günter grass

flowww flowww
hakkında şimdiye kadar sadece 1 entry girilmiş olması, kişinini wikipedia.org adresinde türkçe bilgi arayıp en fazla iki cümleyle, diğer yandan başka dillerde ise sayfalarca yazıyla karşılaşması kadar acıdır. alman edebiyat tarihinin en baba ve en iyi yazarlarındandır. öyle ki eserlerinde nazi almanyasının, tabiri caizse, ağzına sıçmakla kalmamış, sert eleştirileriyle tüm milliyeçilik akımını ipe dizmiştir. gayet zeki bir şekilde kurgulanmış eserleriyle, sağlam karakter analizleriyle nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür. ayrıca yaşar kemal ile berlin'de bir vesile ile bir araya gelmiş ve çağdaş edebiyat üstüne konuşmuşlardır.

günter grass - vikipedi günter grass 15 yaşında reichsarbeitsdienst'e (rad) kaydolmuş ve ardından luftwaffenhelfer'e, luftwaffe'ye yardım elemanı olarak katılmıştır. kasım... wikipedia
günter grass "edebiyat neye yarar eger gelecegimiz onceden bilinen bir felaket olursa, ne anlatilabilir eger hergun cesitli orneklerle bize insan gucunun tahrib... eksisozluk
günter grass - biographical günter grass was born in 1927 in danzig-langfuhr of polish-german parents. after military service and captivity by american forces 1944-46, he work... nobelprize
gnter grass choose another writer in this calendar: by name: a b c d e f g h ı j k l m n o p q r s t u v w x y z by birthday from the calendar. sci
yaşar kemal, günter grass buluşması 300 yıllık tarihi olan sanatlar akademisi nin düzenlediği uzun gece etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sohbet toplantısında yaşar kemal, günter g... haber7
pigs on the wing pigs on the wing
daha çok yazar kimliği ile tanınmaktadır.grass aynı zamanda bir grafik sanatçısı,ressam ve heykeltraştır.grass'a göre;şiir çizgileri betimler,koyu ve açık tonları vardır ve grafik ise çoğu zaman,resmedilmiş şiirdir.''öncelikle grafik sanatçısı mı yoksa yazar mı?'' olduğuna dair kendisine soru yöneltilmesini anlamsız bulması bu nedenledir.1948'de düsseldorf sanat akademisi'nde resim ve heykel eğitimi almıştır.1953-1955 yılları arasında berlin güzel sanatlar devlet akademisi'nde eğitimini tamamlamıştır.
1956-1960 yılları arasında paris'te bir heykeltraşken,'teneke trampet' romanını yazmıştır.
hipokampelefantokamelos hipokampelefantokamelos
nobel ödüllü alman şair.israili dünya barışını tehdit etmekle suçlamış son yazdığı şiirle bazı yahudi örgütlerinin tepkisine neden olmuştur.işte o şiir:
neden şimdi yaşlanmış bir halde ve son mürekkebimle bunu söylüyorum:
nükleer güç israil, zaten kırılgan olan dünya barışını tehdit ediyor.
yarın çok geç olabilecek bir şey bugünden söylenmeli:
çünkü biz almanlar, zaten yeteri kadar suçumuz var,
öngörülebilir bir suçun ortakları olabiliriz...
ve itiraf etmeliyim:
artık batı'nın iki yüzlülüğünden bıktığım için daha fazla suskun kalmayacağım.
bunun yanı sıra çok sayıda kişinin suskunluğunu bozmasını ve
görülebilir tehlikeyi yaratanı şiddetten vazgeçmeye çağırmasını ümit ediyorum.

grass'ın şiirinin diğer kısmı da şöyledi:

"neden daha fazla suskun kalıyorum...
atom bombası yaptığı tahmin edildiği için,
laf ebeliği yapan bir kişi tarafından baskı altında tutulan
ve organize edilmiş coşkuyla yönetilen
iran halkını tümüyle yok edebilecek bir ilk darbe hakkından söz ediliyor...
ancak neden, gizli tutulsa da yıllardan beri gittikçe büyüyen nükleer bir potansiyele sahip olan ve bunun kontrol edilemediği diğer ülkenin adını söylemeye çekiniyorum...
şimdi ülkemden bir denizaltı daha israil'e gönderilecek
ve bunun özelliği, her şeyi yok edebilecek füze başlıklarını,
tek bir atom bombası bulunduğunun ispatlanamadığı
bir bölgeye yöneltebilecek."kaynak : bu şiir yahudileri çıldırttı, kriz çıkarttı yazdığı bir şiirde israil'i dünya barışını tehdit ettiği gerekçesiyle sert bir dille eleştiren nobel edebiyat ödülü sahibi alman yazar günter grass... ınternethaber
anarşistkedi anarşistkedi
israil'e girişi engellenen nobel ödüllü edebiyatçı. geçtiğimiz yıllarda nazi almanyası'nın son yıllarında ss içerisinde yer aldığını itiraf etmişti. geçtiğimiz günlerde ise israil ve iran'ın nükleer gücü olmasının dünya barışını tehdit ettiğini dile getiren bir şiiriyle gündeme gelmişti. israil'den ise çok sert tepki alıyor.

türkiye'deki düşünce özgürlüğü ile, israil'deki düşünce özgürlüğünün aynı seviyede olduğunu hissettiriyorlar bize.
don quixote rosinantee don quixote rosinantee
romancı günter grass (1927–2015) tam altmış yıl boyunca bir sır sakladı. nobel edebiyat ödülü sahibi alman yazar, savaş sonrası almanya'yı anlatan karanlık ve sert üslubuyla tanınıyordu. almanlar'ı ii. dünya savaşı'nda yaşananlarla tam olarak yüzleşmemekle suçluyordu.


2006 yılında grass'ın kendisinin de bir zamanlar waffen-ss üyesi olduğu açığa çıkınca, bu alman basınında bir şok etkisi yarattı. onu eleştirenler grass'ı iki yüzlü davranmakla suçladı. taraftarları ise grass'ın nazi elit birliğine katılmaya zorlandığı sırada sadece on yedi yaşında olduğunu ileri sürdüler. dolayısıyla bu, onun hayat boyu ortaya koyduğu edebi başarısını gölgeleyemezdi.


grass, baltık denizi kıyısındaki danzig'de doğmuştu. şehir nüfusunun büyük bölümü almanca konuşuyordu (günümüzde polonya sınırlarında yer alan bu şehir gdansk adını almıştır). 1939 yılında adolf hitler (1889–1945) polonya'yı işgal edince şehir almanya'ya katıldı. grass da 1944 yılında danzig'de waffen-ss'lere dahil oldu.


2007 yılında new yorker'da yayınlanan bir makalede grass savaştaki rolünü son derece kısa ve önemsiz olarak nitelendirdi. 1945 baharı'nda abd güçleri ile yapılan bazı çatışmalara tanık olmuş, ama asla silahını kullanmamıştı. en sonunda amerikalılar tarafından esir alınmış ve bir esir kampına götürülmüştü.


savaş döneminde danzig'de yaşananlar, onun ilk ve belki de en etkili romanı teneke trampet'e (1959) kaynaklık edecekti. kara mizah örneği olan kitap, büyümemeye karar veren üç yaşındaki oskar matzerath adlı bir çocuğun hikayesini anlatıyordu. hem ii. dünya savaşı'nı hem de öncesi ve sonrasını konu alan kitapta sanatın ahlaki gücü, alman savaş suçları ve savaşın yol açtığı kayıp çocukluk gibi temalar işleniyordu. kitaptaki belki de en etkileyici sahnelerden birisi, savaş sonrası dönemde onion cellar (soğan mahzeni) isimli barda geçiyordu. almanlar buraya soğan soymaya gelmekteydi. böylece ağlamak ve mutsuzluklarını itiraf etmek onlar için daha kolay oluyordu.


grass'ın diğer romanları arasında cat and mouse (kedi ve fare / 1961), dog years (köpek yılları / 1963) ve crabwalk (yengeç yürüyüşü / 2002) vardır.


grass aynı zamanda alman solunda yer alan bir politikacıydı. savaş suçlarını tam anlamıyla kabullenmedikleri için iki almanya'nın birleşmesine 1990'da karşı çıktı. bu politik duruşu 2006 yılında ona karşı yükselen tepkiye katkıda bulundu. başkalarını nazi dönemiyle yüzleşmemekle suçlarken kendi geçmişini gizli tutmuştu.


ek bilgiler


1- teneke trampet, amerikalı yazar john irving'in (1942–) "a prayer for owen meany"deki (owen meany için bir vaiz / 1989) ana karaktere ilham vermiştir. karakterin isminin baş harfleri o. m., grass'ın romanındaki oskar matzerath'a göndermedir.


2- eski bir güzel sanatlar öğrencisi olan grass, kitaplarının kapakları için kendi çizimlerini kullanmıştır.


3- grass, 1969 batı almanya seçimlerinde sol politikacı willy brandt'ın (1913–1992) konuşma metinlerini yazdı. brandt sanşölye seçildi ve iki almanya'nın yakınlaşmasına olan katkılarından dolayı iki yıl sonra nobel barış ödülü aldı.
acarabi acarabi
nedense bana devamlı usta romancımız ve tarihçimiz kemal tahir beyefendiyi hatırlatmaktadır.
belki de geçmişle olan hesaplaşmaları dantel gibi işledikleri için olabilir diye herhalde.
moroccansipahi moroccansipahi
belki tövbekar olmuştur hahah. bana ne ya? ben zaten bi rap şarkısında geçmesi sebebiyle biliyordum bu sözü. söz de bu adama aitmiş diye onun başlığı altında yazdım.

bildiğim güzel bir lafı olan oç eski nazi. oldu mu şimdi?