ford fiesta

1 /
aqua aqua
bir küçük ford modeli. yeni versiyonu gayet hoş tasarlanmıştır. bir de buz hokeyi ortamlarında çekilmiş harika bir reklamı vardır. aracın hem sağlamlığını, hem yol tutuşunu abartarak vurgulayan güzel bir reklamdır.
galileogalilei galileogalilei
kendi sınıfında tercih edilebilecek, almanya üretimi otomobil.

özellikle 1.6 tdci ghia versiyonu kullanmak rakiplerine göre kesinlikle çok daha keyif verir*. ek olarak direksiyonu ve frenleri hissedersiniz. yol tutuşu da gerçekten iyidir. seri bir arabadır. tem şartlarında tek kişi 200 km/sa hıza çıkabildiği tespit edilmiştir. 1.6 tdci ghia versiyonu yakıt tüketimi açısından ekonomik sayılır. mp3 player girişi olması güzel bir özelliktir. tutulan bir araç olduğundan ikinci elde pek değer kaybetmeyecektir.

bu güzel özelliklerine karşın, kabin içine rakiplerine göre daha çok ses alması ayrıca türkiyemin* yolları ve sert süspansiyon kombinasyonu barındırdığı kötü özellikledir. arka camların elektrikli olmayışı da yine olumsuz bir özelliktir.

(bkz: ford fiesta - wikipedia, the free encyclopedia this model had the longest production life of any fiesta to date, achieved the highest yearly sales of any fiesta in the early 1990s - achieving a ... wikipedia )
senzafince senzafince
3 aydır 2007 modelinin 1.4 tdci modelini kullandığım araba.
yol tutuşundan çok birşey beklemek hata olur, sonuçta yüksek bir araba. bundan önce 98 model (bkz: honda civic) kullanmış biri olarak evet bu araba yüksek. düz vitesi gayet atiktir, kasanın tasarlanışı bakımından görüş üst seviyededir. arka camların elektrikli olmayışı belki hoş değil ama ne kadar ekmek o kadar köfte. deposu 100 ytl'ye dolan bu mazot-sever arkadaş bu mazotla 700km yapabilmektedir şehir içinde, şehir dışında 1000km yaptığı söylenmektedir. biniciye ideal. (bkz: reklamlar)

edit: yol tutuşu hondadan bile iyiymiş, lastikleri değiştirince anladım.
elifabeth elifabeth
yaklaşık bir senedir para biriktirememe sebebim olan zat-ı muhteremdir. 1.6 otomatik vitesli olan sevgili can su gibi benzin içmektedir. öğrenciyseniz kullanmayın, gidin micra filan alın. yüksek olmasına rağmen spin attığınızda devrilmeme özelliği gösterir- yaşadım, biliyorum-. benden başka her kullanan insan arka tarafın görüş açısının kötü olduğunu yani dikiz aynasından bakıldığında tam manasıyla arkayı göremediklerini söylemektedirler. herşeye rağmen çok nazımı çekmiş olan sevgili can a buradan sevgilerimi iletmekteyim.

dipnot: can= arabam. araba deyince kızıp, kaza yapıyor da.
emopi emopi
car of the yearda derece yapmış araba
the nominees 2009 - car of the year new fiesta seems to fit perfectly the new down-sizing times we are getting into. lighter, more compact and more fuel efficient than the previous on... caroftheyear

ötv indiriminden sonra 1.6 diesel titanium lansman paketi olarak aldığım model.
kasası hakkında ilk görüşlerimse araçın arkası çok seksi diyebiliriz, öne doğru gittikçe biraz şekil bozuluyor. iç dizay oldukça başarılı, kinetik bir yapı kullanılmış.
doktordan temiz tesla bobini doktordan temiz tesla bobini
bizzat şöför olunması ya da şöför yanındaki koltukta oturularak seyahat edilmesi gereken araçtır. arkasında koltuk değil bildiğiniz sedir var netekim. 1.4 litre silindir hacimli benzinli versiyonundan çok bir şey beklenmeyecek araçtır çünkü maksimum torku 3500 d/d'da veriyor (düzeltme: sorun torkun yüksek devirde verilmesi değil sadece. düzgün bi tork dağılımı alt devirlerde de canlılık sağlar ama sanıyorum sorun o da değil, direk motor araba için yetersiz). performans için 3500-5700 d/d aralığında sürmeniz gerekli ki bu da motorun haşat, kulakların sağır, yolcuların sığır olması demektir. ama yine de yol tutuş ve fren açısından şimdiye kadar ağlatmamıştır beni, helal olsundur. hatta ağlatmayı geçtim kendini c sınıfı sanan araçlara * yol tutuşu dersi vermektedir. hatta onlarla kıyaslamak bile küfür. viraja sert girdiğinizde her ne kadar yolcular sağa sola yığılsa da araç yoldaki çizgisinden şaşmıyor.

sağlam bi ses sistemi var. aux girişinin comfort modelinde bile olması ise apayrı bi güzellik. üstünde continental lastiklerle gelmesi de bi başka güzellik. direksiyon tepkileri çok net, kesinlikle yönlendirmeyle alakalı bi hantallığı yok. ama diğer markalara göre belki biraz daha ağır gelebilir direksiyonu.
vites geçişleri de kemikli denebilir, kullanması keyifli. yalnız 4. ve 5. vitesler ivme açısından zayıf, ki çok şey beklenmeyecek ve daha ziyade ekonomi öncelikli bi araç için normaldir bu. yalnız hareket halindeyken 1. vitese geçmek çok zor düşük hızlarda dahi, çünkü 1. vitesi oldukça kısa. öne doğru bi hebelee demek suretiyle fırlatılıyosunuz araç tarafından.
gerçek anlamda gözüme batan tek kusuru konforu. arkası kesinlikle rahat değil, ve acayip gürültü alıyo içeri. yalıtım sistemleri gürültüyü azaltmada işe yarayabilir belki. konfor için de 15" jant ve 185/65 lastiklerin tercih edilmesi daha iyi olur. o kadar çukura düşmezsiniz hiç yoktan.

edit: yanal rüzgarlara karşı çok zayıf araç. geziyor resmen. ayrıca 160'tan sonra kıpır kıpır olmaya başlıyor nedense. gerçi lastik basınçları konusunda emin değilim, oradan bi sıkıntı olabilir. unutmadan, lastik basıncı ayarı muazzam fark yaratabiliyor bu araçta, 1 psi fark bile acayip bi dengesizlik fark etmenize sebep olur. yaz sıcağında devirr ne olursa olsun kritik sollamalara çıkılmaması gereklidir(1.4i), nefes alamadığından mütevellit sol şeritte göt gibi kalıyor kendileri. aman diyim.

edit vol 2: bu arabanın meşhur bir arızası var imiş, hego sensörü (nam-ı diğer oksijen sensörü) arızası. yani hepsi çıkardığından değil, ama fiyatından dolayı meşhur bir arıza. egzoz gazının kontrolünü yapan bu sensörün serviste değişim bedeli 560tl+kdv'dir efenim. internetten de araştırdığım üzere karşılaşanlar var imiş. aracın aslında hiçbir sorunu yokken sadece bu sensör sebebiyle motor ikaz lambası yanabilir. servisten öğrendiğim üzere normal sayılabilecek bir sorunmuş, yakıttan kaynaklanabilirmiş, ve arabaya biraz "asıldığınızda" düzelebilirmiş. bizimki daha servisten çıkmadan düzelmişti, sağolsunlar devir saatinin tabladan fırlayıp fırlamadığını kontrol ederlerken düzelttiler sanırım. aracınız bilgisayara bağlandıktan sonra tek sorun bu görünüyorsa, boşta arabaya biraz yüklenmek olayı çözebilir. ve yakıtı eğer motorda bir sorun yoksa 95 oktan benzin almak daha iyidir, bizimkinin 97 oktan benzinden kaynaklı bir sorun olduğundan şüphelenmekteyim şahsen.

edit vol 3: sakın ha 10 km/s ile bile gitseniz şehir içinde bu arabanın 1. vitesine güvenip de sollamaya çıkmayın. siz ne olduğunu anlamadan yakıt kesme sınırına dayanıyo ibne. o ivme sonsuza kadar sürmüyo ve ansızın kesilmesi de hiç hoş değil.

edit vol.4: 4 yıl 4 gün kullandıktan sonra, gün itibariyle * sattığımız. gösterdiğimiz her usta canavar dedikçe nedense en yakın dostuma ihanet etmişim gibi hissettiren.. alışmışım lan. yol tutuşu çok sağlam, direksiyon tepkileri nerdeyse siz komut vermeden dönecekmişçesine canlıdır demiş miydim?
1 /