freud

davulluzurnalı davulluzurnalı
carl gustav jung'ı halefi olarak görmüştür. jung'ın tanrıya olan yakınlığı, çocukluktan almış olduğu dini eğitimin etkisinde kalması ve doğaüstü güçlere inanması freud'un psikanalizine ters düşmüş, yolları ayrılmıştır.
umitistanbul umitistanbul
freud: dostoyevski'nin bütün yaşamı; çok bilinçli, hatta mazoşist bir boyun eğmeyle öfkeli bir karşı çıkma arasında gidip gelmiştir.
freud: dostoyevski'nin bütün yaşamı; çok bilinçli, hatta mazoşist bir boyun eğmeyle öfkeli bir karşı çıkma arasında gidip gelmiştir. | ınsanokur.org 19 ekim 1920 viyana ıx. bölge berg sokağı 19 çok saygıdeğer doktor bey (stefan zweig), şimdi biraz sakinliğe kavuştum. yollamış olduğunuz ve ilk ha... insanokur.org
ucubesozler ucubesozler
insana dair, bazı düşünceleri özellikle savunma mekanizmaları konusu doğruluğunu kaybetmeyecek derecede (bkz:doğrudur )
ama insanın özünün kötü olduğunu savunması kısmen yanlıştır bence.çünkü hayatını cinsellik ve saldırganlıkla geçirmeyen ve bu düşüncelerini savunma mekanizmalarıyla alt eden nice güzel insan varken vs. gibi.
pata kute pata kute
paraya zaafı olan kadından, kadına zaafı olan erkekten uzak durun sözünü söylediği iddia edilen psikanalitik uzmanı. bilinçaltına attığımız düşünceler hakkında "bu zıtlıklar, bilinç dışı bir şekilde rüyalarımızda, fantezilerimizde ya da dil sürçmesi olarak ortaya çıkar" gibi zihnin fotoğrafını çıkartmakta mahir birinin insan fıtratına aykırı bir beyanda bulunacağına açıkçası pek ihtimal vermiyorum. ayrıca kadına zaafı olmayan erkek var mı? bu nasıl bir cümledir yahu? dediyse çok ayıp ediyor freud.
elcordobez elcordobez
kendisine mi ait değil mi meçhul capsler ve özdeyişlerle anılıp küçültülmemesi gereken dahidir.
evrimin bütün canlılar üzerindeki temel hükmü soyunu gelecek nesillere aktarmasıdır. papatyalardan, maymunlara kadar böyledir bu durum. maymunlar familyasının bir türü olan insan için de aynı yasa geçerlidir elbet. fakat işte freud bizim türümüzden çıktı.
insan türü başta kendi evrimi dahil bütün doğadaki canlıların evrimi üzerinde hükmü olan tek canlı. bugün soframızdaki bütün sebzelerin doğada karşılığı yoktur. 5 bin yıl önceki tarım devrimimizden beri biz getidik onları bu hale. veya köpekler. doğada olmayan bir türken tamamen biz şekillendirdik onları.

insan hala biyolojik olarak bir maymun türü olsa da asla bu şekilde kalmamalı. freud''un acımasız bilimsel gerçeklikler olarak saptadığı var oluşlar bu yolda önümüzü aydınlatmalıdır.
bu halimizi, hayvani iç güdülükten ne kadar denetleyip güdü seviyesine ulaştırırsak o denli insanlaşırız.