fritz haber

buyukanne igneyi haliya dusurur buyukanne igneyi haliya dusurur
bilim için mühim insanlık için zararlı bilim insanı. vatansever bir insan olduğundan almanya'nın kimyasal silahlanmasına destek gösteren ve hatta bu projenin başında yer alan haber, nazilerin 1933 yılında ülkeyi ele geçirişiyle birlikte de ülkesinen def edilmiştir. hayatta her şeyi elde edip her şeyini kaybeden bir insan olarak yaşamak fena değil gibi gelir hayatı hakkında anektodları okurken.

dipnot: fritz haber, linus pauling hassasiyetinde bir insan olsaydı adı daha çok anılırdı
didarz didarz
insanlık için hem iyi, hem kötü bir geleceği tek bir proje ile başarmış olan kişidir. amonyak sentezini gerçekleştirerek tarıma büyük katkısı olmuş, tarımda verimliliği artıran gübreler bu azot sayesinde yapılmıştır. aile planlaması hikaye o olmasaydı bu kadar insan dünyayı paylaşıyor olmayabilirdik. aynı madde patlayıcıların yapımında da kullanılmakta,sonrasında kimyasal silahlar üretmiştir.
eşi clara immerwahr 1900 yılında doktorasını almış ilk kadın ünvanına sahip kimyasal silah projesine karşı bir kadındır, ama onun tepkisi haberi ilk durduramamıştır. hatta eşinin intiharının ertesi günü kimyasal silahı denemek için savaş alanına gitmiştir.