hangi ülkede doğmak isterdin

1 /
kır bahçesi kır bahçesi
abd de kaliforniyada ya da fransa nice de tek derdimiz yılbaşında ve yazın hangi ülkeye seyahet edelim olurdu.

maldiwler bahamalar ya da pekine tatile giderdik.
doyen isg doyen isg
türkiye desem ayıp olur mu?
mümkünse ege kıyıları.

ne amerika isterim ne afrika.
ne danimarka isterim ne antartika.


biraz dostluk
biraz sohbet
scully scully
öncelikle söyleyeyim, annem ingiliz.

istanbul'da doğdum ama yukarıda bahsettiğim sebepten bürokraside avrupalı sayılıyorum. pasaportum var. amerikaya giriş çıkışlarım da serbest. türkiye dışında bir yerde doğmayı vize vs. gibi üçüncü sınıf insan hissettiren dertlere sahip olmamak için istemek çok normal.

ama şunu da söyleyeyim, her avrupa veya amerikalı olanın tek derdi tatilde nereye gideceği değil; çoğunluğu da maldivleri görmeden ölüyor. kesin bilgi, yayalım.
sweet child o mine sweet child o mine
(bkz: kazakistan)
mümkünse bozkırın ve hiçliğin tam ortasında. (maliyeti karşılayabildiğim an arazi satın alıp yerleşme planlarım var. büyük şehir bana dar geliyor)

ama şöyle de bir şey var;


her şey olmasa da çoğu şey kişinin kendi elinde. doğduğun yeri seçemesen de yaşamak istediğin / ölmek istediğin yeri seçip şansını deneyebilirsin. kartlar dağıtılsa da henüz bahis yapılmadı, o zaman bob!
gildor tulcakelume gildor tulcakelume
kafam, tecrübelerim, dünya görüşüm yine böyle olacaksa zürich, ch derim. doğduğum ülkedeki insanlar gibi olacaksam şayet (doğal olarak) şimdiki halimden memnunum.

türklerdeki pratik zekayı henüz kimsede göremedim. kanadalılarda zaten yok onu geç. çinlilerden umutluydum onların da yaşlıları 50 cent fazla/eksik verince iptal oluyorlar. indian'lar fena değil bu konuda, ürün 1.75, 25 cent daha vereyim bana direkt 50'lik ver olayına bazılarının kafası basıyor. yani günün sonunda yapıyorlar bir şeyler ama o kapalı çarşı kıvraklığı yok.

çeşitli ülkelerde yaşadım/bulundum. yaşam/insan kalitesi, ulaşım, lokasyon, maaşlar konusunda hala almanya'yı seviyorum. almanlıktan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım. eskiden olsa stockholm derdim ama orada da (haklılar) ırkçılık hızla yükseliyor.
myrica myrica
eger uluslararasi is yapacaksam, turkiye.
maasli is yapip,dunyadan izole,diger kulturleri tam olarak anlamadan maasli takilip,gebereceksem avrupa(bati veya kuzey)/abd.
turkiye herseye adapte olmayi ogreten bir ulke. sirf bundan dolayi yurdum insani cok guzel entegre olabiliyor dunyaya(egitimli tayfa,comar degil). her kulturden izler var ulkede.
bunu dunyanin hicbir ulke insaninda goremezsiniz. alman,abdli falan ortadoguda kabak gibi ortaya cikarken, turk gayet guzel adapte olabilir. bu batida yasayan turkler icin de gecerli.
soolcan soolcan
katar olabilir. çadırlı çarşaflı anam ve sakallı beyaz entari giyen babam olabilirdi. milli gelirden payıma düşenle evcil çita besler çölde safari yapardım. belki de yine fakir olurdum bilemiyorum
1 /