hanamichi sakuragi

necmettin necmettin
kendisi üstün bir zat olan ve yüzlerce kez kızlar tarafından reddedilmesine rağmen, takım kaptanının kız kardeşine abayı yakan, yer yer karizmasıyla alpachino 'yu bile geride bırakan, ama yer yer salaklıklarıyla da, jim carry 'i aratmayan bu adam, şu zamana kadar izlediğim en bomba, en yaxhi, en seksi çizgi film karakteridir.
kızıl saçlı basketbol oyuncusu
ribaund 'ları alırsan kral olursun sözüne sonuna kadar inanan adam
oehh oehh
çizgi film çok güzeldi ama bütün japon çizgi filmlerinde olduğu gibi olayı çok uzatıyorlardı. bir basket maçı 3-4 bölüm sürüyordu.
dreamevil dreamevil
ülkemizde yıllar önce show tv de gösterilmiş olan basketbol animesi slam dunk ın baş karakteri kızıl saçlı aşırı gaz karakter.
hikaye sakuragi hanamichi'nin shohoku lisesine girmesi ile başlar. yaşadığı çevredeki en güçlü serserilerden biri olarak tanınan sakuragi basketbol ile uzaktan yakından alakalı olmamakla beraber bu sporla ilgili hiçbir bilgiye sahip değildir. çok sağlam kafa atmasına, daha ortaokuldayken lise öğrencilerini dövmekte güçlük çekmemesine çok güçlü bir fiziğe sahip olmasına rağmen en büyük zaafı kızlar olmuştur. ortaokulu bitirdiğinde 50 kıza çıkma teklifi edip hepsinden de red cevabı almış olmak gibi kırılması çok güç bir rekora sahiptir. lisede haruko adlı kıza abayı yakması ve bu kızın da basketbola olan ilgisi nedeniyle basketbolcu olmaya karar verir. esas hikaye bundan sonra başlar.

hanamichinin en büyük sevdası sağlam bir smaç basket çakabilmektir ki bunu da çok sonraları başaracaktır.
en büyük rakibi olarak kendisi ile aynı takımda oynayan lise düzeyinde en yetenekli çaylaklardan olan rukawa'yı görmektedir. ancak rukawa hanamichi'yi hiç mi hiç iplememektedir. bu ikisi sürekli dalaşırlar. çoğunlukla marazayı hanamichi çıkarır. üstüne üstlük aşık olduğu kız haruka da rukawadan hoşlanmaktadır. bu durum hanamichi'yi iki kat illet eder.

önce blok yapmayı ardından şut çekme derken 101 bölümün sonunda sadece 4 aylık bir süre içinde basketbol oynamayı öğrenecektir. asla vazgeçmeyen inatçı karakteri ve müthiş dayanıklılığı ile kendini geliştirmeyi başarır. bu kadar kısa sürede takımının kilit adamlarından biri olması da sürekli göğsünü gere gere söylediği "orewa tensai desu kara" yani "dahiyim arkadaşım ben" savını bir bakıma haklı çıkarır. rakipleri tarafından ilk başta küçümsense de zamala herkesin saygısını kazanır.

basketbolu sevdiren aşırı komik ve gaz bu anime aceleye getirilmiş bir şekilde sonlandırılırsa da mangasında hikaye bir süre daha devam eder.
saki saki
anime karakterleri içerisinde dragon ball daki usta roshiile birlikte en bomba karakterdir. haruko'ya olan aşkı sayesinde bir basketbol fenomenine dönüşür. kendi tabiriyle "tensai baskettoman" dır. özellikle her şeyi "rrrıııkaawaaağ" ya bağlaması ve ona gıcıklık olması için yapası ona ayrı bir hava katar. sakuragi hanamichi bir idoldür.
monopoly oynarken kavga çıkaran yaratık monopoly oynarken kavga çıkaran yaratık
ilk slam dunkunu ulusal şampiyona eleme maçlarında karşılaştığı 2 numaralı seri başı shoyo karşısında, maçın son 2 dakikası içinde, 1.90'ın üstünde boya sahip iki rakibinin üzerinden (ki birisi maçın en iyilerinden olan 5 numaralı pivot forvet hanagata'dır) bırakır... heyhat salonda ki o sessizliği hakemin düdük sesi bozar. hücum fauldür, atış geçersizdir ve hanamichi sakuragi 5. faulünü yaparak oyun dışı kalmıştır. kaede rukawa ile aralarında ki ilk insani diyalog ise sakuragi oyundan çıkarken görülür;

rukawa: çok yazık oldu, böyle olmamalıydı...
sakuragi: ...
tanrı bana yaz dedi tanrı bana yaz dedi
ilkokul sıralarındayım. show tv yayınlıyor bu animeyi. okulumuzda öğretim çift devre. sabah başlıyor bir öğle arası var ve sonrasında 3 ders daha. tam gün yani.

öğle arası bu anime başlıyor kanalda. ve ben zil çalar çalmaz fırlıyorum sınıftan. koşuyorum. "hanamichi başlıyor lan" diyorum soranlara. atıyorum eve kendimi. bir yandan yemek yiyorum gözüm de tv'de.

japonların hayal gücüne lanetler gönderdim ben o yıllarda. lan bir maç 10 bölüm sürer mi? 20 dakikalık bir bölümde maçın 2 dakikası anlatılır mı? en heyecanlı yerinde bitirmeler felan. "sövün daha iyi adamlarım" diyorum japonlara.

ama benim kahramanım oldu hanamichi. basketbolla amatör olarak ilgilenmemde büyük katkıları vardır kızıl kafa kahramanımın. kendisini saygı ve sevgiyle anıyorum. internet üzerinden ara ara hala izlerim.

tanım: bir basketbol fenomenidir.