haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu

madamdavinci madamdavinci
"sanırım, naylon torbaya sarılıp da buzdolabına atılmış, sonra da kapak üzerine kapatılmış bir balıkla aynı çaresizliği yaşıyordum. insan hazırlıksız halde, kendini aniden mutlak bir karanlığın içine bırakılıvermiş bulunca, bir an vücudundaki tüm güç çekilmiş gibi oluyor."
theextremist theextremist
mükemmel bir kitap. en hoşuma giden bölümlerden birini yazmak istiyorum:

spoiler
koltuk seçiminin, sahibinin kalitesini gösterdiğine – bu tamamen bir önyargı sanırım – eminim. koltuk hafife alınamaz; başlı başına bir dünyadır.
fakat bunu iyi bir koltukta oturarak yetişmiş insanlardan başkası anlayamaz. i̇yi kitap okuyarak büyümekle iyi müzik dinleyerek büyümekten hiç farkı yoktur bunun. i̇yi bir koltuk, bir diğer iyi koltuğu doğurur, kötü bir koltuk, başka bir kötü koltuğu doğurur.
ben, lüks arabalarda dolaşırken, evlerine ancak ikinci, hatta üçüncü sınıf koltuklar koyan insanlar biliyorum. o tür insanlara pek güvenemem. evet, lüks bir arabanın belirli bir değeri vardır, ama bu yalnızca pahalı bir araba demektir. parasını verdikten sonra, herkes satın alabilir. fakat iyi bir koltuk alabilmek için, o ölçüde beğeni, deneyim ve felsefe gerekir. para harcanır, ama bu tek başına yeterli değildir. koltuğun ne olduğuna dair net bir imaj yoksa mükemmel bir koltuğu elde etmek imkânsızdır.

spoiler