graffiti bir sanattır

1 /
i m going to buy this place and start a fire i m going to buy this place and start a fire
genel olarak grafftinin her örneğine sanat eseri demek mümkün değil kanımca. bir insanın kendisine takma bir ad bulup, onu olabildiğince estetik ya da okunması zor ama aynı zamanda okunabilen bir şekilde yazması sanattan çok zanaata tekabul eder. bunun nedeni yapılan bir önceki işten, bir sonrakine mantığın değişmemesidir, yine aynı şey tekrarlanır, yine gayet güzel isim vs. yazılır, yine yeni bir şeyler yapılmaya, farklı bir mesaj verilmeye çalışılmaz.
bu söylediklerimin yapısını bozan örnekler de mevcut, fakat onları normal graffiti tavrıyla düşünmek imkansız.
imkanlı olanlar için şunlara bakınız: post graffiti, stencil, street art.
yami yami
graffiti stilin , tekniğin ve kimi zaman karakterin bir arada olduğu bir alandır. bunları bir araya getirip bir eser oluşturmak için gerçekten iyi bir hayal gücüne ve biraz yeteneğe ihtiyacınızın olduğu kesin. bu yüzden graffitinin eşsiz bir sanat olduğu kesin. cantwo, ewok, madc , rusl gibi writerların (graffiti sanatçılarının) çalışmalarını incelerseniz yukarıda bahsettiğim stil teknik ve karakterlerin eşsiz örneklerini görebilirsiniz.
mevlüt şekeri hüznü mevlüt şekeri hüznü
elbette öyledir. yalnız adını yazıp graffiti attığını iddia eden insanlar oluyo, onların kafasını kırasım geliyo. senin o yaptığını itler de işeyerek yapıyo a kü. oysaki bi stencil, bi graffiti, bi manası olan duvar karalamasıyla o çer çöp bir tutulabilir mi? binayı yeni boyamışlar, altına adını yazıyo. ya neden? duvarına resim mi çizdin, bansky misin? barbara mısın? diilsin. e görüntümü niye kirletiyosun?
acid rain acid rain
graffiti ayri, duvara yapilan resim ayri. buradaki paylasimlarin hepsi gavurca "mural" olarak tanimlanmaktadir. yani duvara yapilan resim. yine gavurcada "graffiti" ise duvara yazilan yazi olarak tanimlanmaktadir. once neyin graffiti, neyin de mural oldugunu idrak edin gelin sonra neyin sanat oldugunu tartisalim.
1 /