günün tavsiyesi

1 /
dünyaya aduket çeken kelebek dünyaya aduket çeken kelebek
poşetin parayla satılmasına kızma, duruma bir de doğa açıcından bak şeklinde verilecek tavsiyedir.
şimdi ekolojik ayak izi nedir onu anlatıyorum gençler toplanın bakalım. ekolojik ayak izi 90'lı yıllarda iki profesör kankanın ortaya atığı bir kavramdır. daha doğrusu bir değerlendirme yöntemidir. güzel kardeşim, sen bir canlı olarak biyosferden barınma, beslenme, ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılamada taleplerde bulunduğunda sevgili doğa ana elinden geleni yapıyor .ekolojik ayak iziyle de senin bu taleplerin biyosferin kaynak sağlama kapasitesini aşıyor mu aşmıyor mu o hesaplanıyor. bu ölçüm bireyden aileye, kurumdan şehre, bölgeden ülkeye yapılabiliyor. sürdürülebilir bir dünya için bunları bilmek devlet politikalarını bunlara göre düzenlemek gerek zira 9,6 milyar nüfusa ulaşılacakmış yakın zamanda hava için birbirimizin kıçını koklamak zorunda kalmayalım. uzun uzun ayak izi türlerini anlatmayacağım bir zahmet araştıralım en kıymetli bilgi zorla elde edilendir. ya da en güzel aşk zor olandır.
şimdi gelelim poşet ayak izimize.
avrupa'da her yıl sekiz yüz bin ton , tek kullanımlık naylon torba tüketiliyor. yani bir avrupalı için yılda 191 poşet demek oluyor bu. peki geri dönüşüm? sadece yüzde altı. korkunç değil mi? bu demek oluyor ki bir poşet çorbasının içinde yaşıyoruz. bu çorba büyük okyanusta 15 bin kilometre kareyi aşan bir alana yayılmış durumda. son elli yılda plastik kullanımı yirmi kat artmış. denizler, ovalar, dağlar plastikle dolu. sarma koyacağız, turşu kuracağız, yanımızda su taşıyacağız diye kap kacak olarak kullanılanları evde tutuyoruz da poşeti atıyoruz güzel kardeşim. bakın neler yapmış başka ülkeler bu konuda:
irlanda, 2002 yılından bu yana satılan her poşet için on beş cent alıyormuş. bu sayede yüzde 95 lik bir düşüş yaşanmış. daha sonra halk alışıp oranlar tekrar yükselmeye başlayınca poşeti yirmi iki cent yapmışlar. tabi hükümet çok para kazanmış laf aramızda. belçika, almanya, ispanya, norveç ve hollanda irlandayı takip eden uygulamalar yapmışlar.
galler, poşet başına 5 pence alıyor ve bedava poşet vermeye devam eden mağzalara 5000 sterlin ceza veriyor.
italya, geri dönüşümü mümkün olmayan naylon torba kullanımını yasakladı.
birleşik arap emirlikleri, gelecek yıl geri dönüşümü olmayan torbaları yasaklıyor.
falan filan uzayıp gidiyor ayak izimiz dünyamızı zorluyor. varsın poşet 25 kuruş olsun. sen kendine güzel bir bez çanta al bak keyfine.
metrodakikemancı metrodakikemancı
evde ayakkabı boyası kalmamışsa eğer azıcık zeytin yağı ve limon suyunu karıştırarak bir sünger ya da sıradan bir pamuk yardımıyla ayakkabılarınızda gayet temiz ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. ben de yeni öğrendim işe yarıyor.
ürkek ürkek
insanlar kırılmasın diye kendinizden ödün verip kendinizi yaralamayın. belli bir zaman sonra insanlar gelip geçici varlıklar olabiliyor. siz yine kendinizle başbaşa olacaksınız. o yüzden kimse için kendinizden ödün vermeyin, kendinize saygınız olsun.
1
urum ile tummim urum ile tummim
görüyorum hep duygusal tavsiyelere yer verilmiş. ben de maddi bir tavsiyede bulanayım bari.

1 adep h200 minübüs 200 bin km de 4 ile 5 bin tl ye alınabilir. içine 700 tl lik bir masraf yaparak bir ocak kurulur. ardından köfte satabileceğin işlek bir nokta bulman gerekiyor. yeri de tesbit ettikten sonra belediyeden izin alıp satışa başlamalısın. bilindik sistem ile çalışacak olasan eğer aylık ortalama 3 bin tl maaş alacaksın ancak söylediğim yöntem ile günde 22:00 ile 02:00 arasında çalışarak 500 tl lik bir hasılat yapabilirsin. oldukça karlı bir ticaret yöntemi. bazen standartların aşılması gerekir ve ne yapabilirim diye düşündüğünde hiçbirşey bulamazsın bulduğun şeylerde yüksek bütçe gerektiren işler oluyor. bu yüzden en ufaktan başlayarak büyümek en mantıklısı ve sağlıklısıdır.
uyanneo uyanneo
içinde olduğunuz durumları, ara ara, durup dışardan değerlendirin. yavaşça değişen şartlardan dolayı katlandığınız bazı şeyler, normal şartlar altında asla kabul edemeyeceğiniz, saçma sapan şeyler olabilir.
simone cecile simone cecile
sevdiklerinize sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin. miy miy demeyin bunu hatta. icten sesli deyin bunu.
ha bir de sorunları anında çözün. yok gibi davrandığınız herşey aslından dev canavarlara dönüsüyor sonrasında.
bir de bu havada sıkı giyinin. grip kolay gecmiyor.
1 /