füruzan

wozzeck wozzeck
daad desteğiyle 1975'te edebi gözlem ve incelemelerde bulunmak üzere almanya'ya gelmiş füruzan. havaalanında alman polisler sıradan olduğu üzere kontrol için bavullarını açmak isteyince, yanındakiler kendisinin kim olduğunu polislere anlatmış, onlar da bavulları açmaktan vazgeçmiş." ...konuk işçi değildi..." çünkü.
sonrasında kitabında; " ...çok uygar bir davranış ama yalnız uygar olduğu kanıtlanmış birine karşı... " diye bu olay karşısında tespitini buyuruyor füruzan.
bilgece...
kurreder kurreder
beş parasız yatılılarda okuma durumunda kalmış,kötü,bozuk yemeklerden midesi bozulmuş hanım kızımzıdır.öykü kitapları da var. ama bu maraton misali yaşının kaprisleri de çekilmiyor.kitaplarını imzaladığı okuyucuların kalemlerini dişleri arasında kırmalar,üstüne başına mürekkep bulaştırmalar ayıp ya.
banamutlulugunresminiciz banamutlulugunresminiciz
kendisiyle ilk "berlin'in nar çiçeği" adlı eseriyle tanıştım. farklı bir konu olmamasına rağmen anlatım oldukça güzeldi. ancak "kırkyedililer" de ise kendisine olan ilgim arttı. inanılmaz güzel bir anlatım ki su gibi akıp gidiyor koca kitap. oldukça popüler bir konuyu yazar öylesine akıcı ve etkileyici bir şekilde anlatmış ki kitap hiç bitmesin istiyor insan. hala bu kadar başarılı bir yazarın bu kadar az bilinmesine şaşırıyorum. okuyunuz, efendim bu kadını bir kere okuyunuz, hararetle öneriyorum.
frieda frieda
şiirin kız kardeşidir.

'bir şey var ki o çok önemli, insanlara sevgimiz arttı ve de güvenimiz; ufak tefek, akıllı akıllı bakan bir kız, sana yakışan sonuna dek dayanmaktır, diyor, onlar mı çok iyiydiler, hadi canım ordan, herkesin kendince iyiliği nitelemesi var, kimse en mükemmel değil; bunu öğrendiğimizde kendimizi tanımış olduk, beğendik de, bu ayağımızın suya ermesiydi. '
çevreyolu çevreyolu
ece ayhan'a yanıtı oldukça duygulandırıcı ve sadedir. hep yalnız bırakılan halkımızı sevmek.. ek yapmak gerekiyor ama. onu ileriye çekmek için halkı sevmek gerek. değer diye dayatılanlara teslim olmak değil. füruzan da aksini düşünmeyecektir sanırım.