freud

1 /
davulluzurnalı davulluzurnalı
carl gustav jung'ı halefi olarak görmüştür. jung'ın tanrıya olan yakınlığı, çocukluktan almış olduğu dini eğitimin etkisinde kalması ve doğaüstü güçlere inanması freud'un psikanalizine ters düşmüş, yolları ayrılmıştır.
umitistanbul umitistanbul
freud: dostoyevski'nin bütün yaşamı; çok bilinçli, hatta mazoşist bir boyun eğmeyle öfkeli bir karşı çıkma arasında gidip gelmiştir.
freud: dostoyevski'nin bütün yaşamı; çok bilinçli, hatta mazoşist bir boyun eğmeyle öfkeli bir karşı çıkma arasında gidip gelmiştir. | ınsanokur.org 19 ekim 1920 viyana ıx. bölge berg sokağı 19 çok saygıdeğer doktor bey (stefan zweig), şimdi biraz sakinliğe kavuştum. yollamış olduğunuz ve ilk ha... insanokur.org
ucubesozler ucubesozler
insana dair, bazı düşünceleri özellikle savunma mekanizmaları konusu doğruluğunu kaybetmeyecek derecede (bkz:doğrudur )
ama insanın özünün kötü olduğunu savunması kısmen yanlıştır bence.çünkü hayatını cinsellik ve saldırganlıkla geçirmeyen ve bu düşüncelerini savunma mekanizmalarıyla alt eden nice güzel insan varken vs. gibi.
elcordobez elcordobez
kendisine mi ait değil mi meçhul capsler ve özdeyişlerle anılıp küçültülmemesi gereken dahidir.
evrimin bütün canlılar üzerindeki temel hükmü soyunu gelecek nesillere aktarmasıdır. papatyalardan, maymunlara kadar böyledir bu durum. maymunlar familyasının bir türü olan insan için de aynı yasa geçerlidir elbet. fakat işte freud bizim türümüzden çıktı.
insan türü başta kendi evrimi dahil bütün doğadaki canlıların evrimi üzerinde hükmü olan tek canlı. bugün soframızdaki bütün sebzelerin doğada karşılığı yoktur. 5 bin yıl önceki tarım devrimimizden beri biz getidik onları bu hale. veya köpekler. doğada olmayan bir türken tamamen biz şekillendirdik onları.

insan hala biyolojik olarak bir maymun türü olsa da asla bu şekilde kalmamalı. freud''un acımasız bilimsel gerçeklikler olarak saptadığı var oluşlar bu yolda önümüzü aydınlatmalıdır.
bu halimizi, hayvani iç güdülükten ne kadar denetleyip güdü seviyesine ulaştırırsak o denli insanlaşırız.
çıpa çıpa
yeni netflix dizisi.
spoiler olabilir.

mistik, fantastik bi dizi izlemek istiyorsanız belki ilginizi çekebilir. fakat anlamadığım şey şu; freud gibi zaten size konu sıkıntısı çektirmeyecek birisi varken niye böyle bi senaryo seçtiniz? hadi diyelim ki elinizde böyle bi senaryo var ve içinizde de ısrarla bu senaryonun başına freud'u koymak gibi durdurulamaz bi isteğe sahipsiniz yine koyun ama bu dizinin adını "freud" koymayın, şeytan koyun, cadı koyun, ne biliyim siccin falan bile koyabilirsiniz ama sen bu dizinin adını freud koyarsan ben bu diziye biyografi diye başlarım. 5. bölüme kadar sabrettim, ilk 2 bölümde umutluydum diziden, bekliyorum ki freud'un kendini tıp camiasına nasıl kanıtladığını izleyeceğiz ama yok efendim cadılar, tarot falları, büyü ayinleri, cinayetler, şeytanlar, hayaletler. gerçekten beklentimi asla karşılamadı.

spoiler olabilir.
wendera wendera
ben de başladım ama sonra çok fena patlıyor diyorlar.. o yüzden zamanımı caldirmadan bırakmayı düşünüyorum. boşa izlemiş olmak da ne bileyim.
1 /