game of thrones ve ırklar

a la carte a la carte
bir komplo teorisine göre içeriğinde ''temsil ettiği ırklar'' sebepleriyle birlikte tane tane anlatılmış;

lannisterlar - ingiltere lannister hanesi; tepki çeken sinsi, pazarlıkçı dünyayı ele geçirme ve yönetme içgüdüsüyle hareket eden kibirli , asil ve aristokrat bir ailedir. bu da karşımıza en bilinen ülkelerden biri olan ingiltere'yi çıkarmaktadır. neredeyse tüm game of thrones hayranları ve eleştirmenlerinin hemfikir olduğu konu lannister ailesinin ingiltere'ye temsil ettiğidir.

daenerys targaryen ve targaryen hanesi - çin; uzak diyarlardan asıl hakkı olduğuna inandığı tahtı ele geçirmek için kölelere özgürlük vaat eden ve ezilmiş sınıfın yanında olan kraliçedir. devrimci bir ruhu olan daenerys targaryen karakterine bakarak ülke olarak çin'i temsil ettiği ifade edilebilir. ayrıca daenerys targaryen gibi çin'in de sembolü ejderhalar. daenerys targaryen da aynı çin komünizmi gibi kitleleri özgürleştirmeyi vaad etse de daha sonra hepsini kendine kölesi yapmış ve taht uğrunda onları savaştırmaktadır.

stark hanesi -türkler; aslında cesaretleri insanlara fazlasıyla güvenmeleri, kahramanlıkları ve iyilik sever olmaları ile kurt sembolünün birleşmesiyle türkler ile de ilişkilendirilebilir. tarih boyu türklerin yaşadığı benzer zorluklar stark hanesininde başına gelmiştir. bu sebepten game of thrones türk ırkı stark ailesidir diyebiliriz young wolf yani genç kurt robb stark size de mete han'ı çalıştırmıyor mu ?

martell hanesi ve dorne - endülüs emevi ya da mısır medeniyeti; giyim tarzları, kullandığı silahla, yaşayışları ve mimarisiyle endülüs emevileri ya da mısırlardan esinlenildiği düşünülebilir. ayrıca dorne'nin simgesi güneş , mısır medeniyetini çağrıştırmaktadır. bozuk aksanları ve sahilleri ile bu yörelerden isimlendirildiği düşünülse de deniz ticareti, kendini beğenmişlik ve inatçı oluşları ile ispanyollar ve portekizliler ile de ilişkilendirilmiştir. ayrıca dorne prensi oberyn'i oynayan oyuncu pedro pascal (narkosdan hatırlayacağınız ajan pena,) latin kökenli oluşu(aslen şililidir) ve aksanı sebebiyle de bu ilişkilendirme yapılabilir.

stannis baratheon ve baratheon hanesi -almanlar; tamamen almanlar ile ilişkilendirilmektedir. çünkü iki kere dünyayı fethetmek için sefere çıkıp(yani king's landing) ikisinde de bozguna uğrayan, her seferinde fetihe yaklaşıp kendi hırsları sebebiyle felakete sürükleyen bir hane olmuştur.

greyjoy hanesi - viking; yunanlılar ile ilişkilendirilse de aslında tamamen vikinglerden esinlenildiği ortadadır. gemiler ile hareket eden yağma, tecavüz ve istila politikasi güden, inatçı ve özgür ruhlu greyjoy hanesi, bu konuda ile benzemesi sebebiyle vikinglerden esinlenildiği söylenebilir.

tyrell hanesi - fransa; dizide yer alan avrupalı şekilleri, westeros'ta hüküm sürme istekleri, düğün yoluyla lannisterlarla ittifak kurma çalışmaları göz önüne alınırsa ve lannisterlara olan düşmanlıklarına da bakılırsa fransa ile ilişkilendirmek de mümkündür.