genetik mühendisliği

1 /
angelic angelic
papaz george mendelin bezelyeleri çaprazlamasıyla temelleri atılmış sadece çağın değil dünya üzerinde canlı hayatın başlamasından beri süregelen dizilimleride içerdiği için tüm zamanların mesleğidir kanaatimce.sadece insanların genleriyle kromozomlarıyla v.s değil hayvanların,sebzelerin,meyvelerinde genetik yapılarıyla da ilgilenmektedirler ama her zaman olumlu yönde çalışmalar yapılmadığı da kuşku götürmez bir gerçektir artık.zira küp şeklinde domatesler,üçgen karpuzlar genetik mühendisliğinin göze hoş gelen örnekleri olsalar da bu yiyeceklerin tüketilmesi durumunda uzun vadede ne gibi yan etkileri olabileceği,insanoğlunun gen işleyişini mutasyona uğratıp uğratmayacağı hala bilim çevrelerinde büyük tartışmalara yol açmaktadır.
3.dünya savaşı çıkarsa savaş en korkunç yüzünü belki de biyolojik savaş olarak göstereceğinden güçlü ve genetik bilimine bütçesinden muazzam rakamlar ayıran devletler tarafından genetik mühendilerinin cam fanuslarda korunacaklarına inanmaktayım.
easy company easy company
türkiye'de meslek olarak olmayan şey. türkiye'de genetik mühendisliği diploması veya ünvanı veren kurum yoktur.
zaten genetik mühendisliği diye bir meslek de yoktur. olamaz. bu bir meslek değil bir araçtır. genetik mühendisliği demek genetik yapıda bilerek, isteyerek ve hseaplayarak bir değişiklik yapmak demektir. herhangi bir dna'da bilerek ve isteyerek bir değişiklik yapan herkes genetik mühendislik yapıyordur.
genetik mühendisiyim diye ortalarda dolaşan birisi varsa da diplomasında büyük olasılıkla moleküler biyolog yazıyordur. moleküler biyologlar da türkiye cumhuriyeti kanunları önünde biyologlarla eşittir.
pushitonmeshitonme pushitonmeshitonme
hiçbir üniversitenin mühendislik fakültesinde böyle bir bölüm yok. sadece bazı üniversitelerin fen edebiyat fakültesinde moleküler biyoloji ve genetik adlı bir bölüm var , ama ondan mezun olduğunuzda da mühendis olmuyorsunuz. genetikçi veya genetisyen diyolar. veya ne biliyim endüstri mühendisliğinden çift anadal yapamıyor bu bölümün öğrencileri. fen edebiyat fakültesindeki sayısal bölümlerden (fizik,kimya) yapabiliyor.
mazzo mazzo
türkiye de okunduğunda mühendis olunmayan ve bu bölümde okuyup da mezun olanların hayatlarının hatasını yaptığını düşündüğüm, boşa geçmiş bir dört yıla ve anlamsızlaşabilecek bir ömre sebep olabilecek dal, dölüm.
comex comex
türkiyede iş sahasının pek olmadığını öğrendikten sonra öss de tercih etmediğim bölüm. oysa ilgim vardı...
tuzlubalık tuzlubalık
doğaya müdahale eden, yok edilmesi acil bir meslektir. bir kaç yıl sonra doğacak çocukların gen standardını belirlediklerinde iş işten geçmiş olacak.
1 /