hayatı gençken yaşamalı

volkans volkans
doğru ama bana göre gençken çalışmalı para kazanmalı ve ileride de o parayla dünyayı gezmeliyiz. benim düşüncem bu yönde.
kiloko kiloko
sanmam, 40 lı yaşlara doğru zevkin doruğuna çıkacağıma inanıyorum. sene 1930 değil arkadaşlar ne aylarca çamur içinde yaşamaya çalışacağınız bir savaş ne de diş ağrısı yüzünden öleceğiniz bir geri kalmışlık yok artık. 40 lı yaşlara doğru 20 li yaşlarınızdan daha çok sağlıklı ve dinamik olabilirsiniz. ekonomik ve sosyal çevre olarak kendinize zaman ayırabileceğiniz bir düzene hazırlık yapmak yeterli olacaktır. geri kalan türkiye şartları, dünya düzeni falan gençlikte de hayat yaşatmayan şeyler.
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
nerede okudum hatırlamıyorum ama bununla ilgili ibretlik bir hikaye vardı. özetle şöyle:

zengin bir adam bir sahil köyünde fakir ama ziki daşşağına denk bir balıkçıdan balık satın alır ve aralarında bir sohbet başlar:

z: bu balıkları ne kadar zamanda tutuyorsun?
f: günde iki saat falan tutuyorum.

z: geri kalan zamanda ne yapıyorsun?
f: çocuklarımla oynuyorum, yatıyorum, karımla sevişiyorum. vs..

z: peki tüm gün tutsan ve daha fazlasını satıp daha fazla para kazansan?
f: kazandim diyelim sonra?
z: kendine motorlu bir tekne alırsın, cok daha fazlasını tutup kazanırsın.

fakir balıkçının ilgisini çeker bu durum. sormaya devam eder.

f: peki sonra?

z: kazandığının bir kismıyla bir kaç tane daha tekne alırsın. adam alır çalıştırırsın, zamanla çok çok daha fazlasını kazanırsın. tum ülkeye satmaya başlarsın.
f: sonra?

z: sonra ne bileyim, şirketlesirsin alanında bir numara olursun. başka ülkere de satmaya başlarsın. benim gibi zengin olabilirsin zamanla.
f: peki bu dediklerin ne kadar zamanda olur?

z: yani bu uzun bir süreç, tahminen benim kadar yaşlandığında bu hedeflerini tutturursun
f: peki bunların hepsini yapıp senin kadar zengin oldum diyelim. sonra ne yapıcam ben bu kadar parayla?

z: ?? yani artik emekli olursun, çocuklarınla vakit geçirirsin, tum gün yatarsın, karinla sevişirsin....
f: iyi de ben bunların hepsini şimdiden yapıyorum zaten.
z: ???
wendera wendera
kesinlikle doğru önerme. gençken gez toz iç eğlen sev öğren harca. özellikle kızlara tavsiyemdir her şey gençken güzel.abi eş ve baba gölgesinde kalmayın..
buruşup bir nine dede olacağız ve asıl yapmadiklarimiz için pişman olacağız.
kanaat onderi kanaat onderi
gençken hayatı yaşamalı diyenlerin çoğu ileriki yaşlarda zavallı konumuna düşüyorlar maalesef. belli bir yaşa geldiklerinde ne başlarını sokacak kendilerine ait haneleri ne de hayatlarını idame edecek bir birikimleri oluyor. çoğu zaten hayatın içinde kendilerini kullandıra kullandıra yaşama tümüyle güvensiz ruh hastaları olup çıkıyorlar. 68 kuşağının kayda değer bir kısmının intihar etmesi ve belli yaşta senatoryumlarda boy göstermeleri bundandır. bir de hayatını yaşamaktan kasıt nedir, o önemli; önüne gelenin altına girmek, üstüne çıkmak, uyuşyurucu, içki, alem, parti modunda yaşamak mıdır mesela ? hayat bu mudur ? yoksa çantanı alıp dünyanın farklı yerlerini keşfetmek ve benzeri midir ? nedir ? bu serkeşliğin sonu yoktur ve yukarıdaki örneklerle sonuçlanmaması çok çok nadirdir.
maalesef acı gerçek şudur: her nesil, bir sonraki için çalışır, birikim yapar. eğer bu devir mekanizması kırılırsa, sonraki nesil için süreç ya durur ya da tamamen bozulur ve baştan başlar.