globalleşen dünya

ziyadesiyle seksliyim ziyadesiyle seksliyim
insanların tek tipleşmesine yol açan, tüketimci zihniyet ile beraber değerlerin içini boşaltan, anlamları tek tek öldüren, kadın-erkek fark etmeksizin bedenleri pazar haline dönüştüren(ki bunun içine reklamları, klipleri, dizileri, her şeyi katabilirsiniz), üretim-tüketim bağıntısı ile doğanın tam manasıyla amına koyan; fakat bunu kondom ile gerçekleştirdiği için sadece onu sikip bırakarak çoğalmasını engelleyip tam aksine tükenmesini sağlayan, kıyamet denen senaryonun hızla yaklaşmasını sağlayan, tarihi ve sanatı sonlandıran dünyadır.

nefretimi ne de güzel kustum değil mi? böyleyimdir ben işte.
gereksiz diploma gereksiz diploma
tüm dünya insanlarını tek tipleştirmeye yaklaştırarak ( new yorktan ardahana kadar herkesin kot giymesi gibi) üretilen ürünlerin farklılığını azaltmakta ve bunu moda ile güzellik çatısı altında yapmaktadır ancak sadece bununla kalmaz ( kısa ve farklı bir örnek burger king vs) aynı zamanda da kişilerin psikolojik yapılarını yadi duygusal tepkilerini eşitlemek istemektedir ve bunlar için en bilinen örneklerden biride gülme efektleridir size gülmeniz gerektiği hissiyatı oluşturur ve bunun çoğu zaman farkında bile olmazsınız vel hasıl kelam yöresel kıyafet, deyim, yemek, müzik , halk oyunu gibi kültürel değerlerinize sahip çıkın yaşatın baktınız olmuyor en azından bir cd dvd belgesel gibi bir şeyler ayarlayın çocuklarınıza kalsın belki soyunuzdan birileri tekrar canlandırmaya kalkarsa elinde belge bulunur.
morg enthau morg enthau
sermaye ve neo-liberalizm girdiği her geleneksel coğrafyayı dönüştürür. savaşlar, ulus-aşırı şirketler, üretim ilişkileri, ticari imtiyazlar ulusal ekonomik güçleri ulusal sınırların ötesine taşır.
tüm dünyadaki üretim tarzlarının tek-tipleşmesi benzer sosyal sınıflar ortaya çıkarır. bu da tekdüze ve global bir dünya halkeder.

1980'lerde güney amerika ve uzak asya gibi neo-liberalizmden nasibini almamış coğrafyalardan biri de türkiye idi. ne hikmetse bu coğrafyaların tamamında askeri darbe gerçekleştirildi. 80'ler dünyada darbe yıllarıdır. ne hikmetse bu coğrafyaların tamamı bretton woods'un ikiz kardeşleri imf ve dünya bankası reformlarını benimsemeye başladılar. bu konu hakkında sabri sayarının karşılaştırmalı siyaset kitabında çok güzel bir anlatım vardı. kaybetmeseydim sayfasıno da yazardım. ilgilenecekler oraya baksınlar, kitap 30 tl civarı idi.
sufriendo sufriendo
artan nüfus ve onla paralel gelir adaletsizliğine bakılınca sömürülen dünya şeklinde değişmektedir. şuan globalleşme gelirin tek elde toplanması amacı gütmekte.