giuseppe garibaldi

julien sorel julien sorel
2.victor emmanuel'in italyanın ilk kralı olmasını sağlayan kişi.piedmonttan(italyanın teeey kuzeyinde) sicilyaya(teeey güneyde) sırf fiyatlar yüksek diye ayaklananların arasına bir çırpıda gidip,bu ayaklanmayı bir italyan birliği ayaklanmasına 1000 kişiyle çevirip sicilyanın yönetimini ele geçirmiştir,tarihin en atraktif simalarındandır.daha sonra naples'a geçmiş(kralı zaten çoktan kaçmış naples'ın)oranın da yönetimini ele geçirmiş kişi.ayrıca şehre ulaşırken 1000 kişi,ne hikmetse,65.000 kişiye çıkmıştır.bunu duyan vicky telaşlanmış,adam kendi ülkesini yaratıyor,fransızlar,avusturyalılar kıllanmasın diye ordusuyla yola çıkmıştır.neyse bu ordular bi yerde karşılaşır,garibaldi victor'ı italyanın ilk kralı olarak selamlar,victorsa "nasılsın sevgili garibaldi?"der.böylece (roma hariç şimdilik) italyan birliği sağlanır.garibaldi daha sonra iki kez romaya saldırdıysa da başarılı olamadı.victor'ın ona verdiği şatoları ve paraları reddederek,yaşamının geri kalanını adası caprerada geçirdi.
zeus zeus
doğumu 4 temmuz 1807 - ölümü 2 haziran 1882

italyanların atatürk'ü sayılabilecek bir kahramandı..askeri ve siyasi dehasını kullanarak günümüz italya devletinin yaratılması için büyük başarılara imza atmıştı..italyanlar için büyük bir kahraman ve yurtseverdir..birleşik italya düzenini yaratmasının yanında bir çok bireysel askeri başarısı bulunmaktadır..güney ve kuzey italyayı birleştirdiği için iki dünyanın şovalyesi (`hero of the two worlds) olarak anılır..

detaylı türkçe bilgi için; (bkz: giuseppe garibaldi - vikipedi giuseppe garibaldi (d. 4 temmuz 1807 - ö. 2 haziran 1882), italya devleti'nin kurulmasına öncülük etmiştir. italyanlar tarafından italya'nın en büy... wikipedia )
daha da detaylı ingilizce bilgi için; (bkz: giuseppe garibaldi - wikipedia, the free encyclopedia ın april 1833 he travelled to taganrog, russia, in the schooner clorinda with a shipment of oranges. during ten days in port he met giovanni battis... wikipedia )
ness ness
bu siyasetçi hakkında italyanların bile bilmediği bir bilgi de, iki kez istanbul'a gelmiş olması ve bir süre burda yaşamış olmasıdır. 20li yaşlardayken bir sene arayla istanbul'a gelip beyoğlu'nda yaşamış ve bölgedeki yabancı okullarda italyanca, matematik ve fransızca dersleri vermiştir. bundan yaklaşık 30 sene sonra da şimdinin istiklal caddesi'nde italyan yardımlaşma derneği'ni kurmuş ve ilk başkanlığını yapmıştır. yardımlaşma derneği hala aktif durumda ve istiklal caddesi'nde mevcuttur. aynı zamanda istanbul'da şu anda hala izi görülen italyan mimarisine de katkıları büyüktür.
timbuktu timbuktu
italyan halk kahramanı. tarih mukayese kabul ederse; bir çok tarihe mal olmuş komutan gibi müesses nizamın yanında değil karşısında savaştığı ve dönemin görece üstün sömürgeci (avusturya-macaristan imp.) güçlerine muhalif olduğu benzerliklerinden mütevellit, aşağı yukarı türkiye'nin atatürk'ü yada a.b.d.'nin george washington'ı sayılabilir. 19. yy. avrupa'sında, simon bolivar'ın latin amerika'daki itibarına denk bir reputasyonu vardır. kendisinden bir yüzyıl sonra gelecek hindistan halk kahramanından devrimci şiddet, pasifizm, sivil itaatsizlik başlıkları da dahil olmak üzere temel olarak metot seçiminde ayrılsa da mahatma gandhi ile de benzerlikleri mevcuttur. karl marks bir çok kez bu çağdaşı eylemciden övgü dolu bahsetmiştir. şahsen ben, tarihçiler -özellikle italyan tarihçiler- nezdinde bir ulusa mal olmuş devrimci liderlerin vasfiyeleriyle anılmasına rağmen en çok milliyetsiz, vatansız dünya çapında eylem sahası bulan devrimcilere benzetmekteyim garibaldi'yi. thomas paine yada ernesto che guevara gibi devrimden devrime koşan dünyanın birden çok kıtada özgürlük ve adalet uğruna kılıç şakırdatan bir küresel aktivisttir nazarımda. ki uruguay ve brezilya deneyleri de bu neviden bir karakterin emaresidir.

ayrıca umberto eco'nun prag mezarlığı eserinde de ziyadesiyle bahsi geçmektedir.
adım zebercet adım zebercet
her zaman cumhuriyet yanlısı bir lider olarak bilinmesine rağmen derin yapıya inildiğinde bu rejime o kadar da bağlı olmadığı görülür. çünkü bu rejimin seçim yoluyla diktatörlüğe açılan bir kapı olduğunu da çok iyi bilmektedir. bu yüzden diktatörlüğe de sıcaktır. sicilya, napoli gibi şiddeti seven topraklarda yükselecek bir yüksek sese yumruğunu hemen vurmak istemektedir. neticede buna gerek kalmamıştır. sadece ismi birçok sorunu çözmeye yetmiştir.
don quixote rosinantee don quixote rosinantee
milyonlarca italyan için karizmatik bir kahraman olan giuseppe garibaldi (1807–1882) italya'nın birliği ve bağımsızlığı için verilen savaşa liderlik etmiştir. askeri zekası, ateşli yurtseverliği ve taraftarlarının giydiği kırmızı kıyafetler ile tanınan garibaldi milliyetçiliğin sembolü haline gelmiştir. üstelik sadece italya'da değil, 19. yy avrupası'nın genelinde...


italyan lider ironik bir biçimde fransa'da doğmuştur. gençliğini italyanca konuşan büyük bir nüfus barındıran fransa'nın sahil şehri nice'te geçirdi. henüz delikanlıyken denizci bir tüccar oldu. denizde italyan devrimcileri ile tanışan garibaldi yasadışı genç italya hareketi'ne katıldı. 1830'larda bu topluluk italyan birliği için çalışan ve yeraltında faaliyet gösteren gizli bir oluşumdu.


bu dönemde italya düzinelerce küçük ve güçsüz devlete bölünmüştü. bunların çoğu babadan oğula geçen krallıklardı. ayrıca papa da orta italya'nın önemli bir bölümünü kontrol ediyor ve onun egemenliğindeki topraklara "papalık devletleri" deniliyordu. birlik yanlıları avrupa'nın diğer 19. yy liberal hareketlerinden etkilenmişlerdi. italya'ya demokrasi getirmeyi ve papalık devletleri'ni ortadan kaldırmayı planlıyorlardı.


garibaldi italyan devletlerinden biri olan piedmont'taki bir isyana adı karıştığı için 1834 yılında ölüme mahkum edildi. güney amerika'ya kaçtı ve uruguay iç savaşı'na gönüllü olarak katıldı. daha sonra kullanacağı kırmızı gömlekli üniformaları da burada benimsedi. 1848 yılında kısa bir süre için italya'ya döndü. ancak çok geçmeden kuzey afrika, ingiltere ve staten adası'na sürgüne gönderildi. iki yılını bu şekilde geçirdi.


1859 ve 1860 yıllarına kadar büyük zaferler kazanamamıştı. daha sonra piedmont-sardinya kralı victor emmanuel (1820–1878) ve fransız imparatoru 3. napolyon (1808-1873) ile aynı safta yer aldı. birlikte kuzey italya'nın büyük bölümünden avusturya birliklerini çıkardılar. 1861 yılında ise italya krallığı'nı kurdular. ne var ki bu, demokrasi taraftarı garibaldi'ye oldukça dokunan bir tavizdi. üstelik napolyon'un desteği karşılığında memleketi nice, fransa'nın elinde kalmıştı.


savaştan sonra garibaldi avrupa'yı dolaşmaya başladı. diğer milliyetçi hareketler tarafından bir ilham kaynağı olarak görülüyordu. uzun süre italya parlamentosu'nda hizmet etti. emekli olduktan sonra sardinya yakınlarındaki bir adada yaşamaya başladı. yetmiş dört yaşında öldü.


ek bilgiler


1- italyanca konuşulan bir şehir devleti olan san marino, italya birliğine katılmaktansa bağımsız olmayı tercih etti. 62 km karelik san marino dünyanın en küçük ülkelerinden biridir.


2- italya'daki binlerce sokak ve meydan adını garibaldi'den almıştır.


3- 1861 yılında abd iç savaşı patlak verdiğinde garibaldi'nin askeri taktikleri çok meşhurdu. abraham lincoln (1809–1865) ona birlik ordusu'nu kumanda etmesini önerdi. garibaldi bunun için başkandan savaşın amacının köleliğin kaldırılması olduğunu açıkça ifade etmesini isteyince lincoln teklifini geri çekti.