haka

1 /
orcinus orca orcinus orca
yeni zelanda basket milli takımının bütün maçlarından önce yaptığı süper dans.2002 dünya şampiyonasında yarı final oynayan yeni zelanda'nın maçlarını anlatan murat kosova ve mehmet baturalp de aynı rakip takım ve seyirciler gibi şovu izlerken milli marş dinliyormuş gibi saygıda kusur etmezlerdi.amma ve lakin başbakanımız fena halde bozuluyormuş bu hareketlere.
azwepsa azwepsa
aborijinlerin düşmanlarını korkutmak, dirençlerini kırmak için savaşlardan önce düşmanın yüzüne karşı yaptığı danstır.
aquila aquila
haka - a new zealand icon newzealand adresinden tüm detayları öğrenilebilecek,

adresinden bir örneği izlenebilecek olan, yeni zelanda da yasayan maori kabilesine özgü bir danstır. ilk kez 1810 yılında ortaya çıkmıştır.gaza getirici bir danstır. düşmanı/rakibi gülmekle korkmak arasında bir ruh hali içinde bırakır ki sanırım amaç da budur. ne de olsa tanımlayamadığımız davranışlardan korkarız. maori dilinde sözleri şöyle:
ka mate, ka mate! ka ora, ka ora!
ka mate, ka mate! ka ora, ka ora!
tenei te tangata puhuruhuru
nana i tiki mai whakawhiti te ra!
a hupane, kaupane
a hupane, kaupane whiti te ra!
hi!
ingilizcesi ise:
'tis death! 'tis death!
'tis life! 'tis life!
'tis death! 'tis death!
'tis life! 'tis life!
there stands the hairy man
who will cause the sun to shine!
one step upwards, another step upwards!
one step upwards, another step upwards!
the sun shines!
panikyok panikyok
fiba 2010 izmir elemelerinde yeni zelanda basketbol takımının her maç öncesi gerçekleştirdiği bir gelenek. (haka 'dansı' denmesinden pek hoşlanmıyorlarmış) dünya gözüyle de gördüm artık vallahi sevinçliyim.

haka başladığı an salonda herkes bir anda suspus oluyordu. herkes çok renkli bir ana tanıklık ediyor olmanın heyecanıyla hakayı izliyordu. rakip seyircilerde bu güç gösterisine karşılık ne bir ıslık, ne bir homurtu... bittiğinde ise herkesten müthiş bir alkış... gerçekten görkemli, heybetli ve meydan okuma katsayısı çok yüksek bir ritüel.

sadece haka sayesinde bile yeni zelanda takımının bu turnuvaya ve diğer bütün turnuvalara renk kattığını söylemek mümkün.
1 /