forma

blinkin blinkin
lisede giymek istemeyip her türlü kuralın dışına çıkmaya çalışıp şekilden şekle soktuğumuz zorunlu giysi. lise yılları geride kalıp özgür üniversite ortamına girildiğinde az da olsa özlenen ama yine de benden uzak olsun dedirten kıyafet.
leopold leopoldoviç leopold leopoldoviç
futbol takımları açısından, benim için bir klubün futbol tarihinde ne kadar yer edebildiğiyle alakalıdır. ea sports'un fifa serisini 97 yılından beri oynuyorum(08 ve 09 u oynamadım, son 3-4 yıldır pes e terfi ettim) o yıllarda takımlardaki futbolcuları falan çok bilmezken, formalarına göre karar verirdim. özellikle fifa 99'da forma çeşitliliği had safhadaydı, bilhassa pek çok önemli klubün forması birebir'e yakın vaziyetteydi lisanslı olmasa da. o zamanlardan beri dikkatimi çeken şey, son yıllarda forma sektörü çok standartlaştı. sadece renkleri takımlara göre değişen, standart desenli formalar üretilir oldu. oysa, bir beşiktaş taraftarının sırtına giydiği formayla bir fenerbahçe taraftarının giydiği forma, bir galatasaraylının giydiği formaların tek farkı renkleri olmamalı benim için. buna çok özen gösterilmeli, bir fenerbahçeli o formayı sırtına geçirirken, formadaki desenler, çizgiler o formaya bakan insana 'ben bir fenerbahçe formasıyım' diye bağırmalı. formada isterse hiç logo bulunmasın, sarı kırmızı bulunmasın, o parçalı formada öyle çizgiler olmalı ki, gören 'işte bu galatasarayın forması' diyebilmeli. benim için böyle bu iş. açıkçası tekdüze desenlerle donatılmış formaları sahalarda izlemekten hiç hoşnut değilim. galatasarayın klasik parçalı formasını gördüğümde içimde kopan başkadır, geçen sezonki çokonat gibi olmuş omuzdan çizgili standart adidas formasını görünce gördüğüm ise sadece bir formadır. bu ayrımı herkesin yapabilmesini, estetik formaların üretilmesini diretmesini istiyorum. bugüne kadar bu çizgiyi kaybetmeyen az çok galatasaray'da bile parçalı forma çoğu zaman özgünlüğünü yitirdi. bu konuda, aklımda yer etmiş takımlardan en birincisi ajax'tır. neredeyse hiç kopmadılar o beyaz üstüne kırmızı tek şeritli güzel formadan. sonrasında celtic geliyor, yatay çizgili formasıyla.

ama düşünün bir, cart sarı renkli, sarı-siyah ilginç çorapları olan bir borussia dortmund forması vardı, noldu o? niye onların da rengi değişti? o cart sarıyı arar oldu gözlerimiz. arsenal'in o kolları ve yanları bembeyaz olan kırmızı forması niye ilginç ilginç değişimler geçirdi? manchester united'ın meşhur yakalı, omuzdan siyah beyaz desenler inen güzelim umbro formasına noldu?

niye bu kadar globalleşip de pislendi bu formalar? niye bu kadar orospu oldu?

ben sadece galatasaray'a has olan parçalı forma tasarımımı istiyorum! o desenli man u formasını görmek istiyorum, o cart sarı dortmund formasını istiyorum. geri istiyorum bunları. çok şey mi istiyorum lan?
maria elena maria elena
ister hıyar rengi olsun, ister somon pembesi, ister menekşe moru... ister sizin renginiz olsun, ister benim rengim.

terleyince bütün formaların rengi aynı bence. futbol, emek, hırs rengi.

neyin davasındasınız anlamadım ki. nedir yani?
sakil sakil
en son 2009 yılında aldığım hede. futbol formasından bahsediyorum. hem fiyatları uçuk olduğundan hem de çok heveslenmediğimden o zamandan beri almadım. aslında 2009 yılında aldığım forma aynı zamanda tek orijinal formamdı. birkaç sene giydim, sonra attım dolabın bir köşesine. geçenlerde görünce bir deneyeyim dedim, elime alınca acayip hafif bir kumaştan yapıldığını fark ettim. bakın o kadar zaman dolabın köşesinde kalmış ki elime alınca tuhaf hissettim. neyse üzerime denedim ama olmadı. yalnız o hafiflik beni heveslendirdi yeni forma için. bu sezon bir forma alacağım kısmetse. ayrıca fiyatlar da kur farkına ve diğer ürünlere baktığımızda çok uçuk değil. mesela fenerbahçe'nin geçtiğimiz sezon giydiği forma 120 lira. eh zaten adidas'ın dümdüz tişörtleri 100 liradan başlıyor.
vadideki yaprak vadideki yaprak
internette photoshop kullanılarak yapılan amatör forma çalışmaları var. muazzam forma tasarlıyor gençler. ben bir galatasaraylı olarak tasarlanan fenerbahçe ve beşiktaş formalarına bile hasta oluyorum. yaptırsanıza onlardan bir kaç forma. yok nike yok adidas aynı formaları çıkartıp duruyorlar. bırakın artık şu kapitalizmi biraz da göz zevkimize hitap edin.