geforce now

a good day to die a good day to die
nvidia'nın internet üzerinden oyun oynamaya imkan sağlayan sistemi. öncesinde onlive, yakın dönemde de google stadia bu işi denemişlerdi. kısa süreli deneyimime göre bu işin oluru var.
www.nvidia.com
25dl/2ul internet bağlantımla abd güney sunucusuna bağlanıp path of exile oynadım. oyunu açıp karşısına oturtsalar internetten oynadığımı anlamazdım. dengeli ayarda, saatte 10gb veri akışı olabilir diyor. türkiye'deki kotalı internet kullanıcılarının hoşuna gidebilecek birşey değil. ekonomik ayarında ise 4gb diyor.

bedava hesap açıp 1 saat boyunca oynayabilirsiniz. senelik 60euro verirseniz sınırsız oynarsınız. tabi ki oynamak istediğiniz oyunların sisteminizde olması lazım. en azından steam vb. platformlar üzerinde o oyuna sahip olmanız lazım. mesela ets2'yi geforcenow üzerinden oynamak için oyuna sahip olmanız lazım.

büyük ihtimalle oyunların bulunduğu, çalıştırıldığı bilgisayarları rüyamızda bile göremeyiz. path of exile ayarlarına girip baktığımda oyun oynadığım bilgisayarın ekran kartını tesla p40 olarak gösteriyor.


tesla p40 grafik hızlandırıcı olarak geçsede üzerinde ekran çıkışı bile olmayan profesyonel bir grafik kartı. 24gb ram'li fiyatı da 155bin liracık.
www.tet.com.tr
www.nanokatalog.com

söylemek için çok erken olsada, ileride oyun bilgisayarı toplamak diye birşey kalmayabilir.
arokh arokh
nvidia'nın oyun stream etme servisi. basitçe açıp steam hesabınıza erişiyor ve istediğiniz oyunu (eğer destekleniyorsa) oynuyorsunuz. ilk 3 ay ücretsiz, sonra ayda 5 euro para istiyor. 16 mbps bağlantı hızıyla (kendisi 11 olarak tespit etti) ne 720p'de ne de 1080p'de iyi bir deneyim sağlayamadı. sürekli frame atlamaları ve çözünürlük düşüşü yaşadım. kesinlike 20 mbps ve üzeri, stabil bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

yalnız 4 gb ram'li, onboard ekran kartlı 5 senelik laptopumda witcher 3'ün max detaylarla açıldığını görmek efsane bir deneyimdi. ben pek verim alamasam da bu tarz stream etme servislerinin önümüzdeki 5-10 yıl içinde sadece oyunlarla sınırlı kalmayacağına, çok güçlü donanım isteyen 3d modelleme ve render yazılımlarının da stream edilebileceğine ikna oldum. masaüstü pc'ler için bir şey diyemem ama o kalın ve ağır pavyon-spec gaming laptop'lar için tünelin ucundaki ışık görünmüş olabilir.
kralfeanor kralfeanor
türk telekomdan alabildiğim 11mbps download 0,5mbps uploadla bile skyrim special edition'ı gayet güzel şekilde max ayarlarda oynayabildim. ilk indirirken baya şüpheliydim ama ciddi anlamda gayet iyi. fakat bilgisayardaki steam veya diğer oyun başlatıclarla uyumlu olsa giriş yapmasak daha güzel olur
furious furious
nedir ne değildir diye baktım. 100mbps internetim ile ufak kasmalar gözlemledim ama stadia gibi değil en azından. online pvp tarzı takılmayanlar için kullanılabilir bir şey. internet hızı çok önemli yalnız bunu 3-5 mbps ile kullanmak pek mümkün değil. 1070'li kasamın epicte açamadığı ark'ı epicte 8gb ramli laptopta oynadım. ben black desert'a bakmak istiyordum çünkü böyle bir şey gerçekten işlevsel olursa bilgisayar ihtiyacını ortadan kaldırır. aylık 5 euro da çok değil, bilgisayar toplanacağına buna verilir. ne yazık ki black desert açmıyor, sorunluymuş.