filo kiralama

dünyayı kurtaran adam dünyayı kurtaran adam
özellikle büyük işletmelerin arabaların sigorta, bakım, tamir, mtv vb. giderlerinden ve zahmetlerinden kaçınmak için araba distribitörlerinden sözleşme yolu ile 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay vb. süreliğine araç kiralamasıdır. kiralayan taraf sadece işin akaryakıt ve aylık kirasıyla ilgilendiği için rahat olmakla beraber, distribitörlerin de elinde bulunan araç stoklarının azalıp, işletme kaynaklarının nakite dönüşmesine yol açar.
wondrous wondrous
yaklaşık rakamlarla konuşuyorum:

otomobili sıfır kilometre 32 bin liraya alıyorsun, aylık yaklaşık 1.5 milyardan bir şirkete filo olarak kiralıyorsun. minimum süre olarak 24 ay koyuyorsun 24 x 1.5 = 36 milyarı kiralayandan toparlıyorsun. 36 bin - 32 bin = 4 bin ytl yönetim giderleri ve aracın sigorta vb. giderlerine harcadın diyelim. böylece 2 yıl sonra o aracın tüm maliyetini toparlamış oluyorsun. iki yıl sonra servisten çıkan aracı henüz ikinci el değerini tam yitirmemişken de 20 bin liraya ikinci el piyasasında eritiyorsun, 32 bin liranın 24 aylık faiz geliri yaklaşık 8000 lira iken, eline 20 bin lira tertemiz para geçiyor. bu aşamada kiralayan şirketin vergiden indireceği rakam aracı satın alıp 5 yıllık amortismana soksa 2 yıldan yaklaşık 12 bin lira iken, bir anda 32 bin liraya çıkıyor. alan memnun, satan memnun.

kendinde o kadar filoyu oluşturabilecek sermaye ve taşşağı gören genç müteşebbislere tavsiye olunur.
angesen angesen
bankalardan kredi bulmakta zorlanmayan sektörlerden biridir. gayrimenkul ipoteği olmaksızın, çek, nakit vs... benzeri teminatlar ve kefil peşinde koşmaksızın; genel kredi sözleşmesi yanında, araçların bankaya rehni ve kira bedellerinin bankaya temliği yoluyla toplu araç alımlarını finanse edecek bir banka kolaylıkla bulabilir. alınan kredi genelde 36, 48 ay gibi uzun vadelerde eşit taksitli olarak geri ödenebilir. eğer taksitler düzenli ödeniyorsa; kiracılardan gelen ve bankaya temlik edilen kira bedelleri de zaten firmanın serbest kullanımına bırakılmaktadır. kısacası, küçük bir şirket olarak başlansa bile iyi bir yönetim ve pazarlama sayesinde geleceği çok parlak bir işletmeye dönüşebilecek bir iş koludur.
angesen angesen
filo kiralama şirketlerinin bankalardan kullandığı kredilerin bir de şöyle bir avantajı vardır.

diyelim ki; x adet aracın alımı için, x adet aracın fatura bedellerinin toplamı kadar 36 ay vadeli bankadan kredi kullandı. kredinin kullandırıldığı gün x adet aracın x'i de banka adına rehinlidir. ancak taksitler düzenli olarak ödenmeye devam ettiğinde kredi riski düşerken bankanın elinde teminat (yani araç rehni) fazlası olmaya başlayacaktır. bu durumda firma güncel riskini karşılayan araçların dışında ki araçlardan banka rehninin kaldırılmasını talep edebilir. böylece kredi vadesini beklemeden araçlar firmanın serbest kullanımına bırakılır. satar, model yeniler, canı ne isterse onu yapar.