hacca gitmek

1 /
koyden indim sehre koyden indim sehre
müslümanlara göre hacca gitmek, islamın şartlarından biridir. amacı da allah'a daha yakın olabilmek, allah'a yaklaşmaktır. aynı şekilde diğer dört islami şartın da amaçları aynıdır. allah a yaklaşmak.

fakat müslümanlıkta, allah'ın bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu, gözümüzden, kaşımızdan daha yakın olduğu söylenmektedir.

peki, biz, aslında bize bu kadar yakın olan allah'a yaklaşmak için neden hacca gidelim? neden oruç tutalım? neden namaz kılalım?

derler ki hacca gidildiğinde tüm apoletler çıkartılır, kendi benliğimizle oraya gideriz. hayır efendim, orada tam aksine apolet takılır. hacca giden insan, oradan döndüğünde herkes ona ''hacı amca'', ''hacı teyze'' tarzında hitap eder. hatta hacca gitmiş karı-koca, evde birbirlerine ''hacım'' diye hitap ederler.

sonuç odur ki, insanın allah'a yaklaşması için hacca gitmesine, namaz kılmasına falan gerek yok. insan, allah'a kalpten inanırsa, ona en çok yaklaşmış kişi olur, içindeki allah sevgisi o kadar büyük olur.

(bkz: din adamı değilim)
(bkz: düşüncelerimi söyledim)
(bkz: dini kötülemiyorum)
(bkz: yanlış anlaşılmak istememek)
the full metal architect the full metal architect
yapmak icin defalarca sorgulanmasi gereken eylem. bu eylem bir din için, tam manasıyla gereksiz bir muhabbettir kanaatimce. mantıkdışıdır bu eylem. hadi sorgulayalım.

ne bokuna çıkar arabistana gidersin? madem çok zenginsin bide yorulmak istiyosun, git 3-5 fakir doyur aşevi neyim aç yorulmakta istiyorsan git yaşlı teyzeleri karşıdan karşıya geçir tüm gün. ne bileyim pus bi alışveriş merkezinin yanına yaşlıların poşetlerine falan yardım et. varmı daha ötesi?

din dediğin zaten sana iyi olmayı öğretmezmi? doğruyu göstermezmi? al sana iyi doğru... ne bok yicenki kodumun arabistanında sıcak bi yerden susuzluk bi yerden.

çok mu ağır konuştum peki?

az bile... oturun bi düşünün bir binanın etrafında yedi defa dönecem diye millet ölüyor, birbirini eziyor. halk cahil. şeytan taşlama diye birşey var afedersin millet birbirini sikiyo. o taşlananın bence ordaki putumtrak şey değil bu mantıktaki kafasız yobazlar olması gerekir.

belki dini bir kitaba bağlı kalarak değilde, kalbinde iyiyi doğruyu bilerek tanrıyı hissederek yerine getirmek cok daha iyidir...
banafelsefeyapma banafelsefeyapma
hacı olmak gibi bir sonuç doğurur ki o sıfatı taşımak öyle kolay değildir.
kişi, hacc ibadetini yerine getirmekle kul hakkı ve farz olan ibadetler harici tüm günahlardan arınır.

edit: "kim allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa -kul hakları hariç- annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner." (buhari, hac, 4)
galiba galiba
cuma namazı vaazında müftü efendi şu minvalde bir şeyler söyledi: "hacca giden vatandaşlarımız, orada kendi milletini temsil ettiğini unutmasın..."
güzel kardeşim, dünya şampiyonasına mı gidiyoruz mekke'ye? ne demek "milleti temsil etmek"?
ya da nato parlementosuna temsilci mi yolluyoruz?
allah rızası için yapılan bir ibadete, milli duygularını karıştırmak pek de hoş olmasa gerek.
neoluyolanburda neoluyolanburda
islam dininin beş şartından biridir.

dedemlere çıkmış bu sene kura. ananemle birlikte 3 ekim’de gidiyorlar. ilk defa bu kadar yakınım gittiği için bikaç detay öğrendim ve paylaşmak istedim.

öncelikle bikaç tip program varmış. bu programlar kaldığınız otelin tipine, kabeye olan uzaklığına falan göre değişiyor. bazı programlarda kadınlar ve erkekler ayrı ayrı odalarda kalıyorlar. yani tanımadığınız 4 -5 hemcinsinizle aynı odada kalabiliyorsunuz. bazı otellerde tuvaletler ve banyolar müşterek. yemekler açık büfe veya tabldot. istediğiniz donelere göre fiyat değişiyor.

bide şöyle bir durum var ki bu çok önemli: atıyorum siz 1. tip program seçtiniz ve ona göre paranızı yatırdınız. gideceğiniz tarih sonradan belli oluyor ve hac ziyaretiniz 1 haftada olabiliyor 1 ayda. 1 hafta kalana para iadesi yapılmıyor, 1 ay kalandan da ekstra para istenmiyor. buda ayrı bir piyango.

yukarıda belirttiğim hususları şuradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

http://hac.diyanet.gov.tr/PDF_DOSYALARI/2012HACKITAP/index.html

neyse sonuçta dedemin dizi sakat olduğu için kabeye yakın olan bir otel ve ananemle birlikte kalabilmek için iki kişilik oda istemişler. sonuçta yaşlı insanlar ve birbirlerine ihtiyaçları oluyor.

bu şartlarda yatırdıkları para 28.000,-tl.

bu paraya yurt dışına giriş-çıkış harçları, oradaki ulaşımı sağlayacak araçların ücretlerinin bir kısmı, kesilecek kurbanın parası falan dahil değil. orada kendileri için harcadıkları paraya da girmiyorum hiç.

şimdi bu 28.000,-tl’yi duyduktan sonra 1 saat falan kendime gelemedim ben. yazıyla yirmisekizbin türk lirası. 1 ay kaldıklarını varsayarak bir günlük ücret 1.000,-tl’ye geliyor. asgari ücret yaklaşık 900,-tl.

düşünüyorum, -ki genelde çok sık yapmamaya çalışırım- ben 2003 – 2008 senesinde üniversite okudum. şuanda da kardeşim okuyor. bir üniversite öğrencisinin aylık gideri ne kadar olabilir az çok biliyorum. büyükşehir dışında okuyorsanız ev kirası falan ucuz olduğu için aylık 500,-tl civarıdır. aslında daha az olur da, biz böyle kabul edelim. öğrenim kredisini de saymayalım. bir yılda ne yapar: 6.000,-tl. 4 yıllık üniversite 24.000,-tl.

yani siz, hac için harcadığınız parayla bir insanı üniversitede okutabilirsiniz. onu meslek sahibi yapabilirsiniz. liseyi bitirmiş ve okuma gücü olmayan bir genci mühendis yada bankacı yapabilirsiniz.

bu üniversite hesabıydı. bababeniokulagönder aylık 48,-tl bağış ile bir kız çocuğu okutuyor. onun hesabını size bırakıyorum.

rakamın bu kadar uçuk olmasının sebebi diyenet mi, yoksa araplar mı bilmiyorum. amacım onları eleştirmek değil zaten. bilen biri aydınlatabilir beni. ancak sebep ne olursa olsun konu hakkındaki düşüncem değişmez.

bide her sene hacca giden insanlar var türkiye’de. necmettin erbakan 30 kere falan gitmiş heralde. eminim yüzlerce insan vardır böyle. onlara ben değil, yunus emre cevap versin;

yunus der ki ey hoca
gerekse var bin hacca
hepsinden iyice
bir gönüle girmektir.
gayet sakindim dellendim gayet sakindim dellendim
islam'ın şartlarından birisi.

islam'dan önce de mekke hac mekanıydı. putperestlerin uğrak mekanıydı. dolayısıyla mekkeliler bundan büyük gelir elde ediyorlardı. bu sayede elde ettikleri ekonomik güç onları güçlü kılıyordu.

anlaşılan o ki islam'dan sonra da araplar bu geliri kaybetmek istememişler. zeki adamlar.
yorgun pijama yorgun pijama
tanım : islamın şartlarından biri..

evet dandik tanımı geçtiğimize göre devam edebiliriz.. tanımın dandik olmasının sebebi ise tam olarak şudur ;

müslümansın ve bunu tam olarak yerine getirebilmen için bazı şartlar var. şart olmadan olmaz. günaha girmenin yada sevap işlemenin şartları var ki ona göre yan yada yanma. iyi bir insan olmanın pek önemi kalmıyor yani bu durumda.

ama hacca gitmenin de şartları var. şöyle ki ;

2014 hac 2014 hac fiyatlari hac kayitlari hac kayit merkezi hac 2014 hac fiyatlar� hac kay�tlar� istanbul hatay hac turlar� umrefiyatlari

2700 euro ile 12.730 euro arasında değişen şartlar bunlar. e peki bu hacca gitme şartlarını yerine getiremeyen ve aylık kazancı 500 tl olan müslümanlara ne olacak? inandıkları ve gayet düzgün bir şekilde yaşadıklarını dinin gereklerinden birini yerine getiremeyecekler mi?
an idiot who kennot tail a bomb from a painapple an idiot who kennot tail a bomb from a painapple
zengin olmayı da gerektirmesi bakımından islamın şart sayısını 6'ya çıkarmıştır. erbakan hoca 23 kez mi ne gitmişti, 90'lı yıllarda kırmızı koltuk'ta mı ne kendisi söylemişti. demek ki bu, islamın bazı kişilere diğer kişilerden çok daha fazla "nasip" olan bir şartı.

(bkz: kayıp trilyon davası)

gerçi kayıp bir trilyonla kim bilir kaç kişi kaç defa hacca gidip gelmiştir. allah kabul etsin.
1 /