyon bile çok farklı olacaktır. euroleague'de ise tahminimce kötü bir başlangıç yaşayacağız. hem 1 hem de 2 numarada yeni oyuncular var ve topun dağılımı, dağıtımı noktasında sorunlar oluşacaktır. bu sezon eurobasket olduğu için tam takım antrenmanlarının da geç başlayacağını düşünürsek takım uyumu en büyük sorun gibi geliyor.

bunun dışında wanamaker nba çıkışı yapmaz da 2018-2019'a bu kadro aynen korunabilirse açık ara favori olacağımızı düşünüyorum euroleague'de. bu sezon f4 sonrası için büyük beklenti içine girmek, en azından şimdiden hata gibi geliyor. 2 yıl içinde 2. yıldız gelecektir diye düşünüyorum.
frakiyskiy frakiyskiy
rotasyon dışı kalacak oyuncuları belli gibi zaten. ancak yine de problem olmayacak. geçen sene rotasyon darlığının bedelini oaka'da ödeyebilirdik. çoğu maçta sakatlıklardan çok etkilendik. iç sahada kaybedilmeyecek maçları (maccabi-kazan gibi) kaybettik. bu sene ise yabancilarda kendini ispatlamış 2 tane iyi oyuncu (melli ve wanamaker), potansiyelli bir genç oyuncu(guduric), nba patentli olan muhtemelen bir udon çıkmasa da bence yine taraftarın sevgisini kazanacak bir oyuncu (thompson) ve yerli olarak ise sinan geldi. pozisyonları değerlendirdiğimizde ise hep ihtiyaç duyulan bölgelere takviye yapıldı. bogi ve udoh'u ne kadar ararız bilmem ama bu kadro zayıf değil aksine çok dengeli. şampiyon oluruz diyemem ama f4 için en iddialı takımlardan birisi fenerbahçe doğuş'tur.
noldor noldor
dün gece ispanyadaki, baskonia deplasmanında 92-83'lük zaferiyle ard arda 4. kez final four gören ekip.

bunu daha önceden 2 takım başarmış... (gerçi cska 2 kez başarmış)

cska : 2003 - 2010 (8 yıl)
cska : 2012 - 2018 ( bu yıl yine gider ve 7 olur)
tau ceramica : 2005 - 2008
fenerbahce : 2015 - 2018


bakalım bu yıl da şampiyonluk gelecek mi?
neden olmasın??
1 /