frostpunk

ıasybd ıasybd
buz çağına girmiş bir dünyada çetin şartlardan güç bela kurtulup kendilerine bir sığınak arayan az sayıda insanın hayatta kalma mücadelesi konulu şehirsel strateji oyunu. bu durumda haliyle en büyük sorununuz soğukla mücadele ama tek sorun o değil. hatta esas sorun da bu değil. en güneşli günlerde hava olmuş sıfırın altında 20 derece, 140 a kadar yardırabiliyor, ve bu ortamda yok ölümüzü gömemedik, yok çok çalışıyoruz, yok evimiz sıcacık olmuyor, yok işte umudumuz tükendi, yok biz alıp başımızı gidecez diyen burnu bir karış havada ingiliz ameleleri esas sorununuz.

ulan bokun donuyor bokun, nereye gidiyorsun ırıspı çocuğu. hayır gideceksen de siktir ol git, neden milleti galeyana getiriyorsun. kömür bitmiş, ertesi güne yetişeceği meçhul, adam diyor ki odam soğuk. kapatacam jeneratörü ne bok yerseniz yiyin. ırıspı çocukları!
benim kalbim temiz benim kalbim temiz
oyun oynamayı falan sevmem ama bu oyun güzel, sevdim bunu.

buzul çağına girmiş bir dünyada bir grup insana liderlik ediyorsunuz oyunda.
oyunda 2 parametre var, huzursuzluk ve umut. 3 grup insan var, mavi yaka işçi, mühendis ve çocuk. kıt kaynakları yönetmeye çalışıyorsunuz. zorda kalınca da veriyorsunuz kutsalı, veriyorsunuz kutsalı.