girit

1 /
granata35 granata35
girit göçmeni olan anne tarafımın hazırladıgı harikulade yemeklerle girit mutfagını önümüze serdigi güzel bir yunan adası
soul soul
fethi neredeyse 25 yıl sürmüş olan ada.uzun süren savaştan, ölen yiğit askerlerden hazinenin büyük zarar görmesinden artık adını bile duymak istememesi üzerine padişaha adanın alındığının tirit yemeği yapılarak haber verildiği rivayet edilir.
sos sos
selimiye de (bkz: marmaris) muhteşem bir pansiyon.

odaları, yelkenlileri, ayşe ablası, reis bebeği, çetin abisiyle tam bir yuva.

manzarası, deniz ürünleri, yelken dersleri, sadun borosu, haldun abisi, tüm denizcileriyle
sahipleri akrabammışçasına reklamını yapmak istediğim sevimliden öte bir yer.

huzur ve zenginlik budur,dedirtir.
prometheus ciğercisi prometheus ciğercisi
ilk yunan toplumunun yaşadığı kadim toprakların bulunduğu ada. tanrıçalara tapılırmış, yunan kültü bilindiği üzere sonradan ataerkilliğe kaymıştır.

girit refah ve barışın kol gezdiği bir adayken sonraları mutaassıplığın tavan yaptığı bir ada haline gelişi tüyleri dikiyor doğrusu.

ayrıca giritte geçen alexis zorbas adlı romanın beyaz perdeye uyarlanmış hali; zorba the greek izlenilesi filmler içerisindedir. filmde anlatılan toplumdan iğrenmemek elde değil.
diskonnektus erektus diskonnektus erektus
yeni dünyanın keşfinden önce şeker kamışı tarımı yapılabilen neredeyse tek yer olduğu ve o dönemler şeker pancarından şeker üretimi tekniği henüz keşfedilmediği için batı dillerinin çoğunda bu adadaki en büyük şehir olan kandiye, şeker ile ilgili anlamlara gelmektedir. (bkz: candy)
1 /