gattaca

1 /
hansvoralberg hansvoralberg
filmin bir sahnesi çok hoşuma gitmişti. adamla kadın bir piyano resitaline giderler. piyanist muazzam güzellikte bir klasik parça çalar. öyle bir parça çalar ki parçanın piyano ile çalınması mümnkün değildir aslında. adam şaşırır. resital bittikten sonra herkes ayağa kalkıp piyanisti alkışlar. piyanistte alkışlara selam ile karşılık verdikten sonra seyircilere anı olarak kalması için eldivenlerini atar. eldiven kapışını kız kazanır ve eldivene baktığında 5 parmaktan fazla sayıda parmak yeri olduğunu görür.
kurremkamerruk kurremkamerruk
çekilmiş en iyi antiütopya filmlerindendir. senaryoda bir sürü boşluk olmasına rağmen özellikle ethan hawke ve jude law oyunculukları ile göz doldururlar filmden en iyi sahne fikrimce yüzme sahnesidir. seyredilesi seyrettirilesi filmdir.
kasaba insanı kasaba insanı
bir distopya öyküsü.oyuncu kadrosu hem popüler, hem de yetenekli isimlerden oluşur. senaryo ne anlatmak istiyorsa, derdi neyse, derli toplu, hedefinden şaşmadan dile getirir, bilim kurgu öğeler içermesine rağmen efekt karmaşasına bulaşmaz, bir filmin iyi olması için ne gerekiyorsa yerine getirilmiş gibidir.ama yinede filmde bir sıkıntı vardır.tam olarak yanlış olan şeyin ne olduğunu ifade edemesekte sanki bir şeyler eksik kalmış, belki de bir başyapıt olma uzaklığına bir adım kalmış ama o adımın atılamamasının eksikliği artık o neyse...
filmi izlerken bu duyguları hissedersiniz.
neverlander neverlander
<spoiler>

yormadan izlenilebilen fakat son sahnesiyle gülmekten yerlere yatıran bir film. son sahnede bozuk genlere sahip kahramanımız vincent freeman uzaya takım elbiseyle gider, geride bizi kahkahalara boğulmuş bir şekilde bırakır.

</spoiler>

ayrıca film en iyi sanat direktörü ve set dekorasyonu dallarında iki oscar'a sahip. 10 üzerinden 6 verip devam ediyoruz.
kasaba insanı kasaba insanı
bir distopya öyküsü. gelecekte bilimle birlikte ırkçılığın nasıl değişim göstereceğini anlatan bir filmdir.
türü bilim kurgu olmasına rağmen, sıradan bilim kurgu filmlerinin oyunlarına düşmeden, tasavvur edilen "geleceğin dünyası" atmosferiyle, gayet inanılır bir kurgu yakalamıştır.senaryodaki bir kaç sıkıntı haricinde güzel bir fikrin özgünce işlendiği güzel bir filmdir.
yesilcuppelipenguen yesilcuppelipenguen
ütopyaların ve dahi distopyaların ortak özelliği mümkün olmamalarıdır. yani neo-con'lar komünizmin ütopya olduğunu iddia ettiklerinde, aslında söylemek istedikleri böylesi bir sistemin mümkün olmadığıdır.

öte yandan öylesine biz zamanda yaşıyoruz ki insanların ütopyaları bir bir yok olurken, bütün distopyalarımız gerçekleşiyor!.. son dönemde popüler sinemanın gözümüze soktuğu birkaç distopyaya bakmak bakış açımızı daha da netleştirecektir:

v for vendetta: v'yi yaratan ve dahi v'nin yok etmeye uğraştığı sistem şu anda ingiltere'de birebir işliyor. neredeyse bütün sokaklarda kameralar 7/24 insanları izliyor ve en olmadık zamanlarda "yerinde olsaydım bunu aklımdan bile geçirmezdim!" ya da "o çöpü orda bırakmayı bir kere daha düşün istersen!" gibi uyarılar (!) duymak artık gündelik yaşamın bir parçası. "big brother is watching you!"

i am legend: sonun başlangıcı kanser tedavisiyle başlamıştı, değil mi? geçen hafta avustralyalı bilim insanları belli bir kanser türünü tamamen tedavi etmeyi başardıklarını duyurdular, gözümüz aydın!..

bu iki popüler örnekte de görüleceği üzere post-modern distopyalar artık olması mümkün olmayanı değil de usul usul olanı anlatıyor sinema izleyicisine.

gattaca, bu açıdan bakıldığında genetikçileri bile uykusuz bırakabilecek kadar "gerçek".

gattaca, buram buram distopya koksa da aslnda tamamen olan biteni anlatyor, yakında belgesel niyetine izlesek yeridir!..


bu filmde benim en sevdiğim nokta, bütün eksikliğine ve mahrumluğuna rağmen "insan"ın kazanması. bakalım gerçekte insanın başına neler gelecek?..
rasmus rasmus
'97 yapımı aşmış bitirmiş film...

jerome * ceketinin cebinden bir madalya çıkararak tekerlekli sandalyesiyle vincent'a yaklaşır. vincent * umursamaz gibidir.

jerome: look at this. look at it.

vincent: it's nice... is it real?

jerome: are you colour-blind too vincent? it's silver. jerome morrow was never meant to be one step down on the podium. with all i had going for me, i was still second best. me! so how do you expect to pull it off?

vincent: i don't know, exactly.
1 /