gölge düştüğü zemine baskı uygular mı

yo mr white yo mr white
arkadan gelen ayak seslerinin üzerine kafa, gövde gölgesi önünüzde belirdiğinde baskıyı uygular.

arkamda ayak sesi duyduğum an önüme geçiririm o sesi. i'm paranoyak.
harley davutoğlu harley davutoğlu
boş insan merakı. bir ara kendim de merak etmiştim oradan biliyorum.

fakat yine boş takıldığım zamanlardan birinde hatta hiç unutmam tuvaletteyim
bu konuda şöyle bir yargıya ulaştım:

uygulamaz.
çünkü illa da bir şey baskı uygulayacaksa düşen gölge değildir. ışıktır. karanlık her zaman hafif ve serindir. karanlık huzurdur. üzerinde bir şeylerin baskısını hissetmiyorsan karanlıktasındır. zaten ışığın olmadığı yere gölge denir. dolayısıyla düşen bir şey varsa gölge olamaz. ışıktır düşen. gölge, ışığın düşmesini engelleyen bir şey demektir. varsa bir ağırlık, aydınlığın ağırlığı vardır. çoğuna aydınlığın ağırlığını taşımak da zor gelir, ve belki de bu yüzden karanlık insanlar boş ve ağırlıksızdır.

karanlık insanlar ile huzur birbirine denktir mi demek istedi yazar? hayır. ama karanlık insanlara bakın onlar biraz daha huzurludur. ignorance is bliss kabilince kendi karanlıklarında baskı hissetmeden yaşarlar.

vesselam.
kababanga kababanga
fizikçi değilim ancak gölgenin "düşmesi" diye bir durum zaten yoktur. bilakis gölge, bulunduğu alana ışığın düşmemesiyle oluşur. yani aslında tam tersi "ışık düştüğü yere baskı uygular mı" diye sormak gerekir. ışık dediğimiz şey fotonlardan oluşuyor ve bunlar maddenin türüne göre (şeffafsa) içinden geçip gidebiliyorlarsa herhalde maddenin türüne göre bir ayrım yapmamız gerekir. bu durumda maddenin opaklığı arttıkça o maddeye çarpıp tekrar dışarı sekmesi herhalde çok küçük de olsa bir kuvvet uyguluyordur.

dediğim gibi, fizikçi değilim.
seanvictorydawn seanvictorydawn
fiziksel olarak direkt uygulayamaz. yerçekimine, kütlesel çekime, kutupsal çekime ve manyetik çekime olumlu ya da olumsuz katkisi ya da zarari olmaz. her ne kadar manyetik çekim hususunda nimbüslü ve yağissiz havalarda pusulalarinin "n" ibresini takip ederlerken 22.1° ile 24.5° arasında istikametlerinde değişme görülen gemi dümenleri denizde batiya ya da doğuya daha fazla sapmaya uğrasalar da; ki bunun sebebi dünyanin eksen eğikliği ile açiklanmaktadir.

ancak dolayli olarak gölgeler düstükleri zeminlerde, hava basinci uygulanmasina sebebiyet verir. gölgenin düstüğü zemin isi kaybettiĝi için maddesel basinci da düser. maddesel basinci düstüĝü ve kütlesele çekimi de deĝismediĝi için zemin üzerindeki hava basinci, günesli zemine nazaran daha yoĝun olur. ve rüzgar o zemin üzerinde daha kolay hava akimi olusturuverir.

karalar üzerinde etki dolaylidir. ancak denizler üzerinde ve buz kütleleleri üzerinde ayni etki nispeten biraz daha direkttir. bir buz kütlesi üzerine düsen gölge, buzun üzerindeki hava basincini azaltip, buzun kendi içindeki maddesel basinci daha dirençli kilar.

sözü geçen ayni buz kütlesine elektrik akimi verildiĝinde gölge yokken buzun saĝlamliĝini kaybetmeye basladiĝi;
gölge varken ise buzun içsel kristal yapisini arttirdiĝi gözlenmistir.
neon lambalari altinda servis edilen buzlu içeceklerin buzlari uzun süre erimeden kalabilir.
2
kupune zararsiz keskin sirke kupune zararsiz keskin sirke
. . . uygulamak ne demek çok yüksekten düşerse kırar, parçalar, darmadağın eder. siz dünyada ki çukurların nasıl olduğunu sanıyorsunuz. çok yüksekten düşen bulutların gölgelerinin izleri onlar. hatta bu konuda güneş neye yarardı gölge olmasaydı diye bir şarkı bile yapılmış.